Навършват се 86 години от комунистическия атентат в църквата "Св. Неделя"

Навършват се 86 години от комунистическия атентат в църквата "Св. Неделя"
Навършват се 86 години от най-тежкият терористичен акт в историята на България. На 16 април 1925 г., Велики четвъртък,  група комунисти взривява покрива на църквата „Свети Крал“ (днес "Света Неделя") в София. По това време в нея се провежда церемонията по погребението на генерал Константин Георгиев, убит на 14 април същата година от други членове на военното крило на БКП. Специалната цел на атентата е да бъде ликвидиран военният и политическият елит на страната, включително цар Борис III.
<p>Ръководството на комунистическата партия възлага извършването на атентата на една от &bdquo;шесторките&ldquo;, ръководена от Петър Абаджиев, който влиза в контакт с клисаря Петър Задгорски. С негова помощ в продължение на няколко седмици Петър Абаджиев и Асен Павлов внасят на тавана на църквата общо 25 кг експлозив. Той е монтиран в един пакет над една от колоните на основния купол, разположена при южния вход на сградата. Експлозивът трябва да бъде взривен с бикфордов шнур с дължина 15 м, с което да се даде на атентаторите възможност да избягат.</p> <p>Поради засилената охрана на директора на полицията Владимир Начев, Военната организация решава да избере друга жертва, чието погребение да послужи като примамка за атентата. В 20 часа на 14 април о.з. генерал Константин Георгиев, депутат от управляващия Демократически сговор, е убит от Атанас Тодовичин пред църквата &bdquo;Свети Седмочисленици&ldquo;, където отива за вечерната служба заедно с внучката си.</p> <p>Опелото на генерал Георгиев е насрочено за 16 април, Велики четвъртък. За да увеличат броя на жертвите сред офицерството, организаторите разпращат фалшиви покани от името на Дружеството на запасните офицери. В 7 часа сутринта Задгорски пуска на тавана на сградата Никола Петров, който трябва по негов знак да предизвика експлозията. Траурното шествие влиза в църквата в 15 часа. Службата се ръководи от софийския митрополит Стефан, бъдещ български екзарх. Първоначално ковчегът е поставен до колоната, която трябва да бъде взривена, но след това е преместен по-напред, поради големия брой хора, дошли на церемонията. Така по случайност най-видните присъстващи са отдалечени от мястото на взрива.</p> <p>Съгласно плана на атентаторите, когато хората са събрани и службата започва, Петър Задгорски дава знак на Никола Петров да взриви експлозива, след което двамата напускат сградата. Това става около 15:20 часа. Експлозията събаря главния купол на църквата, затрупвайки вътре множество хора. Взривната вълна в затвореното помещение нанася допълнителни поражения.</p> <p>При атентата в &bdquo;Света Неделя&ldquo; загиват 134 души, други умират по-късно от раните си, и така общият брой на жертвите е 213. Ранените са 500.</p> <p>Загиват 12 генерали, 15 полковници, 7 подполковници, 3-ма майори, 9-ма капитани, 3 депутати и множество граждани, включително и деца. По случайност, всички членове на правителството се отървават само с леки наранявания. Цар Борис III не е в църквата, тъй като присъства на погребенията на убитите в атентата срещу него в прохода Арабаконак два дни по-рано.</p>

Коментари

  • Десен и антикомунист

    17 Апр 2011 6:29ч.

    Потомци на атентаторите са в КОМУНИСТИЧЕСКИТЕ ШАЙКИ бсп И гейрб.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • М. Михайлов

    17 Апр 2011 19:30ч.

    Документален филм за комунизма и нацизма The Soviet Story http://www.viddler.com/explore/efefef/videos/97/

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ВЕНИ

    18 Апр 2011 2:11ч.

    папагалите да не повтарят думата монархофашизъм,а да си представят атентата,пък и още 2 -срещу царя и генерала, в днешно време и нормалната реакция. по масмедиите нищо не се спомена.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • антифашист

    18 Апр 2011 15:32ч.

    Преди да си спомните за атентата през 1925 години си спомнете монархо-фашисткия преврат юни-септември 1923 година с десеткихилядите народни жертви /справка- поемата &quot;Септември&quot; на Гео Милев/на фашизираната българска буржоазия, което до голяма степен ще ви обясни причините за този прословут атентат, извършен между другото въпреки несъгласието на ЦК на БКП. Резултат на атентата е развързване ръцете на фашистите да избият през 1925 г. десетки български антифашисти, между които и гениалния поет на България Гео Милев. Издънките на фашистите, които лелеят ревашнш да престанат да заблуждават обществото и да развращават младото поколение с опашатите си лъжи, защото престъпленията им са осъдени вече от историята и логиката на развитието и отново ще бъдат осъдени, ако се наложи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи