По предмета "Добродетели и религии" няма да се пишат оценки, като първо той ще бъде въведен за първокласниците. Това каза днес просветният министър Красимир Вълчев. Очаква се новият задължителен предмет да се въведе с промени в Закона за училищното образование, които ще бъдат представени за обсъждане през май.
"Имаме общо три групи мнения. Едното е, че не трябва да се учи такъв предмет. Другото е, че трябва да има такъв предмет с акцент върху вероучението, нещо, което и духовенството иска. И третата група е, че трябва да имаме предмет, но повече насочен към изграждането на културните, етичните и историческите компетентности на децата. Ще предложим той да бъде включен в задължителния учебен план, но не точно с тази концепция, която е в момента в избираемите и факултативните часове. Той в много по-голяма степен е подчинен единствено и само на религията, като ще предложим да бъде подчинен на изграждането и формирането на добродетели у децата, т.е. на възпитателната функция", коментира министър Вълчев.
"Най-вероятно със Закона за училищното образование ще предложим този предмет да бъде включен в задължителния учебен план, но не точно с тази концепция, която е в момента в избираемите и факултативните часове и е подчинен в голяма степен единствено и само на религията. Ние ще предложим да бъде подчинен на формирането на добродетели у децата", каза Красимир Вълчев, министър на образованието и науката.
Оценки по предмета няма да се пишат. Въвеждането му ще започне от първи клас. Засега е ясно, че ще има различни програми по "Добродетели и религии" и родителите ще могат да избират - да учат ли децата им елементи на вероучение или не.
Представители на Светия Синод днес настояха именно по предмета да се изучават и разновидностите на отделните религии, една от които да е християнство-православие.
Десислава Панайотова, културно-просветен отдел на Св. Синод:
"Ако има такива, които се притесняват, наистина техните притеснения са неоснователни, тъй като българското училище ще ограмотява по отношение на религиите нашите деца, така че те да познават, а не да бъдат принуждавани да следват някаква религия."
През май промените ще бъдат предложени за обществено обсъждане, а днес Синдикатът на българските учители предварително ги подкрепи.
Янка Такева, председател на СБУ:
"68% от нашите синдикални членове одобряват въвеждането на тази учебна дисциплина и подкрепяме министъра на образованието в тази посока."
От синдиката обаче искат преквалификация на учителите по български език, философия и история, за да могат и те да преподават религия. На 24 април предстои голяма дискусия за изучаването на предмета, която ще трябва да оформи и окончателния му облик.
Промяна в учебните планове по хуманитарните дисциплини обсъди министър Красимир Вълчев с учени от БАН
Визията за цялостна промяна в учебните програми по български език, литература и история обсъди днес министърът на образованието и науката Красимир Вълчев с учени от Института по български език, Института за литература и Института за исторически изследвания на БАН. На срещите присъства и председателят на БАН чл.-кор. Евелина Славчева, която предложи съдействие от страна на Националната академична мрежа за провеждане на обсъждания по визията за промяна в учебните планове в цялата страна.
„Идеята на промяната, която предвиждаме, е да осигурим на децата по-широка база от знания и умения по хуманитарните и природните науки. По този начин се надяваме да компенсираме слабите резултати, които показват учениците на тестовете за функционална грамотност PISA“, каза министър Вълчев. Той благодари на учените от Института по български език за съдействието им в обучението на преподаватели по български език, както и за работата им по дигиталния речник БЕРОН. В момента учените надграждат и допълват неговите функции.
В Института за литература учените представиха дейността си по Националната научна програма Развитие и утвърждаване на българистиката в чужбина. „Огромен е интересът към българистиката от страна на млади специализанти от целия свят“, обяви директорът доц. Елка Димитрова. Според писателя чл.-кор. Георги Господинов „българистични центрове от Европа канят за срещи и обсъждания съвременни български автори“. По предложение на министър Вълчев писателят ще се включи в кампания за популяризиране на четенето сред българските ученици.
„Много от учените в Института за исторически изследвания са тясно свързани с проблемите на образованието, тъй като са и преподаватели. Необходими са сериозни промени в учебните програми и ние ще се включим с предложения“, каза директорът проф. Даниел Вачков. Той посочи, че се наблюдава спад в интереса у младите хора към професионално развитие в областта на науката.
Източници: БНТ, БТА