Политиката от страна на България “повдига сериозни опасения относно съгласието на държавата с международните закони“, заяви Хусейн.
Той допълни още, че е “особено притеснително е да се вижда важни и влиятелни публични фигури да изразяват подкрепа към незаконно въоръжени групи за наблюдение, които преследват мигранти по продължение на границата между България и Турция.”
Зеид Раад ал Хусейн каза още, че един от най-сериозните проблеми е това, че “фактически всички хора, които влизат в България по неправомерен начин, са задържани. Още по-лошо, те може да бъдат съдени и пратени в затвора за година или дори повече, ако се опитат да напуснат страната. Напускането на страната е обявено за престъпление, въпреки че според международния закон всеки има правото да напусне една страна, включително собствената си”.
Според него тази политика поставя мигрантите, които не могат да получат статут на бежанци, но имат причини да не искат да се върнат в страните си, практически без изход.
От българската Държавна агенция по бежанците са заявили, че чужденец, който търси международна подкрепа, може да бъде временно подслонен в център от затворен тип и за възможно най-кратко време да се установи или провери неговата идентичност или когато това е необходимо за защита на националната сигурност и обществения ред. От агенцията заявиха още, че няма задържани насила чужденци в нито един от четирите регионални центъра за настаняване от отворен тип и че няма данни за нарушения на човешките права, пише още “Ройтерс”.