"Химко" за последно е произвеждал торове през 2002 г. Пред "Стандарт" адвокатът на Пеевски Александър Ангелов, който го е представлявал и по тази сделка, твърди, че част от производството ще бъде възстановено. Според представители на сектора това е невъзможно.
Заводът не е работил 13 години, технологията е стара, част от съоръженията липсват, а и не отговаря на европейските екоизисквания. Така вероятно интересът към сделката е по модела "Кремиковци" - нарязване на съоръженията на скрап и разчистване на терена от около 700 декара, посочва "Капитал".
Преди три години екип около бивши мениджъри твърдеше, че врачанският завод може да работи с около четвърт от капацитета си, като пусне "новата" си седма линия за карбамид, която е инсталирана през 1983 г. и има ресурс за още 15 години.
Това е поредната покупка на депутата през дружеството "НСН инвестмънт", в което Пеевски има 90%, а майка му Ирена Кръстева - 10%. В началото на тези година беше заявено намерение за придобиване на 50% от "Техномаркет", преди това през тази компания купи 5% дял в "Булгартабак холдинг" от Петър Манджуков, а в самия край на 2015 г. купи и 18% дял в пловдивската фабрика за цигарени филтри, гилзи и опаковки "Юрий Гагарин".
Един от основните неизяснени въпроси е за произхода на средствата на депутата за серията придобивки.
"Химко" фалира през 2012 г. За пръв път активите бяха предложени за продажба през март 2014 г. при начална цена 28.6 млн. лв., но кандидати нямаше. По времето на кабинета "Орешарски" тогавашният министър на икономиката Драгомир Стойнев беше заявил намерението на държавата да купи "Химко" чрез Българския енергиен холдинг и да го пусне в действие.