Пациенти: Хаосът с е-направленията е пълен

Пациенти: Хаосът с е-направленията е пълен

Защо 6 месеца новите министри не направиха проверка, чудят се пациентски организации

Ситуацията с електронните направления става все по-изнервена - пациенти продължават вече 6-и ден да не могат да получат електронно направление, лекари се оплакват от недобро отношение на пациентите си, а държавата още чака да й докладват за причините за забавянето и тепърва ще мисли как да санкционира виновните.

"Пристигат сигнали от цялата страна за проблеми с издаването на електронните направления - от Благоевград, Добрич, Бургас. Притеснени сме. Хаосът е пълен. За това са виновни институциите и съсловните организации", коментира пред БНР Пенка Георгиева, председател на Пациентски организации "Заедно с теб". "Тази сутрин чувам министъра на електронното управление, който казва, че личните лекари били виновни за невъзможността да се дават направления. Министърът на здравеопазването обвинява фирмата, която трябва да сложи софтуера на личните лекари. Фирмата обвинява държавата, че държавата не ги финансира и че не са зададени навреме параметрите", обрисува картината тя.

Според нея министерството на здравеопазването и министерството на електронното управление е трябвало да направят проверка, че софтуер няма. "Половин година тези министри управляват. Защо те не направиха проверка? Защо тепърва контролни органи ще проверяват? Защо нямаше тестови период и в него да важат паралелно и електронни и хартиени направления", попита тя. 

По думите й някои лекари, в желанието си да помогнат и да не оставят пациента да чака, издават хартиени направления, но това е в разрез с наредбата. Други, които вече издават е-направления, също срещат трудности, тъй като системата не може да отваря е-направления по ЕГН. За да се отвори едно направление от лаборатория или специалист, пациентът трябва да има код от личния лекар, т.е. той трябва или да вземе документ на хартия от него, или чрез смс да получи въпросния код. "Ако няма код, човек не може да бъде обслужен - това ли е отстраняването на проблемите", попита още Георгиева по повод твърдения на министъра на електронното управление, че проблемите са изчистени. По думите й със своето нехайство по този начин държавата настройва пациенти срещу лекари.

На този фон, днес се очаква здравният министър Асена Сербезова да получи отговори за създалата се ситуация от разработилите медицинския софтуер, който и към момента дава редица грешки при издаването на електронни направления. Тя се закани дори да намери законови механизми, които да санкционират подобна "безотговорност".

Колективно

По повод създадения хаос в последните дни от Българския лекарски съюз заявиха, че ще предложат на Надзорния съвет на НЗОК да бъде направена 2-седмична отсрочка на клаузата, касаеща електронните прегледи и направления. Целта е компаниите, които не са изготвили в срок програмните си продукти, да изчистят пропуските, "българските граждани да имат възможност да получат необходимите им направления за прегледи и изследвания без проблем, а лекарите да не бъдат подложени на допълнителен стрес и да понасят всички негативи от създалата се ситуация". Оттам настояват компетентните органи да направят необходимите проверки и да установят кои компании не са изготвили в срок програмните си продукти. "Настояваме още и за въвеждането на строг лицензионен режим с ясно разписани отговорности за всички компании, които изработват медицински софтуер", посочиха от БЛС, заявявайки, че ще съдействат за завеждане на колективен иск срещу компаниите, които не са изготвили в срок програмните си продукти.

Още проблеми

Георгиева разказа и за друг проблем, свързан с пациентите, които сменят личния си лекар (това може да става два пъти в годината - през юни и декември). "Личните лекари подават списъка с новите си пациенти чак в края на месеца и трябва време здравната каса да ги обработи. Така че ако човек смени на 1 юни личния си лекар, чак на 10 юли ще може да получи направление. Той влиза в пациентската листа на лекаря от момента на записването му при него, но за да преведе здравната каса финансиране за него, минава над месец", обясни тя.


Източник: segabg.com

 

 

 

 

Коментари

  • ГРАД КОЗЛОДУЙ

    06 Юни 2022 15:44ч.

    не дай си БОЖЕ да се разболееш нямаш ли пари да си платиш често края е летален

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мери

    06 Юни 2022 16:35ч.

    Представете си какво ще настъпи, като приемаме общата европейска пара!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Жоро?

    06 Юни 2022 16:40ч.

    Така му се пада на българина!! Костов та Костов най-голямия политик дето спасил България!! системата на така нареченото здравеопазване съшонст е система на търговия както каза преди време един здравен министър ЗДРАВНИ УСЛУГИ

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Хаосът е изчислен

    06 Юни 2022 17:59ч.

    Тези които налагат тази "дигитализация" много добре разбират, че така се блокира достъпана хората и до първичната медицинска помощ. Това е умишлен геноцид, налаган ОТВЪН. Няма нормално мислещ който може да обясни защо се премахват хартиените документи ??? ЗАЩО ??? За да може да зависите от сривовете на електроснабдяването или интернета !!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • електроснабдяването или интернета , анадъ му ?

    06 Юни 2022 18:03ч.

    Т.е. ако някой реши да спре тока в определен район, заедно с тока спира и медицинската помощ ! Щото ОПЛ с химикалка нищо не може да направи ! Същото и с интернета. Лечението ви става заложник на абсолютно извънмедицински фактори ! Това е поредната стъпчица на сатанистки контрол, който ви се налага. Схващате ли ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ГРАД КОЗЛОДУЙ

    06 Юни 2022 19:56ч.

    колко сте ПРАВ и ето ви предпоставка за корупция трябва да си платиш

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи