Мирослава Тодорова отказва да се пробва за главен съдебен инспектор, за да не травмира политиците

Мирослава Тодорова отказва да се пробва за главен съдебен инспектор, за да не травмира политиците
Съюзът на съдиите в България (ССБ) продължава да обсъжда номинации на съдии за ключовата позиция на главен съдебен инспектор, коментира в интервю пред "Дневник" бившият председател на организацията Мирослава Тодорова.
<p>Преди два дни стана ясно, че всички номинирани от своите колеги съдии са отказали да бъдат издигани за този пост. ССБ обяви, че въпреки това процедурата е била много полезна, защото се е избистрил образът на кандидата, който трябва да притежава необходимите високи нравствени и професионални качества. Тодорова обаче съобщава, че в съюза все още имат вариант за издигане на подходящ човек за позицията.</p> <p>&quot;Колегите не отказват поради нежелание да поемат отговорност. И сега има номирани достойни наши колеги, които все още обмислят решението си&quot;, казва съдия Тодорова. Тя признава, че също е била номинирана, но е отказала, за да не травмира предстоящия политически дебат.</p> <p>&quot;Сега е моментът да започне осъзнаването на историята, която ясно показа, че стремежите за партийни конюнктурни влияния в съдебната власт в крайна сметка се оказват пирови победи, защото не носят никаква сигурност. Зависимите магистрати бързо променят зависимостта си, като се ориентират към новия силен. Осъзнаването на вредите от създаваните зависимости трябва да бъде честната отправна точка на политическия разговор&quot;, казва магистратът.</p> <p>По думите й съдиите масово отказват да участват в един такъв избор, защото нямат доверие, че Народното събрание приоритетно ще оценява професионализма на кандидатите.</p> <p>Според Тодорова изборът за главен съдебен инспектор не трябва да бъде политически единствено защото има разделение на властите и за него отговаря парламентът.</p> <p>&quot;Точно защото е грешно да бъде политически, затова и предизвика институционалната криза &ndash; партиите трудно постигат консенсус, защото всяка от тях се притеснява дали другата няма да получи по-голямо влияние в съдебната власт, ако овладее и този лост за въздействие върху съда&quot;, казва магистратът.</p>

Коментари

  • гост

    07 Март 2014 20:13ч.

    То не е задължително новият главен съдебен инспектор непременно да е бил съдия.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Веска

    07 Март 2014 21:37ч.

    Сега никой не иска да заема висок пост, защото се страхува да не му бъде разкатана фамилията за имоти. Какво общо има политиката със съда? Нали са независими?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи