Пленумът на ВСС ще се състои от всички негови членове и ще осъществява правомощия по приемане на проекта за бюджет на съдебната власт, прекратяване на мандата на член на Съвета, изслушване и приемане на годишните доклади на съдебната власт и организацията на квалификацията на съдиите. Промените предвиждат възможност пленумът да прави предложение до президента за назначаване и освобождаване на председателя на Върховния касационен съд, председателя на Върховния административен съд и на главния прокурор, съобщава "Фокус".
По предложение на една от колегиите, след съгласуване с административните ръководители на органите на съдебната власт, този орган ще може да определя броя на съдиите, прокурорите и следователите във всички съдилища, прокуратури и следствени отдели съобразно степента на натовареността им, както и да определя техните възнаграждения.
Направените промени предвиждат Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет да се състои от 14 членове, а в състава си включва председателите на ВКС и ВАС, шестима членове, избрани пряко от съдиите, и шестима членове, избрани от Народното събрание.
Прокурорската колегия ще се състои от 11 членове и включва главния прокурор, четирима членове, избрани пряко от прокурорите, един член, избран пряко от следователите, и петима членове, избрани от Народното събрание.
Двете колегии ще осъществяват своите правомощия поотделно и само в съответствие с професионалната си насоченост. Те ще могат да назначават, повишават, преместват и освобождават от длъжност съдиите, прокурорите и следователите, да им правят периодични атестации, да налага дисциплинарни наказания, да определят броя на съдебните служители съобразно степента на натовареност, да създават постоянните и временните комисии и др.
Освен всички правомощия, прокурорската колегия ще може да избира и освобождава директора на Националната следствена служба.