При катастрофата с автобуса скоростта не е фактор, тъй като превозното средство е конструктивно ограничено да не развива повече от 100 км/ч, а и траекторията му в последните метри, говори, че се е движило вероятно с под тази скорост
Проверката на Министерството на регионалното развитие и благоустройството на състоянието на настилката, маркировката и знаците в отсечката на магистрала "Струма", на която стана катастрофата с автобуса от Северна Македония не откри сериозни проблеми.
"Пътната настилка е в добро състояние като грапавост и съпротивление на хлъзгане. Средната линия е с допустими граници на видимост при суха настилка. Видимостта на знаците за ограничение на скоростта е над допустимото. Поставената мантинела през 2007 г е отговаряла на нормите", обобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Виолета Комитова. Тя уточни, че едва през 2021 година са приети нови норми за мантинелите, които трябва да се тип "буфер".
Според първоначалните изводи на разследването именно мантинелата е направила катастрофата толкова тежка, тъй като автобусът буквално се е нанизал на нея, те е пробила резервоара, а откъснато парче, останало забито в превозното средство, влачещо се по асфалта, е предизвикало искрите, от които се е възпламенила нафтата.
Единствените проблеми, които проверката открива са, че участъкът няма акт 16, а въпреки, че има габарит, като за път с ограничение 90 км/ч, в зоната на катастрофата тя е 120 км/ч. Максималната разрешена скорост е вдигната от 90 на 120 км/ч през 2013 година или шест години и половина, след като движението по тази част на "Струма" е пуснато. Вече е направено предложение скоростта да бъде намалена, докато се направи детайлен анализ на пътя.
"На око пътят го виждаме като магистрала. Но наклоните и виражите не отговарят на изискванията за магистрала", каза министърът.
При катастрофата с автобуса скоростта не е фактор, тъй като превозното средство е конструктивно ограничено да не развива повече от 100 км/ч, а и траекторията му в последните метри, говори, че се е движило вероятно с под тази скорост.
Беше съобщено още, че през април тази година е било възложено обновяване на маркировката, но държавната фирма "Автомагистрали" не се е справила със задачата, за което ще бъде глобена.
Историята на този път започва от 2002 г. с одобрен технически проект и разрешение за строеж. Първоначално е ставало въпрос за рехабилитация на път Е79. През 2006 г. има допълнително разрешение за строеж на пътни възли. АКТ 15 е издаден през 2007 г. и се води скоростен път с разрешена скорост 90 км/ч.
До ден днешен пътят няма АКТ 16, защото не са приключили отчуждителни процедури, обясни министър Комитова. През 2012 г Министерски съвет обявява участъкът Дасколово - Долна Диканя за национален обект и АПИ подписва нов договор за "Пътинвест инженеринг". Именно тези планове са едни от бавените процеси при изграждането на пътна инфраструктура, каза още министър Комитова.
Незнайно защо през 2013 г. скоростта е била увеличена на 120 км в час.
Този проект нито е проектиран за скоростен път, нито за автомагистрала, коментира регионалният зам.-министър Иван Шишков.
Според арх. Влади Калинов при промяната на ограничението е променена само маркировката на пътя и пътните знаци, но виражите не отговарят за движение с такава скорост.
"Това, което нас ни притеснява, че още в самия проект напречните виражи на пътя са малко над 4%, което означава че скоростта трябва да е 90 км. При по-висока скорост превозните средства се отклоняват в ляво, а в случая с катастрофата, автобусът е тръгнал надясно, което е предпоставка да се предполага, че той се е движел с ниска скорост", каза арх. Калинов.
Регионалният министър Виолета Комитова също е категорична, че скоростта не е причина за катастрофата.
Източник: бТВ, epicenter.bg