В доклада се отчита, че през миналата година е осъществен общ обем наблюдение на радио- и телевизионни програми в размер на 28 491 часа върху 161 програми, от тях телевизионните са 89, а радиопрограмите са 72.
Сред по-важните акценти през периода от СЕМ посочват избора на генерален директор на Българската национална телевизия по изцяло нова процедура в четири етапа; посредническата роля в постигането на споразумение между Българското национално радио и "Музикаутор" за уреждане на права за излъчване на музикални споразумения; специализирания мониторинг по време на предизборната кампания за народни представители за периода от 24 февруари до 26 март 2017 г.
Депутатът Александър Симов от "БСП за България" определи отчета като абсолютно бюрократичен текст, пълен със суха статистика, в който няма дори и един извод. Той отбеляза, че България вече е на 111-то място по свобода на словото, но притеснение няма, защото в отчета нямало и една дума за това. Според него СЕМ може да се съгласява или не на кое място е България по свобода на словото, но е важно да се чуе мнението на регулатора по този въпрос.
Възложихте на колегите от СЕМ свърхотговорности, а на доклада - свръхочаквания, коментира депутатът Тома Биков от ГЕРБ. Как се прави тази класация на "Репортери без граници", в която аз не вярвам - методологията е интервюта с избрани от тази неправителствена организация журналисти, посочи той. Биков отбеляза, че Малта е на 37 място, а там беше убит разследващ журналист, а Словакия - на 26-то място. България е на 111-то място, тъй като един депутат държал седем вестника, коментира Биков и посочи, че СЕМ отговаря само за електронните медии. В телевизиите и в държавните медии едва ли някой ще си изкриви душата да каже, че няма свобода на словото по отношение на управлението, коментира депутатът от ГЕРБ. По думите, ако някъде правителството е най-остро критикувано, това е БНР.
Депутатът Павел Шопов от "Обединени патриоти" изрази съжаление, че дебатът се разделя на управляващи и опозиция. Той отбеляза, че от електронните медии се формира общественото мнение. Сигурно няма по-нереформирана и несвободна сфера от тази на медиите, коментира Шопов и се обяви за "коренни преобразувания".
Велислава Кръстева от ДПС отбеляза, че преди четири месеца с колегите Делян Пеевски, Йордан Цонев и Хамид Хамид са внесли законопроект, който дава възможност да бъде осветена собствеността на медиите и тяхното финансиране. Тя посочи, че наскоро Европейският парламент е отправил призив към всички държави за приемането на такъв регламент. Разчитам да бъде даден ход на нашия законопроект и разчитам на подкрепа от всички парламентарни групи, посочи тя.
В хода на дебата от "Атака" поискаха трима депутати от левицата да напуснат парламента, защото дърпали журналист от телевизия "Алфа" и му взели микрофона по време на честванията на Деня на победата пред Паметника на Съветската армия в София.