Москва: Украйна изстреля шест ракети ATACMS срещу Брянска област. Пет бяха свалени, шестата е била повредена

Москва: Украйна изстреля шест ракети ATACMS срещу Брянска област. Пет бяха свалени, шестата е била повредена

ЗРПК "Панцир"

Министерството на отбраната на Русия потвърди данни за използването на произведените в САЩ оперативно-тактически ракети ATACMS от Украйна. През нощта територията на Брянска област е била поразена от шест ракети ATACMS, пет от тях са били свалени от комплекса "Панцир", а друга е била повредена, съобщи руското министерство на отбраната.

"Тази нощ в 03:35 часа противникът нанесе удар по обект на територията на Брянска област с шест балистични ракети. По потвърдени данни са използвани оперативно-тактически ракети ATACMS американско производство. В резултат на противоракетния бой бойният състав на ЗРК С-400 и ЗРК „Панцир“ свали пет ракети и повреди една“, съобщиха от Министерството на отбраната.

„Неговите фрагменти са паднали на техническа територия на военен обект в района на Брянск, предизвиквайки пожар, който е бил незабавно потушен. Няма жертви и разрушения“, добавя ведомството. 

На 17 ноември "Ню Йорк таймс" съобщи, позовавайки се на свои източници, че президентът на САЩ Джо Байдън е разрешил удари от украинска територия дълбоко в Руската федерация с ракети ATACMS. По-късно помощник-държавният секретар на САЩ по въпросите на Западното полукълбо Брайън Никълс потвърди тази информация. Ръководителят на дипломатическата служба на ЕС Жозеп Борел каза, че някои страни от ЕС също са позволили използването на техните оръжия за удари дълбоко в Руската федерация.

Свързани статии: Държавният департамент потвърди разрешението за нанасяне на удари дълбоко в Русия

Борел: Някои страни от ЕС позволиха удари дълбоко в Русия, без да го обявяват

Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм

 

Коментари

  • ЗИП

    19 Ное 2024 14:40ч.

    Мълния! РУСИЯ УНИЩОЖИ ВТОРИ КАБЕЛ НА ЕС В БАЛТИЙСКО МОРЕ! Този път между Литва и шведския остров Готланд! Невероятно е как все още има дипломатически отношения между заклетите врагове -европейци и руси ? 🤣

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Рибар

    19 Ное 2024 14:56ч.

    Кабелът е повреден от небрежни натовски рибари!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Имаше един филм

    19 Ное 2024 15:18ч.

    Особености на руския национален риболов:))

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Cicero

    19 Ное 2024 15:20ч.

    Няма начин да е Русия. По-скоро добре известната банда на пияния Володомир З. Същите, които според швабите, взривиха Северен поток.🤣

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ха-ха-ха

    19 Ное 2024 15:20ч.

    Това партенка ли е или е наистина достоверна информация? Очакванията бяха, че хутите ще "конструират" нова ракета, с която да поразят американски военен кораб.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 4i4o 4ep

    19 Ное 2024 17:22ч.

    Време е Путю да прати няколко МИГ-а с кинжали в Йемен и да потопи един американски самолетоносач от името на хутите! Като не може, да си сяда на осрания гъз, че както върви скоро краварите ще дадат и ядрено оръжие на украинския наркоман!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • до 4i4o 4ep 19 Ное 2024 17:22ч.

    19 Ное 2024 18:21ч.

    Драги ми льольо... Четеш ли какво пишеш или си дращиш, колкото да се запишеш?!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • свободен

    19 Ное 2024 18:42ч.

    С ТОВА СИ ДЕЙСТВИЯ ДА СЕ СМЯТА ЧЕ Е ЗАПОЧНАЛА 3 С.В А ТИ СИ ЕДИ НА СЕЛО ЗАКОЛИ СИ ПРАСЕТО И СИ НАПРАВИ КОНСЕРВИ ЗАЩОТО ЩЕ ТИ ПОТРЯБВАТ

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 4i4o 4ep

    19 Ное 2024 20:17ч.

    Е?!? Още в началото трябваше да стане тая работа и да се отделят момченцата от мъжете, имам усещане, че Русия и САЩ са се разбрали да разсипят Украйна - "до последния украинец" и да си я поделят! Американците опраскаха Хирошима и Нагасаки с атомни бомби, ама сега са си първи приятели с Япония!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кайзер Созе

    19 Ное 2024 20:25ч.

    Всъщност е велика трилогия.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ЗИП

    19 Ное 2024 14:47ч.

    Ако Путин официално е започнал да руши инфраструктура на ЕС то това е гигантска ЕСКАЛАЦИЯ. Не трябва да се делим на "русофили" и "русофоби" а да направим СТУДЕН АНАЛИЗ какво следва! Юридически България и Русия са врагове.Ние сме неприятелска държава... В Германия в този час вече са състояние на ПАРАНОЯ...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • viva

    19 Ное 2024 16:04ч.

    Не става! Дай нещо по мазохистично! Като за "най-ентелигентната" част от българската форумна общост. По един от членовете на фенклуба.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тихомир Томов

    19 Ное 2024 16:05ч.

    Разрушен е оръжеен склад ....................има и видео от местни жители. Ясно е, че войната скоро ще свърши около Киев !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • русский "освободитель"

    19 Ное 2024 17:50ч.

    до Тихомир Томов 19 Ное 2024 16:05ч.-не може да бъде, аз вЕрвам на Путьовите СМИ-има 5 унищожени краварски ракети, шестата е повредена. И който в Рашистка Фашагия го оспорва-поне 5 години да прекара в колония(т.е. да стане колонист, както западните колонисти от колониалните държави, които са мнооо лоши)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • русский "освободитель" 19 Ное 2024 17:50ч.

    19 Ное 2024 18:23ч.

    теб кой те изпусна от лудницата само се чудя...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тихомир Томов

    20 Ное 2024 8:31ч.

    Днес ще стане ясно къде ще бъде ремонтирана шестата ракета !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мето

    20 Ное 2024 9:01ч.

    Интересно!!А защо до сега този склад не беше взривен,М???!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • жорката

    19 Ное 2024 15:06ч.

    А аз очаквам удар по противоракетните системи в Девиселу, Румъния и новооткритата такав в Полша.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Хахо

    19 Ное 2024 15:07ч.

    Третата Световна започва

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ха-хо-сумашедший дом

    19 Ное 2024 19:35ч.

    Ти си перманентно в световна война, развива сев главата ти.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Вагнер

    19 Ное 2024 15:07ч.

    Руският отговор трябва да тактически ядрен по Рамщайн.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Падина Диего Гарсия

    19 Ное 2024 21:08ч.

    Руският отговор ОТДАВНА трябваше да бъде тактически ядрен удар, но не по "Рамщайн" в Германия (или която и да е американска база в контролирана от САЩ страна), а по военна цел, която трябва да отговаря на няколко важни условия - да бъде безусловно американска, да не засяга чужди интереси, да не се възприема като директна заплаха срещу територията на САЩ, да бъде слабо защитена, загубата й да бъде стратегическа. >>> Ако бях на мястото на руското военно-политическо ръководство, бих УНИЩОЖИЛ американската база на о-в Диего Гарсия в Индийския океан. Островът е британска територия (наскоро имаше промяна в статута му, но си остава формално контролиран от Великобритания) и същевременно приютява най-голямата американска военноморска и военновъздушна база в тази част на света (ударът би бил двоен - едновременно по интересите и на Великобритания, и на САЩ). Островът се намира в страни от основните направления за изстрелване на МКБР (т.е. слабо защитен като същевременно засичането на атаката от системите за ранно предупреждение срещу МКБР не би предизвикало паническа ответна реакция), изключително изолиран (няма да има други засегнати страни и интереси), няма цивилно население (цивилни жертви нула), представлява атол (може буквално да бъде изличен, т.е. невъзстановима загуба). Подобен удар би показал решимостта на руското ръководство да отговори на провокациите като рязко повиши залозите до неприемливи за САЩ нива и би принудил американското политическо ръководство да потърси деескалация чрез преки преговори и взаимни отстъпки. Убеден съм, че ядрен удар по който и да е американски военен обект, находящ се извън територията на САЩ няма да доведе до ответен ядрен удар по територията на Руската федерация, а изолиран ядрен удар по изолирана военна цел като базата на о-в Диего Гарсия, макар и болезнен, би могъл все пак да бъде преглътнат (доколкото не засяга непосредствено съществуването на САЩ като държава). Разбира се, САЩ биха могли да отвърнат, поразявайки слабо защитената руска военна база в Сирия (или руски интереси в други точки на света), но ако започваш война (а руснаците започнаха война без ясно формулирани политически цели), трябва да си готов да я водиш с оглед действията на противника. >>> Съществуват и по-меки варианти (използвани от The rocket man, станал след подобна нагледна демонстрация the friend Kim) като изстрелването на руска ракета без бойна глава, която да прелети над острова, имитирайки нападение, за да покаже уязвимостта на американските военни съоръжения там или ако не помогне - тактически ядрен взрив в близост до острова, който да унищожи радиоелектронните съоръжения, намиращи се на острова. За съжаление тези две възможности (или еквивалентни по степен) вече не предполагат същия ефект, който биха имали, ако бяха осъществени в началото на конфликта. Предложих прелитане на ракета над о-в Диего Гарсия като предупреждение, когато САЩ открито се ангажираха във войната, доставяйки оръжия и боеприпаси. Предложих ядрен удар в близост до острова, когато украински ракети унищожиха радар на руската система за ранно предупреждение (т.е. имаше удар по стратегическите ядрени сили на РФ). Предложих същото решение и когато последваха серия от атаки с дронове по Военно-въздушната база "Енгелс" в Русия, по време на които бяха ударени самолети от стратегическата авиация на РФ (два повредени, един унищожен). Мисля, че степените на ескалация от американска страна, имаща за цел притъпяване вниманието на руското военно-политическо ръководство, докато пряката намеса на САЩ и васали (НАТО) стане необратима, вече логично водят до ядрен удар по изолирана американска цел. И тук възниква въпросът, възнамерява ли изобщо руското военно-политическо ръководство да даде военен отговор на ескалиращите заплахи (те отдавна надминаха нивото на провокация) на САЩ и ако подобен отговор се обмисля или е бил обмислян, разглеждано ли е използването на ядрено оръжие срещу американска цел или американски интерес (защото политическите, икономическите и конвенционалните военни възможности на РФ за реципрочен отговор не могат да се мерят с тези на САЩ). Ако е обмислян ядрен удар по американска цел (извън територията на САЩ, както разсъждавам по-горе) то в състояние ли са ВКС на РФ да го планират и осъществят, преодолявайки средствата за защита на противника или преди няколко години наистина ни бяха прожектирани "мултики", както твърдеше американската пропаганда. Руската върхушка, която предаде и продаде всичко, което можеше да се продаде и предаде, е пред труден избор - да продължи пасивно да инкасира удари и да губи стратегически, докато изглежда, че тактически печели или да изземе инициативата от противника, ескалирайки ситуацията до неприемливо за САЩ ниво (вкл. с използването на ядрено оръжие срещу изолирана американска цел). Противно на повечето мнения, изказвани тук и другаде, лично аз не съм убеден, че предстоящата смяна на американската администрация (президентството на Тръмп) може да разреши чудодейно стратегическите противоречия, видими в откритата военна конфронтация, отменяйки жестоката необходимост от вземане на решение по този въпрос.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Капитан Костя Копейкин (ТМ)

    19 Ное 2024 23:36ч.

    'Начи колега Диего Гарсия е прекалено далече за тактически оръжия. Трябва да се използват стратегически. А от там нататък става мазало.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Адмирал Диего Марадона - писател фантаст

    20 Ное 2024 0:13ч.

    Дългата научна фантастика на 19 Ное 2024 21:08ч. всъщност е НЕнаучна фантастика. Първо. Диего Гарсия е една от най-добре защитените американски бази в света именно защото е изолирана в океана и дава възможност за наблюдение и контрол от Космос и Море на хиляди километри наоколо без артефекти. Диего Гарсия се охранява от много патрулиращи подводници, над вода 5 ти Флот е абсолютен господар в Индийския океан, никакво скритно приближаване на вражески съдове не е възможно. От изток целият простор се покрива от стратегически радарни системи, разположени на западното австралийско крайбрежие. Диего Гарсия е логистично невъзможна цел за руски военни кораби. Първо - безкрайно далеч за тях, без да бъдат забелязани и проследени. Второ - абсолютна липса на междинни бази за руснаците и поддръжка. Иранското крайбрежие е затапено винаги от поне две самолетоносачни групи, така че и помощ от Иран няма как да има. Иранските ВМС са посредствени на фона на американците. Тактически ракети не достигат до Архипелага. Ракети със среден обсег /теоретически/ може да изстреля иран, но ще бъдат незабавно прехванати от ИДЖИС. Руснаците могат да атакуват ДГ само с изстрелване на МКБР от собствена територия, което би предизвикало ТСВ с обмяна на ядрени удари, неизбежно. Цялата хипотеза за ядрен удар по базата в ДГ е Артър Кларк и Айзък Азимов , но в пияно състояние.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Падина Диего Гарсия

    20 Ное 2024 5:22ч.

    Ако сте прав, че базата на о-в Диего Гарсия (а вероятно и която и да е друга достатъчно значима американска военна цел) е невъзможна задача за руските ВКС, значи наблюдаваме финалните акорди на руската държавност в настоящия й вид. Защото конвенционална война руските военни сили в днешния момент не могат да спечелят, а ядреното възпиране, на което се разчиташе в продължение на 70 г. очевидно не работи. Ако Руската федерация не е в състояние да нанесе отрезвяващ удар пряко по американски сили или стратегически интереси, американският натиск (финансово-икономически, политически и военен) ще продължи до пълния разпад на страната. Лишена от съюзници (хлабавите ситуационни съюзи, които руската дипломация отчаяно се опитва да изгради не са в състояние да й гарантират решително военностратегическо предимство), загубила влияние в периферията си, която е разтърсвана от цветни революции (наскоро извършената в Абхазия като част от цяла поредица подобни в Централна Азия) и локални войни (все още неурегулирания окончателно конфликт между Армения и Азербайджан), с малък вътрешен пазар и икономика, която разчита на стопанското наследството от СССР, силно зависима от износ на стратегически суровини (петрол, газ, уран, злато, желязна руда, стомана, никел, титан, амоняк, азотни торове, пшеница, дървесина) и внос на технологии (електронни компоненти и индустриално оборудване за промишлеността), с финансова и фискална система, продукт на неолибералния консенсус от 90-те, с намаляващо и застаряващо население, с изключително силни демографски и икономически различия между регионите и не на последно място, продължаваща вътрешна слабост на руското държавно ръководство (бунтът на Пригожин), Руската федерация не е с състояние да издържи дълго на масирания натиск, на който е подложена в момента и на който тя продължава да няма отговор, нито военен, нито икономически. Дори конфликтът в Украйна да бъде замразен (нещо, в което изобщо не съм убеден), военният и икономически натиск срещу Руската федерация няма да отслабне, а напротив, ще се засили, тъй като противоречията между Запада и Руската федерация, които настоящият конфликт извади на показ са дългосрочни и дълбоки (поставяйки отношенията им пред дилемата "или-или"). Вече се подготвя поставяне на западните икономики на военни релси, а с преизбирането на Тръмп този процес ще започне и в САЩ под лозунга за реиндустриализация. Милитаризацията на западните икономики, която отчасти започна в Европа (вижте нашата собствена) решава два остри проблема - прикриване на упадъка в основни стопански сектори и осигуряване на икономически растеж чрез военните кредити при изчерпани възможности за ускоряване на икономическия ръст през кредитиране на потреблението. Свръхфинансилизацията на западните икономики (и особено тази на САЩ) действително са сериозно безпокойство за икономическата стабилност на Запада, но разпад на доларовата система не се вижда на хоризонта (следете дългосрочните задължения в долари - абсолютен ръст, с какво ще бъдат покривани плащанията по тях, с юани и рубли?!). На какво всъщност разчита ръководството на Руската федерация? На вътрешните противоречия в САЩ? Руските са много по-сериозни, а САЩ все още прибират колониална рента от света. Колкото до твърдението, че изстрелването на единична МКБР ще доведе до масиран ядрен отговор, това вече наистина е фантастика. Съотношението загуби-ползи не е в подкрепа на тезата ви. Публично известната реакция и на двете страни по време на Студената война при фалшиви сигнали от системите за ранно предупреждение - също.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Падина Диего Гарсия

    20 Ное 2024 6:34ч.

    Да разделим нещата - необходимата мощност на ядрения заряд от средството за доставка до целта. За унищожаване на американската военна база на о-в Диего Гарсия е достатъчен тактически ядрен заряд (до 30кт). Справка: публично известните данни от американските и британските ядрени опити на атола Бикини (американската операция Кръстопът /Operation Crossroads/ непосредствено след ВСВ) и о-вите Монтебло (британската операция Ураган /Operation Hurricane/ в началото на 50-те) - и в двата теста са използвани заряди до 25кт. Разстоянието по въздух между руската част на Каспийско море (40°N, 52°E) и о-в Диего Гарсия (7°S, 72°E) е ок. 4700 - 4900 км (за по-голяма точност не разполагам с необходимите топографски данни) и със сигурност се намира в обхвата на балистична ракета със среден обсег (до 5500 км). Мисля, че разглеждани по този начин, а не емоционално, нещата изглеждат съвсем различно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Адмирал Диего Армандо Марадона - пенсиониран трезвеник

    20 Ное 2024 8:10ч.

    Вторият ви пост безспорно клони в посока реализъм. Няколко ремарка. Първо, аз не мисля, че съществуването на Руската Държава зависи от изстрелването на ракета с ядрен заряд по Остров Диего Гарсия. То зависи както правилно сте посочили, от вътрешната стабилност на РФ и от благосклонността на другите геополитически колоси - САЩ и Китай. Противно на вихрената в Дачково истерия, САЩ никога не са имали за реална цел разпадането на Русия /преди СССР/, те можеха да го направят още през 90-те , по времето на Клинтън. Геополитиката на САЩ към Русия е тя да продължи да съществува като държава, но достатъчно "атенюирана" , отслабена до степен да няма глобални амбиции. Нещо което Вашингтон постига перфектно през последните 35 години. Цяла Русия е много по-"удобна" за Запада и САЩ , защото има един контролен център, който да контролират - Кремъл. Ако Русия се разпадне на 5-10-20 отделни страни, всяка начело със своя "Путин" , и повечето от тях с някакви ядрени оръжия на териториите си, това ще затрудни неимоверно външния контрол над огромната територия. Ще доведе до нестабилност, сигурно - локални войни, и най-вече ! Ще отвори портите за Пекин да нахлуе дефинитивно в Сибир. Не че сега не го прави, но все пак наличието на централна власт в Москва забавя този пагубен за Русия процес. САЩ винаги са били приятели на руснаците, не искам да давам безбройните исторически примери, интелигентен колега сте, ще си ги спомните сам. Външните привидни противоречия не трябва да ви карат да мислите, че Америка живее в антируска параноя и с "пръст на копчето". Няма такъв момент... САЩ имат множество ултра-стратегически точки в света, превърнати във военни бази. Това не е от днес, това е още от времето на Студената Война. Подобни на ДГ са също базите на Азорите, базата на о-в Асенсион в Атлантика, Хаваите... дори на самия Южен Полюс има американска база "Амундсен Скот", която официално е научна, но вършат и куп военни дейност ултра-хай-тек... Това как доларът няма никакви шансове да падне, може да го обясните на сий-форумните фатмаци путиняги, които от ставане до лягане "рутят долара" и много се разяряват, когато им посочиш диагнозите. Единичен удар по ДГ с Ракета със Среден обсег с ядрена глава от руска територия е практически невъзможен поради - 1 Русия няма масово на въоръжение Ракети със Среден Обсег /РСО/ , тъй като десетилетия наред те бяха под забрана на Договора от времето на Рейгън-Горбачов. Следя бегло руския ВПК и не съм забелязъл пускането в масовка на кавъри на "Пионер" или нещо подобно. Съществува ракетна "дупка" между класовете на Тактическите и Оперативно тактические ракети от една страна и МКБР от друга страна. "Искандер" не може да закара до ДГ , дори инсталиран в Иран, камо ли от Каспийския регион. Повтарям, единственият теоретически вариант да се удари ДГ е изстрелване на МКБР от Южен Сибир, примерно "Ярс" или "Воевода" , което би било незабавно засечено от американските системи за ранно предупреждение. Не коментирам шансовете такъв "изстрел4 да достигне целта. Американците непрекъснато надгреждат ПРО по целия глобус, но не това. Просто така не се прави ! В момента никоя западна страна НЕ НАПАДА ПРЯКО РУСИЯ ! Законово и формално Русия няма "казус бели" . Как и защо Русия ще изстрелва стратегически ракети с ядрен заряд по британска територия ?? Това е непредизвикано нападение ! Путин нито е идиот, нито е правен инвалид. И единичен , и групов пуск на руски ракети, по такива западни цели е фантастика.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мето

    20 Ное 2024 9:10ч.

    Даа,много умно!!А къде е Китай и не само, в цялата паянтава конструкция??!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Адмирал Конструктор

    20 Ное 2024 10:22ч.

    Мето, реалностите са такива каквито са. Паянтови или не паянтови , други нямаш. Китай си е в Китай. Той няма все още световен глобален океански военен флот. Напъва се. Строи съдове, прави реплики на съветските авионосци, развива морски ракетни технологии… но е безкрайно далеч от мощта на US navy . Китай все още не може да разкъса стратегическата блокада на собственото си крайбрежие, да извади големи океански флотове в Световния океан. И най-простото доказателство за това е, че не смее да реши въпроса с Тайван ! Който е само на стотина километра от китайския бряг. Вие какво мечтаете ? Че Китай ще прати военни кораби в Индийския океан, които да стрелят с ядрени ракети по Диего Гарсия, щото руснаците не могат ?😁 Айде по-сериозно. Китай в стратегическите оръжия е на 20 % от мощта на Русия. И на 10 % от мощта на САЩ. Ще им трябват минимум 15-20 години за да догонят, ако изобщо САЩ ги оставят да го направят. Няма да има “китайски век” , и това е за добро.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Падина Диего Гарсия

    20 Ное 2024 12:34ч.

    Струва ми се, че изключително много сте разширили обхвата на темата, повдигайки цяла група от въпроси, на които трудно бих могъл да се спра в детайли, затова ще започна отзад-напред. Въпросът за casus belli, противно на представите ви, няма отношение към международното право, а към военно-политическата доктрина на всяка отделно взета страна. По въпроса съществуват две гледища (не съм запознат с неевропейските, ако изобщо има такива) - англосаксонско (британско, а по-късно възприето и от американците), оформено в периода на Наполеоновите войни и континентално, създадено по време на войните за национално обособяване през втората четвърт на 19 в. и доведено до крайност непосредствено преди ПСВ. Според англосаксонската доктрина casus belli за страните е налагането на икономически санкции и търговска блокада (според това гледище Руската федерация е във война със западния блок поне от 10 г.). Според континенталната доктрина като повод за война могат да бъдат счетени (изброявам най-важните): въоръжаване или превъоръжаване, извършване на мобилизация, всяка промяна в баланса на силите, вкл. инициирането или присъединяването към военни съюзи, пряка или косвена военна намеса. Според това гледище Руската федерация отново е във война със Запада от поне няколко години (за доста по-малко пламна Фрнско-Пруската война, комплексът от подобни условия даде ход на ПСВ). Според доскорошната руска ядрена доктрина нападение срещу обекти на стратегическите ядрени сили трябваше да послужи като основание за ответен ядрен удар. Научихме поне за две такива (посочил съм ги в по-горен коментар), за които руската страна изрази становище, че са координирани и извършени със западна помощ (Захарова, Лавров). Мисля, че поводите за война, които получи руското военно-политическо ръководство през последните 10 г. са повече от достатъчни за промяна в реториката, а с оглед текущата ситуация и за обмисляне на ответен удар (вкл. ядрен /по необходимост/ поради описаните от мен причини и по описания от мен начин). По останалите въпроси ще изразя отношение по-късно. Но да, Путин (и цялата кремълска върхушка) се оказаха идиоти в класическия смисъл на понятието.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Адмирал Дьониц

    20 Ное 2024 13:38ч.

    Двата възгледа за казус бели са едно. Живият живот показва друго, дефиницията се явява мноооого “еластична” и се прилага според военната мощ. Повече военна мощ - по-дребен казус бели може да бъде използван срещу слабата страна. Например “промяната баланса на силите” е типичния повод за Хитлер да присъединява , да прави аншлуси, самата операция “Барбароса” също е такъв пример . И защо ? Защото се е чувствал силен ! Ако пък няма никакъв повод - измисля се такъв ! Американците са ненадминати майстори, само да си спомним прахчетата на Колин Пауъл и нападението над Ирак ! … И обратното , когато си слаб се правиш че не забелязваш поводите за война ! Забравяш за собствените си военни доктрини. Плюят те, а ти се правиш че дъжд те вали…Ей това прави в момента Русия след почти 3 години нескопосана война, която ТЯ започна. Да , имаше казус бели, от тези които сте изброили. Но Русия се яви формален агресор. Който агресор не си прецени силите, забуксува , и сега е в обратната роля. Удрят го , гаврят се с “отбранителната му доктрина “, но Русия се прави че … нищо особено не става. Сигурен белег, че руската военна сила издиша…💨💨💨

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател13

    19 Ное 2024 15:09ч.

    Според фините няма данни за умишлено причиняване но кабелът минава само на няколкостотин метра от тръбите на северен поток. Шведите засега мълчат защото ако кажат нещо ще трябва и да има ответни мерки. Преди два-три дена руски специализиран кораб който има на борда малки подводници беше принуден да напусне икономическата зона на Ирландия защото обикалял над подобни кабели. Скоро бритите няма да имат в изобилие фиш&чипс.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ЗИП

    19 Ное 2024 15:21ч.

    Според мен в скоро време Путин ще унищожи газопроводите в Северно море от ЕС към Англия и от Норвегия към Англия. Става страшно! Вадете киселото зеле и греяната ракия, че не се знае знае ли се...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • >>>

    19 Ное 2024 15:45ч.

    Путин направо да ги почва всички тия евро-ентусиасти наред, че вече ми писна да слушам глупости. Накрая да сядат с Тръмп и да си разделят зоните на влияние, та да си отдъхнем малко! ;-)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Гастро

    19 Ное 2024 19:12ч.

    Ако чакаш Жужо да покаже топки ще ти се вкисне зелето от чакане.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 007

    19 Ное 2024 15:23ч.

    Вече с основание можем да очакваме първия тактически ядрен удар по Усрайна, бих заложил, че ще е в района на Кривой рог.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Виктор

    19 Ное 2024 15:27ч.

    Прави впечатление, че всичкото педроатлантически лгебетешници се радва и приветства тъпотията и масовото унищожение! Кой да ти очаква, че са така смели, но ще ги видим как ще пищят като спре тока(завинаги), без смарт устройства, без вода, без храна... ще бъде наистина забавно и абсолютно заслужено, тази Европа не трябва и не бива да съществува!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • коко

    19 Ное 2024 15:29ч.

    Руснаците ще се правят на разсеяни до идването на Тръмп и ще стискат зъби, въпреки червените линии. Е, ще има и по някой отговор, но нищо драматично. Който смята другояче, да ми се обади да вържем басче.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Виктор

    19 Ное 2024 15:33ч.

    Връзвам бас, че комплексът на властта в Киев, ще бъде застлан от килим термобарични бомби, още тази вечер, иначе наркоманът Зеленчук ще продължава да беснее!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ./.

    19 Ное 2024 15:49ч.

    В крайна сметка руснаците могат да направят едно "демо" чрез заличаването на Киев и Лвов, по американския патент с Хирошима и Нагасаки... Щом това искат Напушения Зеленчук и истеричните нагло-саксонци, така да бъде. Тогава със сигурност джавкащите евро-пудели ще млъкнат, пред алтернативата, те да са следващите!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • мара канибала

    19 Ное 2024 16:30ч.

    С украинската електроенергетика ще бъде приключено. Очаквайте у нас въвеждане на режим на тока през зимата, навярно като начало 3:1, както беше при соца. Западът вече е прекалено зависим от чудовището на Франкенщайн, което си отгледа. Зависимостта от Зельо и въоръжения му сброд е като Зельовата зависимост от белия прах.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ех братле,

    19 Ное 2024 19:30ч.

    И ти изперка съвсем в тоя комунистически помиярник, пишеш глупости на куб наравно с фатмаците от блока в Обеля ! Бас държа, че нищо от това което предричаш за тази вечер няма да се случи. Ще ти го напомня утре сутрин - българско време... вземи се в ръце, човеко, че с каквито се събереш - такъв ставаш.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • добре че Викторе

    19 Ное 2024 19:32ч.

    Не се препитаваш от басове. Иначе ще просиш по улиците.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ех , тогава ще бъде такъв живот !

    19 Ное 2024 20:40ч.

    Че само си викам - Дано ! Дано ! ... Дали Путин познава музикалното творчество на Богдана ? Или не е стигнал по-далече от Пугачова с нейното "Все могут короли !" ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Стабилизатор 15

    19 Ное 2024 15:58ч.

    ЗИП-е, вече десети нов костюм купувам! Стига вече - кога ще мога да си понося и старите дрехи?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ГАЛЯ ОТ ПОСОЛСТВОТО

    19 Ное 2024 16:19ч.

    вадете бомбите с обеднения и удрииииии,удриииииии

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • j.jelevban

    19 Ное 2024 16:20ч.

    Сценария един и същ.Първо медийна обработка и виртуални удари.Сега минахме към 2ри етап,реални удари.Има римска мъдрост ''Бойте се от мълчаливите''.Путин доста говори.Голямата пресконференция наближава.Сега е в цунг цванг.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Птибурдуков

    19 Ное 2024 16:39ч.

    Zugzwang: цуг - ход, местене (в случая), цванг - принуда. Също като анцуг, а не ханцунг ;)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • мара канибала

    19 Ное 2024 16:33ч.

    Нидерландското военно министрество и новия шеф на НАТО вече си признаха, че ковид е било военно мероприятие на НАТО, със сигурност за обезвреждане на Тръмп и евентуалната възможност да спечели втори мандат още тогава. Сега са замислили още по-пъклен план, за да не може нормален или умен да се докопа до властта. Прекалено далеч са стигнали в поругаването на способните хора тия сатанински джендърни канибали от дълбоката държава.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Обективни истини

    19 Ное 2024 17:21ч.

    Не разбирам Путин, защо до сега не е унищожил някой и друг сателит на НАТО, какво ще последва след това? Или защо до сега не е ликвидирал онова лике, кървавия клоун, защо?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Точен

    19 Ное 2024 21:06ч.

    Защото нато-то и кървавият клоун му дават идеалното оправдание да върне пакта в 1997г., а защо не и до 1989г.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • РЕБ

    19 Ное 2024 18:34ч.

    Изваждането от строя на 10-тина западни военни GPS-спътника ще направи ракетите ATACMS, shadow, ...... безполезни!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • И това ще мине...

    19 Ное 2024 18:36ч.

    Така или иначе украинската хунта е победена, но от ответншя удар ще пострада народът, както обикновено става.....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Така или иначе украинската хунта е победена

    19 Ное 2024 20:35ч.

    И как е "победена" украинската хунта като фронтът след три години война е пред Часов Яр, а Покровск , Краматорск, Славянск ... са мечта за руската армия ? Къде я виждате тази "победа" ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Митето

    19 Ное 2024 20:51ч.

    На това зомбирано стадо народ ли му казваш?Това и заслужават укрите,които в своята алчност,простотия и натрапени мечти се продадоха сами на Хегемона.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • @И това ще мине...

    19 Ное 2024 20:53ч.

    Така е, прав си, за съжаление! Но... нима германския народ не заслужаваше съдбата си след ВСВ, задето доведе на власт нацистите и усърдно ги подкрепяше? Нима велемудрият български народ не заслужава съдбата си заради криминалния "преход", задето създаде, легитимира мутрите и ги гледаше с възторг, а сега реве, че били му взели държавата? Удоволствието да си прост, индиферентен или продажен също си има цена.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • джо гладника

    20 Ное 2024 6:07ч.

    "И как е "победена" украинската хунта като..." - ве, никак не е победена, така е. липсата на 1 мильон военни не я броим, какво са 1 мильон военни - нищо. не броим ранените, които би следвало да са повече.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Янки Зефир

    19 Ное 2024 19:16ч.

    Е, нали удари по Русия означаваха обявяване на война от страна на САЩ? И? Тишина и нищо. Всичката рашка пияна, спи и хърка сладко. Най-много пак да пратят Захарова да прочете някоя декларацийка. Милата, по-зле е от Уруслулката...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Пеевски

    19 Ное 2024 19:28ч.

    Тази опорка ли ти набих днеска отзад ? Вече започвам да забравям....ама изглеждаш доста тъп де,май ще изпуснеш мазното кафенце

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Умчо

    19 Ное 2024 19:33ч.

    Ако Путин беше идиот като тебе, трябваше незабавно да изстреля всичките ядрени ракети по всичките набелязани цели. Да помете ФАЩ и гейропата и да ги превърне в димяща пустиня. И Русия също да си изпати достатъчно много. При една фактически спечелена война да се осере накрая, това ли смяташ за нормално? Слава Богу, Путин е "малко" по-умен от тебе.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • аха !

    19 Ное 2024 20:37ч.

    Значи бомбенето на Брянск, на 130 км. навътре в Русия ... всъщност е поредния "хитренкий ход Путина" ! Конгениално !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Поздрави за братята украинци

    19 Ное 2024 19:42ч.

    Още 200 подобни попадения на руска територия ще направят кремълските наглеци много по-склонни да седнат на масата на преговорите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Коментар

    19 Ное 2024 19:53ч.

    Кви братя сме с поляци и с казаци бе? За 200 попадения трябват 200 консерви. Тия ракети не ги продават на кило в Кауфланд.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Cicero

    19 Ное 2024 20:00ч.

    Кремълските "наглеци" ще седнат на масата само след предоставяне на безусловната капитулация на сатанистите от ФАЩ и марионетките им.🤣

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кремълски наглец

    19 Ное 2024 20:02ч.

    А нам мсе равно, как спел заяц ! Нали Договорнякът ни пази, нека бухат там някакви дураци в Брянск...нима като нахлуха в Суджа , нещо си мръднахме пръста ? Колко месеца вече урките са там ? Режимът на Путин е по-предателски спрямо Русия дори от този на Горбатия.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • жълтопаветен жиидовник

    19 Ное 2024 21:18ч.

    Както и да се преструваш, оставаш си един грантаджийски голодранец с вечно събути гащи и с неизменен език в заника на гидогосподаря си.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • прости хора сте центаджиите

    19 Ное 2024 20:31ч.

    Тролеите пак се разбързаха като пърлета пред макя си. Готови са да си/ни изгърмят всичките козове още в самото начало, а най-вече да се действа без козове, само на един инат. Дяволът обаче дебне и само това чака - високопотентни натури с надървени ракети, дето скачат като невидели. Казано е от мъдрия народ: девет пъти мери, един път режи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ганди

    19 Ное 2024 20:53ч.

    Тез нещастници не можаха, а и не могат да разберат войната между кой и кой се води, за какво се води и за сметка на кого се води. А няма и смисъл да им се обяснява.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Чочо

    19 Ное 2024 21:25ч.

    Виждам много коментари на хора, които упрекват Путин, че не отговарял толкова твърдо, колкото на тях им се иска. Какво точно очакват такива хора ? Путин да отговори с тактическо ядрено оръжие или що ? Мили мои, нека разясня. Ако Путин направи това, много строни, които поддържат или не вземат страна, ще се отвърнат от нея, може би и Китай, а също и Тръмп, което е стратегически важно за Русия. Освен това тогава открито ще влезнат във война с нея враговете й в Европа и САЩ, защото те само чакат повод за това.никой в света не желае ядрени удари. Единствен Зеленски иска ескалация, за да привлече повече съюзници. Получава се нещо подобно на малоумния Нетаняху. Същата шизофрения. Затова според мен очаквам Путин да стиска зъби до идването на Тръмп. Дай Боже живот и здраве и на двамата. ATACAMS ракетите в Украйна не вярвам да са повече от 40. Досега похарчиха 6. Да ги бият в Украйна е сложно, те са с подвижни установки и ПВО ги брани. Очаквам Русия да се опита все пак да унищожи някои от тях, да бие по енергийни и военни обекти в Украйна, да “пресреща” нови подобни ракети да не влизат в Украйна. Изтегляне на някои военни обекти зад 300 км зона, където е възможно. Не съм сигурен дали ще унищожават американски и европейски спътници. Това е скъпо начинание. Надявам се на най-добри решения на руското командване.Колкото и парадоксално да звучи, те опазват мира в света в момента.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Чочо

    19 Ное 2024 22:54ч.

    …ATACMS…

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мика

    19 Ное 2024 23:08ч.

    Възможно е руснаците да заглушават военните спътници на САЩ от Земята. Това също е добър вариант.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кайзер Созе

    19 Ное 2024 22:10ч.

    Украинската хунта отбеляза хиляда (1K) дни, в "малката, победоносна война , за три дни", по аналлизаторите на Пентагона

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Капитан Костя Копейкин (ТМ)

    19 Ное 2024 23:32ч.

    М'да. Официалният резултат от нападението може да бъде прочетен по официалния курс на долара, обявен от руската ЦБ за утре.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Хабад Любавич, der ewige Jude

    20 Ное 2024 1:30ч.

    Хайде чисти Украин по-бърз за засели хитро Юден. И не пуска тоягa нуклеар иначе наши домат свети започва и хитро юден разболи. Чисти само украин идиотен, не цапа чернозем внимава. Иначе глоби. Запомнили?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Връзвам бас, че комплексът на властта в Киев, ще бъде застлан от килим термобарични бомби, още тази вечер,

    20 Ное 2024 8:18ч.

    8:17 ч. българско време, ВИКТОРЕ ? Как е баса, приятел ? Почвайте да пиете масово седатива , че с това клечене в интернет ви изпушиха мозъците. Явор ви се смее тихо в ъгъла...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Дрисъци путлириски шви изтръгним клитурити кримльовски

    20 Ное 2024 8:41ч.

    Rusliamiti na sapun

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи