Министрите от кабинета „Петков”, заедно с говорителя на правителството Лена Бориславова направиха изявление след приключилото заседание на Министерски съвет днес.
Цена от 5 лева за литър олио в магазините е спекула. Производствената цена на литър олио е 2 лева. Сами разбирате, че разликата от 2 до 5 лева не е оправдана печалба. Това каза на брифинг след днешното заседание на Министерски съвет вицепремиерът и министър на икономиката Корнелия Нинова, предаде репортер на Novini.bg.
Твърдението от днес, че спирането на износа на слънчогледово семе от Украйна и Русия е една от причините за вдигането на цените е неоснователно. В момента в България има 1 500 000 тона слънчогледово семе, което стига за 4 години и 6 месеца производство на олио. Липса на суровина няма. В последните дни забелязваме, че собствениците на слънчогледово семе и производителите на олио задържат количества в складове и фабрики в очакване да се вдигне още цената или да ги изнесат на по-високи цени, тъй като в момента в Европа и в света има недостиг на слънчогледово семе и цената на международните пазари скочи, заяви Нинова.
В отговор на въпрос не е ли това задържане пазарен принцип, министърът на икономиката посочи: "Освен пазарен принцип, има държава. Нашата роля е да помогнем на българския народ в този труден момент и да спрем спекулата с цените. Искам да им кажа - няма да позволим малцина да станат милионери за няколко дни и нощи на гърба на българския народ и на повишаването на цените. Има механизми това да се случи. От днес задвижваме Комисията за защита на конкуренцията за пълни проверки за картел и монопол. Комисията за защита на питребителите от няколко дни е на проверки. Ще влезем във всеки склад, ако трябва, и ще установим какво се случва там. Агенцията за стоковите борси и тържищата тръгва по всички пазари, стокови борси и складове, за да се установи какво се крие. Искаме да кажем на операторите в българската икономика - държавата винаги ще подкрепи белия сектор, предприемачите, които работят на пазарен принцип в конкурентна срда. Но на онези, които в момента се опитват да печелят свръхпечалби на гърба на българския народ, да кажа – ще срещнете силата на държавата, всичко, което ни позволява закона, всички институции ще бъдат вдигнати на крак и няма да позволим в тези трудни моменти на кризи да изнудвате българския народ чрез спекула".
"По отношение на украинските граждани, които са принудени да напуснат родината си, България се присъединява към европейската закрила под формата на стартиране на мерките на Директивата за временна закрила. Предоставя се краткосрочна помощ за 3 месеца за украикнски граждани – в размер на до 40 лева на ден", каза Лена Бориславова.
С тази мярка ще бъде подпомогнат и българският туристически сектор, който в създалата се ситуация може да очаква отлив на туристи. Средства ще получат и хотели, и места за настаняване, решили да приютят украински бежанци, обясни тя.
Финансовият министър Асен Василев каза, че 30 000 украински граждани имат срок до 31 март за бежански статут, за да могат да получават тази помощ от 40 лева.
"С бизнеса сме в постоянен контакт и той не е прекъсвал от декември месец. Няма как да се променят помощите всеки ден. Цените на тока, на петрола и на газа се менят ежеминутно по борсите. Цената на електроенергията е пряко свързана с цената на газа. Планирането на компенсациите за бизнеса трябва да бъде съобразено с контекста на геополитическста ситуация. Наблюдаваме всичко и следим динамичната обстановка с цените. Естествено, че при възможност ще обсъдим възможността за удължаване на компенсациите." Това заяви министърът на енергетиката Александър Николов по повод високите цени на тока и възможностите за енергийна криза заради войната в Украйна.
"Не мисля, че рафинерията "Лукойл" ще има проблем. Там има алтернативни доставки на петрол. Няма индикации за намаляване на потока от руски газ. Няма как да предвидим всички ходове по време на война. Това е абсолютно невъзможно. Вече няколко пъти съм обяснил какво ще направим, ако се случи намаляване на на доставките на газта. Говоря за хранилището в Чирен, алтернативи доставки на втечнен газ, който да се смесва с микса на Булгаргаз", разкри той.
"Мерките за компенсации за бизнеса са разписани до 31 март. Разбира се, че не се изключва възможността за тяхното удължаване. Както министър Николов каза вече, винаги можем да седнем на масата и да разговаряме", обяви от своя страна вицепремиерът и министър на финансите Асен Василев.
"И в момента рафинерията на "Лукойл" работи с над 40% доставки на чужд петрол, а не на руски. Това може да се вдигне и до 100%. За газа не очакваме спиране на доставките, но дори и това се случи има алтернатива с доставката на втечнен газ. Тогава обаче цената ще е друга. Мораториумът няма да продължи да действа след 31 март. Тогава енергийният регулатор ще взима решение за цените. Няма основания и не очкавам някакви драматични промени в цените на парното и тока за битовите потребители", категоричен бе Василев.
"3 милиона тона пшеница има общо в България, 300 000 са в резерва, а милион и 100 000 ще се закупят. Решихме да закупим пшеница за Държавния резерв. Решението е взето, а парите са отпуснати. Отпуснати са и пари за слънчоглед и царевица, за да се подсигури и фуража", каза още Василев.
Източник: novini.bg