Mоцартовият Реквием звучи в зала „България“ в страстната седмица

Mоцартовият Реквием звучи в зала „България“ в страстната седмица

Следвайте "Гласове" в Телеграм

На 13 април, Велики четвъртък, Софийската филхармония и Националния филхармоничен хор ще представят разтърсващия Реквием на Моцарт. Солисти са сопраното Беса Лугичи, мецосопраното Виолета Радомирска, тенорът Емил Павлов и басът Страхиня Джокич. На диригентския пулт застава маестро Найден Тодоров. 

 

Определян като най-значимото произведение в кантатно-ораториалната музика, Реквиемът на Моцарт остава едно от най-популярните класически произведения. За него друг велик композитор - Йозеф Хайдн пише: “ако Моцарт не беше написал нищо друго освен струнните си квартети и Реквиема, то и това би било достатъчно, за да остане безсмъртен”.

В същата вечер националният оркестър посреща очарователната и много талантлива цигуларка Франчeска Дего. В първата част на програмата тя ще изпълни Концерт за цигулка и оркестър от Бетовен – един от шедьоврите на цигулковия репертоар. 

Франческа Дего е една от най-търсените цигуларки на международната сцена и се слави като забележителен солист.
Сезон 22/23 включва за нея дебюти с Оркестр де Шанс Елизе с маестро Херевеге, Оркеста Синфоника де Кастилия и Леон, Националния симфоничен оркестър на Ирландия, Северна Каролина, Софийска филхармония и Фарьорския симфоничен оркестър. Завръща се и на сцените на Индианаполис и Вашингтонския национален симфоничен оркестър, Оркестъра на Ълстър и Оркестъра на Тоскана с диригент Даниеле Рустиони. Тя ще участва в специален проект в Дубайската опера, както и ще направи дългоочаквания си дебют в рецитал в зала „Уигмор" заедно с пианиста Алесио Бакс. Ще свири на престижния фестивал в Аскона заедно с Франческо Пиемонтези и Даниел Мюлер-Шот в камерна програма, посветена изцяло на Брамс.
Сред най-значимите събития в последно време са концертите в Япония със Симфоничния оркестър на NHK под диригентството на Маестро Луизи, "Симфоничния оркестър на Би Би Си, Оркестъра на Хале и "Ла Верди", Кралския филхармоничен оркестър и Кралския шотландски национален оркестър, Симфоничния оркестър на NHK, Симфоничните оркестри на Токио и Метрополитън, Филхармоничния оркестър на Ница, Театро Реджо ди Торино, Националната академия "Санта Чечилия" и всички големи италиански оркестри, рецитали в Лувъра в Париж, Линкълн център в Ню Йорк и Вашингтон.

Редовно си сътрудничи с уважавани диригенти като сър Роджър Норингтън, Фабио Луизи, Лионел Брингер, Далия Стасевска, Кристофър Хогууд, Йоел Леви, Донато Ренцети, Джонатън Хейуърд, Уейн Маршал, Джанлуиджи Джелмети, Диего Матеус, Шломо Минц, Джема Ню, Джейдър Бинямини, Алпеш Чаухан и Сиан Жанг и др.

Франческа е подписала договор ексклузивно с CHANDOS Records и неотдавна издаде Концерти за цигулка 3 и 4 на Моцарт под диригентството на сър Роджър Норингтън с Кралския шотландски национален оркестър, които получиха единодушно признанието на критиката, включително 5* "Запис на месеца" на BBC Music Magazine, а следващият албум ще бъде пуснат на пазара в началото на сезон 22/23. Други записи включват концерти на Паганини и Ермано Волф-Ферари заедно със Симфоничния оркестър на Бирмингам и Даниеле Рустиони, диска с рециталите Il Cannone, както и пълен обзор на цигулковите сонати на Бетовен и на Капризите на Паганини за Deutsche Grammophon.

Франческа е запалена и по съвременната музика и се смята за почитателка на творбите на Майкъл Найман, Карло Бокадоро, Кристиан Карара, Никола Кампогранде и Марко Тарали. Тя често сътрудничи на специализирани музикални списания, като наред с другото води месечна рубрика за Suonare News, писала е статии и коментари за BBC и списанията за класическа музика, The Strad, Musical Opinion и Strings Magazine. Наскоро Франческа публикува и първата си книга „Между бележките. Класическа музика: 24 ключа за интерпретация („Tra le Note. Classica: 24 chiavi di lettura"), издадена от издателство „Mondadori“, в която изследва как класическата музика може да бъде слушана и разбирана по-добре днес.
Франческа живее в Лондон и свири на рядка цигулка Francesco Ruggeri (Кремона 1697).

Ограничено количество билети за концерта са налични на касата на зала „България“ и в Ивентим

Пълната програма на Софийската филхармония може да намерите на: https://sofiaphilharmonic.com/
Следете Facebook страницата на филхармонията: https://www.facebook.com/sofiaphilharmonic
Twitter: https://twitter.com/sofiaphilh
Instagram: https://www.instagram.com/sofiaphilharmonic
Намерете ни и в Youtube: https://www.youtube.com/c/SofiaPhilharmonic

 

 

 

Коментари

  • j.jelevban

    09 Апр 2023 19:42ч.

    Кой е по-голям гений?Който го е написал или който го е поръчал?Във всеки случай посланието е еднозначно.Масоните имат ли алиби?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • корепетитора Таратанчефф

    09 Апр 2023 21:49ч.

    Волф Ганг Амадеус Моцарт трябва да се забрани! Първо защото е бял човек! А това само по себе си е проблем. Освен това вижте му самото име: Вълк река Ганг ?!? Предлагам всички произведения на Волф Ганг Амадеус Моцарт да се заменят с многократно по-фини и по- артистични творби на съвренени гении в музиката от рода на Снуп Доги Дог, Шестдесет Цента или с Иит Шит Мафака!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Гангбанг Амадеус Моцарт

    09 Апр 2023 23:17ч.

    Плюс съответната хореография към произведенията на изброените генитални автори.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи