Министър Комитова: Проверката на участъка, в който стана катастрофата с автобуса, не откри проблеми

Министър Комитова: Проверката на участъка, в който стана катастрофата с автобуса, не откри проблеми
При катастрофата с автобуса скоростта не е фактор, тъй като превозното средство е конструктивно ограничено да не развива повече от 100 км/ч, а и траекторията му в последните метри, говори, че се е движило вероятно с под тази скорост

 

При катастрофата с автобуса скоростта не е фактор, тъй като превозното средство е конструктивно ограничено да не развива повече от 100 км/ч, а и траекторията му в последните метри, говори, че се е движило вероятно с под тази скорост


Проверката на Министерството на регионалното развитие и благоустройството на състоянието на настилката, маркировката и знаците в отсечката на магистрала "Струма", на която стана катастрофата с автобуса от Северна Македония не откри сериозни проблеми.

 

"Пътната настилка е в добро състояние като грапавост и съпротивление на хлъзгане. Средната линия е с допустими граници на видимост при суха настилка. Видимостта на знаците за ограничение на скоростта е над допустимото. Поставената мантинела през 2007 г е отговаряла на нормите", обобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Виолета Комитова. Тя уточни, че едва през 2021 година са приети нови норми за мантинелите, които трябва да се тип "буфер".

 

Според първоначалните изводи на разследването именно мантинелата е направила катастрофата толкова тежка, тъй като автобусът буквално се е нанизал на нея, те е пробила резервоара, а откъснато парче, останало забито в превозното средство, влачещо се по асфалта, е предизвикало искрите, от които се е възпламенила нафтата.

 

Единствените проблеми, които проверката открива са, че участъкът няма акт 16, а въпреки, че има габарит, като за път с ограничение 90 км/ч, в зоната на катастрофата тя е 120 км/ч. Максималната разрешена скорост е вдигната от 90 на 120 км/ч през 2013 година или шест години и половина, след като движението по тази част на "Струма" е пуснато. Вече е направено предложение скоростта да бъде намалена, докато се направи детайлен анализ на пътя.

 

"На око пътят го виждаме като магистрала. Но наклоните и виражите не отговарят на изискванията за магистрала", каза министърът.

 

При катастрофата с автобуса скоростта не е фактор, тъй като превозното средство е конструктивно ограничено да не развива повече от 100 км/ч, а и траекторията му в последните метри, говори, че се е движило вероятно с под тази скорост.

 

Беше съобщено още, че през април тази година е било възложено обновяване на маркировката, но държавната фирма "Автомагистрали" не се е справила със задачата, за което ще бъде глобена.

 

Историята на този път започва от 2002 г. с одобрен технически проект и разрешение за строеж. Първоначално е ставало въпрос за рехабилитация на път Е79. През 2006 г. има допълнително разрешение за строеж на пътни възли. АКТ 15 е издаден през 2007 г. и се води скоростен път с разрешена скорост 90 км/ч.

 

До ден днешен пътят няма АКТ 16, защото не са приключили отчуждителни процедури, обясни министър Комитова. През 2012 г Министерски съвет обявява участъкът Дасколово - Долна Диканя за национален обект и АПИ подписва нов договор за "Пътинвест инженеринг". Именно тези планове са едни от бавените процеси при изграждането на пътна инфраструктура, каза още министър Комитова.

 

Незнайно защо през 2013 г. скоростта е била увеличена на 120 км в час.

 

Този проект нито е проектиран за скоростен път, нито за автомагистрала, коментира регионалният зам.-министър Иван Шишков.

 

Според арх. Влади Калинов при промяната на ограничението е променена само маркировката на пътя и пътните знаци, но виражите не отговарят за движение с такава скорост.

 

"Това, което нас ни притеснява, че още в самия проект напречните виражи на пътя са малко над 4%, което означава че скоростта трябва да е 90 км. При по-висока скорост превозните средства се отклоняват в ляво, а в случая с катастрофата, автобусът е тръгнал надясно, което е предпоставка да се предполага, че той се е движел с ниска скорост", каза арх. Калинов.

 

Регионалният министър Виолета Комитова също е категорична, че скоростта не е причина за катастрофата.

 

 

Източник: бТВ, epicenter.bg

 

 

 

 

 

Коментари

  • задунајска уфсъ с евразијски манталитет

    30 Ное 2021 15:54ч.

    “Незнайно защо през 2013 г. скоростта е била увеличена на 120 км в час“. Тези нешта с устни нарежданија ли стават? Ако шофјорът се е опитал по погрешка да влезе в отбивката следвајки нај-дјасната лента, точно налјаво се е отклонил. Вина има(=солена глоба за БГ), но се обзалагам, че виновни лица пак нјама да има.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Вашите имена /задължително/

    30 Ное 2021 17:15ч.

    наистина, българина не му трябват врагове, и своите стигат

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Арх

    30 Ное 2021 17:29ч.

    Така-а-а-а… Първо, това не е магистрала, а някаква гавра с нормите за строителство, стръмни наклони, остри завои, второ, фаталната мантинела изобщо не трябваше да я има, монтирана е така, че да убие всеки, който се отклони към нея, трето, максималната скорост е определена според предпочитанията на мутри и други подобни. Така фаталният завършек беше само въпрос на време. Никой от виновниците няма да бъде наказан.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Фриц Клингенберг

    30 Ное 2021 18:38ч.

    Финансираната от Америка за България Асоциация на прокурорите, барабар с деквалифицираните национални псевдоразследващи, упорито в интерес на чужди небългарски сили крие обективната истина. Тя прозира. Терористичен акт. Целта е на принципа "драсни пални клечица" да взриви Балканите и да изкара България виновна за всичко, заради функциониращия турски поток. Бойко ли взриви автобуса? Или се цели взривяване на всичко, белким руснаците да не са, след като те няма как да са!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Вина има

    30 Ное 2021 18:53ч.

    И тя е основно на водача! Автомобил се управлява съответствие с видимостта. Като не виждаш - спираш. Днес, при първия сняг, за закъсалите автомобили и катастрофи бяха виновни износените гуми, несъобразената скорост, грешките на водачите. Само за катастрофата на магистрала Струма е виновна мантинелата! 15000 автомобила дневно, от 15 години не са забелязали това непреодолимо препятствие и изведнъж маркировката на пътя(тя се вижда прекрасно даже и при експеримента на момата от безопасността, дето не излиза от телевизора) се оказва фатална. Усилие на кормилото е нужно да се извади автобуса от идеалната линия на движение. Кой или какво го е предизвикало? Да направят следствен експеримент и да видят лесно ли се пали нафта от сблъсък с мантинела и движение от 50 метра след удара. Съвсем за идиоти ни вземат! Намериха труп 4 дни след като автобусът е откаран на паркинг! Кучетата и котките щяха да го открият по-рано, ако е бил там...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бай Иван

    30 Ное 2021 21:18ч.

    Прав е "Вина има на 30.11.2021 в 18:53". За невярващите имам въпрос? Колко милиона коли и автобуси минаха през този "калпав" участък, който не приличал на магистрала, според пишещия по-горе "Арх на 30.11.2021"? И всички те не катастрофираха, че дори и този автобус е минал стотици пъти до сега от там, защото е правел редовни курсове до Цариград! Сега обаче, когато катастрофата е факт се намери виновника незабавно и той се оказа България!!! Плюя аз на такива "експерти"! Ако имат дипломи да идат да си ги скъсат публично! Гледах сутринта телевизия, когато катастрофира автобуса и мисирките по националните телевизии се бяха погрижили да поканят "експерти". Всички мислеха, че магистралата там е строена по времето на Бойко Борисов и така сервилно пред новата власт плюеха строителството и, но после изведнъж се оказа, че този участък бил строен по времето на станишев. На всичкото отгоре го строила македонска фирма! (То по времето на станишев в съюз с ДПС магистралите се строяха от турски фирми или някакви други, но не от български). Е сега отново тези новите ще Ви строят магистралите с чужди фирми! Тя затова онази пенсионерка комитова спря строителството на пътища и магистрали в цяла България!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мунчо

    01 Дек 2021 1:16ч.

    Че е взрив, взрив е! Въпросът е кой го е задействал и защо? Не изключвам и версията конкурентна фирма, та в тази обстановка да мине за диверсия. Най-големите шопаци са ПРБ и разбира се безделното, деквалифицирано и скъпоплатено национално следствие което в такт 11/9 е още на кота 0 в разследването.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи