МОН иска увеличение на учителските заплати с 13,5% през 2022 г.

МОН иска увеличение на учителските заплати с 13,5% през 2022 г.
"Изпратили сме нашите очаквания за бюджета за образование за 2022 г. към Министерството на финансите и сме поискали увеличение на учителските заплати, за да бъдат те в рамките на това, което е записано в коалиционното споразумение - около 125% от средната работна заплата", каза министърът на образованието и науката акад. Николай Денков.

 

„Заявили сме допълнителни средства за транспорт - за училищни автобуси, за извънкласни дейности, за квалификация на учителите, както и за квалификация за справянето в кризисни ситуации. Разговорът за бюджета за образование за 2022 г. предстои“, каза Денков. 



В отговор на въпрос дали ще има пари за безплатни учебници от 8. до 12. клас, образователният министър заяви, че това е въпрос към министъра на финансите.

 

"Заявили сме увеличение на издръжката във висшите училища, защото има недостиг на средства за заплати както в БАН, така и за непедагогическия персонал във висшите училища. Поискали сме също увеличение на стипендиите за студентите и докторантите, но това са заявките ни до момента към МФ“, каза просветният министър.



На въпрос дали вече има консенсус за намаляване на лятната ваканция и за увеличаване на пролетната или на есенната ваканция, образователният министър отговори, че този разговор предстои.

 

„Ако стартира тази инициатива за промяната на срока, той ще започне от септември следващата учебна година. Има време и всички трябва да бъдат убедени, че правим най-доброто за учениците“, коментира Денков.

 

Той каза още, че трябва да се фокусира цялата подготовка на учителите и цялата дискусия - какво трябва да се учи в клас, върху това, че учениците трябва да се учат да мислят, а не да произвеждат знания.

 

 

Източник: бТВ

 

 

 

 

Коментари

  • Дааа

    21 Дек 2021 15:58ч.

    Само за заплати се говори, но не и за качество на образованието. Като знам какви учители има, ми се струват твърде големи и тези заплати и не виждам защо трябва да бъдат увеличени.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • вещицата

    21 Дек 2021 16:22ч.

    По принцип няма лошо. Сега да посмятаме! Учителите имат обикновено седмичен норматив от 20-22 часа, по 40 минути, добавяме още 2 - междучасия, писане в главна книга и закръгляме на 1 час, т.е. 20/22 седмично.По БДС рабтната седмица е 40 часа, почти двойно повече.Т.е., съотнесено, Заплатите им са двойни на /не/съобщаваните публично. / 58 /петдесет и осем/ РАБОТНИ дни отпуск, когато са дежурни изън тях,, получават заплатата си. Получават стотици левове за дрехи, транспорт /ако са от друго населено място,както и за квартира. Три пъти годишно - бонуси /24 май и т.н./ Клас квалификациите на много от тях са обикновени...преписвации! Отделно -пари за класове с деца от различен от българския етнос. Вероятно има и други сладинки. Та приказките, че никой не искал да учителства, е грандиозна лъжа Навремето най-влиятелните в града/селото са били кметът, попът, даскалът. И днес е така, защото децата на избирателите са " в ръцете" им. А образоваността е ОБРАТНО ПРОПОРЦИОНАЛНА на постоянното увеличаване на заплатите им. Някой да е чувал колко всъщност получават?! И техните, като на администрацията, в най-широк смисъл на думата,МВР, МО и т.н., са някакси и те държавна тайна, а защо е това непрекъснато "нарастване" всеки /потърпевш/ родител на ученик може да си отговори сам.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи