"Всички говорят, че бюджета на ОСП се намалява заради миграционния поток. А в случая ние използваме парите от ОСП за предотвратяване на вътрешната миграция от селата към градовете. Реално с по-малък бюджет ние стимулираме точно този процес на миграция, а чрез ОСП ние можем да го спрем като даваме достойно подпомагане“, заяви Момчил Неков в изказването си.
Евродепутатът обърна внимание на комисар Хоган и останалите си колеги, че в новата ОСП липсват предложения, относно перспективите пред сектор „Пчеларство“. В изготвените текстове липсва предложението за финансова подкрепа в бъдещата ОСП за опрашването. “Факторите, които оказват влияние върху пчеларството са много и все повече пчелари се чувстват под пазарен и ценови натиск. Без адекватна подкрепа, секторът е застрашен и ще загубим богатството и разнообразието на пчелните продукти. За това ще направя предложения за промяна в това отношение“, коментира Момчил Неков.
Според плановете за бюджета на ЕС за 2021 - 2027 г. фермерите ще получат около 232 млрд. евро директна подкрепа, което е намаление от над 30 млрд. евро спрямо предходния седемгодишен бюджет. Общият бюджет за селскостопанска политика се предлага да бъде 365 млрд. евро, или с 5% по-малко в сравнение със сегашния.
Припомняме, че ЕК предложи намаляване на средствата за директни плащания с 0.7 на сто за България, но други държави, като Естония, Литва, Латвия запазват или дори получават увеличение на директните плащания за новия програмен период.
Европейският парламент прие през изминалата седмица позиция, относно бъдещето на ОСП, в която настоява за увеличаване или в най-лошия случай запазване на сегашното финансиране на земеделските производители.