МВФ очаква забавяне на икономическия растеж у нас

МВФ очаква забавяне на икономическия растеж у нас
Международният валутен фонд очаква забавяне на икономическия растеж в България в средносрочен план.

 

 

Докато за тази година мисията на МВФ повиши прогнозата си за икономическия растеж на страната до 3 на сто, в средносрочен план очаква забавяне на растежа до 2,5 на сто заради недостатъчните структурни реформи, съобщава БНР.

Тази година дефицитът в бюджета може да е под 1 процент, а догодина да има малко увеличение заради засилването на европейските програми, но това няма да е проблем, смята ръководителят на мисията Реза Бакир. 

Той обърна внимание на проблемите, свързани с все по-трудното намиране на квалифициран персонал от фирмите. И още – предприятията не са равномерно разпределени в страната, което пречи на растежа, а сивата икономика и корупцията остават проблем номер едно: 

Корупцията не просто създава проблеми в много други сфери, но също има влияние и върху икономическия растеж. Това е сектор, в който трябва да се положат повече усилия. Тук става дума не само за антикорупционно законодателство, но и за неговото ефективно прилагане.

Банковата система е в добра кондиция, а стрес тестовете и реформите в БНБ показват подобрение в сектораq въпреки това може да се направи още, например да се продължи намаляването на дела на обслужваните кредити.

Коментари

  • хаха

    16 Sep 2016 20:34ч.

    Че то има ли въобще растеж???

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • деконструкция

    17 Sep 2016 7:27ч.

    Една учителка в България прави еднакво БВП по реални единици на измерване - еднакъв продукт - реално, спрямо една учителка в Германия, но по номинален БВП, тук учителката прави 6 000 лева БВП, а там учителката прави 60 000 лева. В Германия работят 1400 часа годишно и 30% от заетите работят на половин ден, а в България се работи над 2000 часа и 0.5% работят на половин ден, и ако там се трудеха като тук, те щяха да имат 50% безработица. Ако в България се трудиха като заетите в Германия, то тук щеше да има излишни места за още толкова заети като сега. Тоест Българя има по-голяма икономика от нужното, но има ниски заплати и много се работи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи