Терминът за качество планински продукт се въвежда за първи път в европейското законодателство през 2012 г., като де факто прилагането му за държавите-членки започна през 2014 г. Терминът не е задължителен, но е отлична възможност за страни като България, в която близо 40% от територията попадат в т.нар. планински и пред-планински региони.
По инициатива на Момчил Неков започна работа по въвеждането на термина у нас преди близо 2 години. Той самият организира две работни групи и редица срещи с производители от планинските региони в страната. На 1-ви юни 2018 г. българският евродепутат изпрати и предложение за наредба за въвеждане на термина за качество. С приемането на термина, страната ни ще е осмата държава-членка, която е въвела или е в процедура по въвеждане на термина. Другите страни са Австрия, Франция, Германия, Италия, Румъния, Словения и Чехия.
„Целта на терминa е да се даде видимост на планинските продукти, за производството на които са необходими повече ресурси, отколкото за голяма част от другите региони. Популярността му расте в Европа. Производителите у нас също проявяват жив интерес към нововъведението. Това е пример за въвеждане на добри европейски практики и у нас, не по задължение или диктовка, а с цел помагане и защита на родните производители.“ коментира още Момчил Неков.
Терминът ще може да бъде използван от планински производители на селскостопански продукти в преработено или непреработено състояние като мляко, сирене, кашкавал, месо и месни продукти, мед и други.
Заинтересованите страни могат да дадат обратна връзка и да се включат в обсъждането на проекто-наредбата на следния линк: http://strategy.bg/PublicConsultations/View.aspx?lang=bg-BG&Id=4279