„Новият закон превръща Сметната палата в лакей за изпълняване на политически поръчки“

„Новият закон превръща Сметната палата в лакей за изпълняване на политически поръчки“
"С новия закон за Сметната палата ролята ѝ ще бъде сведена до лакей за изпълняване на политически поръчки." Това каза в предаването „Неделя 150“ по "Хоризонт" дългогодишният директор на Палатата проф. Валери Димитров.
<p>&quot;Законът е откровено некадърен и вносителите са станали заложници на този законопроект, защото са далеч от материята и нито един от четиримата не се е занимавал с одитна дейност или финансов контрол. Законопроектът има ясни партийно-политически цели. Идеята е да бъде възстановена голяма колегия, избрана на партийно-квотен принцип, да бъдат премахнати професионалните изисквания за такава колегия, за да бъдат там назначени всякакви хора&quot;, посочи проф. Димитров.</p> <p>Той изрази подозрения, че в тази колегия могат да се появят прилични професионалисти. &quot;Могат да се проявят и откровени номенклатурни тъпоъгълници, но какъвто и да бъде съставът, тя е програмирана и нейната роля ще бъде сведена до лакей на управляващи партийни централи. Не можеш да премахваш постиженията на реформата на сегашния закон - високия професионален ценз за ръководители, за директори и за одитори, и да искаш това да бъде Сметна палата, която да се ползва с доверието на една професионална институция&quot;, прогнозира Димитров, който&nbsp;коментира и твърденията, че е прокарвал политическа линия и е консултирал определени представители на властта, като изтъкна, че оповестеният имейл е съдържал данни за одит, до които Цветанов е имал право на достъп по закон.</p> <p>&quot;На 22 октомври Цветанов идва с двама заместник-министри и в присъствието на заместник-председател разпитва за доклада за одита на МВР по време на мандата му. Той му се връчва, за да предяви възражения и обяснения, а той казва: &quot;А включена ли е сделката за &quot;Сименс&quot;. Те му отговарят, че тя не е обект на тази проверка, а той категорично каза, че това не е справедливо и иска сделката да бъде проверена, защото претендира, че съществено е подобрил параметрите ѝ и се е стигнало до намаляване на крайната цена със 17 милиона евро&quot;, обясни Валери Димитров.</p> <p>Професорът бе категоричен, че в Палатата няма и не е имало анонимни сигнали за сексуален тормоз. Има кутия за анонимни сигнали, но тя стои празна.</p> <p>Експертът изтъкна, че в Палатата не могат да контролират банковите сметки в България и чужбина, защото нямат достъп до банковата тайна, и изрази съмнение, че явяването му в съда може да хвърли повече светлина върху имотното състояние на Бисеров.</p> <p>&quot;Бисеров никога не е бил обявяван като лице с несъответствие между декларираното и провереното. Т.е се оказва, че той надлежно е декларирал това, което е бил длъжен да декларира и проверките съответстват на декларираното. Обаче за офшорни сметки, просто и ясно, ние не можем да проверяваме. Финансовото разузнаване към ДАНС може да проверява тези неща. Обстойна проверка на личните финанси и имущество извършва НАП. Ние можем да правим само проверките, които Законът ни позволява.&quot;</p>

Коментари

  • Еньо

    09 Март 2014 18:43ч.

    Това нещо Сметната палата е полезна само на излежаващите се в нея над 300 хранени хора. Така си живеят и чиновниците в много други държавни институции. И от тях също няма никаква полза за обществото. И вместо приказки за реформи е по-добре да се направи независим преглед на необходимостта и полезността от държавните институции и да се закрият поникналите от политическо обгрижване институции.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи