Протестите, наречени "Големият поход за завръщане", се разрастват въпреки призивите на Израел жителите на Газа да не стават "оръдие на Хамас" и според различни оценки в тях са се включили повече от 30 000 души. Сред загиналите палестинци е 14-годишно момче. Ранените са повече от 1300 души. От началото на протестите преди няколко седмици жертвите са 50, а ранените – хиляди.
Ислямистката групировка Хамас, която управлява Газа, обеща, че хората, които ще се съберат в Газа и на други места, ще са много повече пред следващите два дни и ще достигнат стотици хиляди, съобщи Асошиейтед прес. Израелските войски са получили значителни подкрепления по границата, а в израелските населени места и между тях са разположени допълнителни сили, за да бъде защитено гражданското население в случай на нахлуване. Израел обвинява Хамас, че използва протестите като прикритие за извършване на нападения срещу граничната ограда между Газа и Израел и срещу израелски войници от израелската страна на границата. Хамас обаче отрича обвиненията. В листовките жителите на Газа са предупреждавани да не доближават оградата и "да не се опитват да я саботират". Израелците наричат протестиращите "размирници" и предупреждават палестинците от Газа да не се превръщат "в оръдие на Хамас".
Очевидци разказаха, че израелски дронове са пускали запалителни материали, които да подпалят предварително автомобилните гуми, приготвени от демонстранти за натрупване по границата, където да предизвикат огромни огньове. В протестите активисти от Газа използват гъстия дим от горящите гуми за прикритие от израелски снайперисти от другата страна на оградата.
Моментът, избран и за откриването на посолството, и за протестите, има символично значение. Тръмп пожела преместването да съвпадне със 70-годишнината от създаването на Израел, а палестинските протести отбелязват годишнината от Накба - "катастрофата", когато хиляди палестинци бягат или са прокудени от войната през 1948 г. Около две трети от 2-та милиона население на Газа са потомци на палестинските бежанци.