Нинова след срещата с Валери Симеонов: Има нова ситуация – търсят се плаващи мнозинства

Нинова след срещата с Валери Симеонов: Има нова ситуация – търсят се плаващи мнозинства
„Промените в Закона за хазарта ще ги подкрепим. Но трябва да си определим политиките и приоритетите", заяви председателят на БСП Корнелия Нинова след срещата си с вицепремиера и лидер на НФСБ Валери Симеонов. Тя е предложила да се помисли за хазартната политика като цяло, а да не се правят отделни промени.

 Снимка: БСП

 

„Ситуацията ми изглежда странна. Излиза се от принципите в парламентарната държава. Не се излиза като предложение от Министерския съвет, а всяка партия от управляващото мнозинство тръгва със самостоятелни законодателни големи програми и търси плаващи мнозинства. Това е нова ситуация“, коментира Корнелия Нинова.

Според нея в управляващата коалиция не могат да се разберат помежду си и всяка партия тръгва със собствени законопроекти да търси подкрепа. „Това не е нормално“, подчерта Нинова. Тя е категорична, че тези срещи не променят с нищо позицията на БСП за оставка на този кабинет, който се е провалил и води България към лошо. Председателят на БСП припомни и позицията на партията, че е готова да разговаря с всички по темите за национална сигурност, демография, образование и здравеопазване. 

По време на срещата Валери Симеонов е представил четири законопроекта. „Два от тях беше представил преди срещата, но днес ни изненада, като предостави още законопроекти. Това е почти една мини управленска програма по много важни въпроси за държавата“, посочи Корнелия Нинова. Тя обясни, че Симеонов не желае да разговаря с ДПС и е потърсил съдействие от БСП да представи неговите законопроекти пред  тях. „Поехме този ангажимент. Ще поканя ДПС на разговори и ще им представя тези законопроекти“, каза още Нинова. 

„Промените в Закона за хазарта ще ги подкрепим. Но трябва да си определим политиките и приоритетите. Не е логично за детски храни, хляб и книги да се плащат едни данъци, а хазартът да бъде облекчен. Ако като държава поставим хазарта пред това да си отглеждаме децата и да се се грижим за възрастните хора, както и цените на лекарства, това е странен избор“, коментира Корнелия Нинова. Тя е предложила да се помисли за хазартната политика, като цяло, а да не се правят отделни промени. 

„За Закона за тютюнопушенето ще оставим депутатите да гласуват по лична преценка. Но по време на обсъждането установихме, че гласовете са разпределени почти на половина“, посочи Нинова. Тя заяви, че допълнително ще бъде разгледан и Законът за устройство на територията и Закон за местни данъци и такси. „Ще ги разгледаме, ще ги обсъдим и на следващи срещи ще му обявим решението си“, каза още председателят на БСП. 

 

 

 

 

Коментари

  • Има нова ситуация. Има и ситуация, която напомня годините създали предпоставка за промяна на социалната система:

    10 Май 2018 13:58ч.

    Министър Караниколов: "Друго, което е изключително важно, трябва да видим съседните ни държави. Някои от тях, разбира се, не са в ЕС, но дават дори безплатно земя за потенциални инвеститори. Земеделската земя, ще кажете, е страшен проблем. Добре, защо да не даваме земеделска земя, да продаваме. Нека да започнем с държави членки на ЕС през Закона за насърчаване на инвестициите, получаване на сертификат и, ако в тригодишният срок, те не изпълнят тези инвестиции, за които са поели като ангажимент, държавата, както и сега прави, да има механизъм да отнема тази земя", каза Караниколов, цитиран от БНР. Министерството подготвя и кампания, насочена към родителите, за ползата от дуалното обучение като една от мерките за решаване на проблема с липсата на работници, допълни Караниколов: "За съжаление, в България от дълго време битува това, че в производството е мръсна, тежка работа, неблагодарна. Това вече не е така! При производството са местата, където има реални доходи, където се научаваш на трудови навици. Може би и законодателната, и изпълнителната власт трябва да правят такива кампании"."

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Helleborus

    10 Май 2018 16:27ч.

    Няма проблем депутатите да гласуват по лична преценка, само че това означава мажоритарен вот. Т.е., ако отговорността не се поема от лидера на една партия, а се случва нещо на случаен принцип, тогава обществото ще трябва да разучи всички депутати поименно и да гласува поименно за тях, което е непосилно за който и да е народ. Това е практически унищожаване на партийността. Действително звучи справедливо всеки да гласува по съвест, само че тази съвест трябва да се употреби предварително, когато избираш партия, когато избираш лидер, когато обсъждаш в група мнението си, тогава трябва по съвест да се действа и то много активно. Но никоя партия не може така, както Марешки си мисли, ами решихме половината да сме за, другата половина против. Не става дума за партийна дисциплина, а за това битките и напрежението да си остава зад стените на партийните централи, където те изработват визията си. Нека да се карат, да спорят и да хвърчат искри, да разиграват различните варианти, да проучват социологическите данни, но в крайна сметка да излязат до единно решение, което ще ги направи една партия с едно лице.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Helleborus

    10 Май 2018 16:38ч.

    Относно първия коментар, Каракачанов наистина ли ги е наприказвал такива? Земеделската земя не бива да се продава на чужденци. Не за друго, а защото това е природен и биологичен закон. Всяко живо същество на планетата има своя територия, тя е едновременно дом и трапеза. Никой не може да съществува извън своята земя и територия, дори птицата си има гнездо, лисицата леговище, а жабата гьол. Ние днес сме позабравили това, защото нашата земя се обработва от друг, а ние купуваме хляба от магазина. Но с това не се изчерпва принципа, ние сме част от земята, докато сме на земята. Тя е сигурността ни, при едно бедствие или бедност, всеки може да се върне към нея, да я обработи и тя ще му се отплати – нали така живеят селяните с мизерните си пенсии. Тя съдържа и природните богатства. Всяко същество на планетата върви със своя къс земя, гаранция за неговото благополучие, както златото в банката е гаранция за валутната ни система, така собствеността над земята ни е гаранция за нашето оцеляване като видове. Нали знаете, изчезването на видовете става след обсебване на територията им и хранителната им ниша. Човекът е направен от пръст, макар да носи и Божествената частица, но той не е някакво космическо създание, независимо от природата и майката земя. Както днес го разглеждат точно зелените???

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Айде, айде! до10.05.2018 в 16:38

    10 Май 2018 17:25ч.

    Земеделската земя отдавна е изкупена от Турция. За целта бяха регистрирани фирми в западна Европа, основно в Австрия и като фирми от ЕС те изкупиха по-голямата част от обработваемите площи. Следващата крачка ще е официалното прехвърляне на тези земи като собственост на турската държава. Къде си е заврял Тиквата шефът на всички спец-служби, никой няма съмнение. Симеонов добре разбира че до краят на годината ще има предсрочни избори. За това той предприема тези срещи с Нинова. Не че очаква БСП да го вземе под крилото си, финтът е за пред разочарованите избиратели на НФСБ. Ето, за разлика от Боко Тиквата, Симеонов търси БСП по важни за хората въпроси и ги решават. Демек с дяволът ортак ще стане но интересите на народът са над всичко. Как да не гласуваш повторно за такъв човек, та той е толкова загрижен за добруването ни! Парите дето ги сви от Оградата ще се забравят. Тъй де, що да се помни лошото? Трябва да се гледа напред!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Helleborus

    10 Май 2018 17:31ч.

    Предполагам, че нещо такова е станало със земята, каквото казваш, но още по-страшно е, ако точно политици, наричащи се патриоти, дълбаят дъното. Защото все пак някои грешки могат да се поправят, има дори африкански народи, чиито правителства предприемат изкупуване на земите от чужденци, защото дори и те са разбрали каква глупост е да са ги продали. Чужденците им дълбаят диамантите, докато африканците умират от немотия. Но ако у нас не се разбира, няма и как да се промени.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи