Министър Вълчев: Въвеждаме предмета "Добродетели и религии" в редовната учебна програма

Министър Вълчев: Въвеждаме предмета "Добродетели и религии" в редовната учебна програма

По предмета "Добродетели и религии" няма да се пишат оценки, като първо той ще бъде въведен за първокласниците. Това каза днес просветният министър Красимир Вълчев. Очаква се новият задължителен предмет да се въведе с промени в Закона за училищното образование, които ще бъдат представени за обсъждане през май.

"Имаме общо три групи мнения. Едното е, че не трябва да се учи такъв предмет. Другото е, че трябва да има такъв предмет с акцент върху вероучението, нещо, което и духовенството иска. И третата група е, че трябва да имаме предмет, но повече насочен към изграждането на културните, етичните и историческите компетентности на децата. Ще предложим той да бъде включен в задължителния учебен план, но не точно с тази концепция, която е в момента в избираемите и факултативните часове. Той в много по-голяма степен е подчинен единствено и само на религията, като ще предложим да бъде подчинен на изграждането и формирането на добродетели у децата, т.е. на възпитателната функция", коментира министър Вълчев.

"Най-вероятно със Закона за училищното образование ще предложим този предмет да бъде включен в задължителния учебен план, но не точно с тази концепция, която е в момента в избираемите и факултативните часове и е подчинен в голяма степен единствено и само на религията. Ние ще предложим да бъде подчинен на формирането на добродетели у децата", каза Красимир Вълчев, министър на образованието и науката.

Оценки по предмета няма да се пишат. Въвеждането му ще започне от първи клас. Засега е ясно, че ще има различни програми по "Добродетели и религии" и родителите ще могат да избират - да учат ли децата им елементи на вероучение или не.

Представители на Светия Синод днес настояха именно по предмета да се изучават и разновидностите на отделните религии, една от които да е християнство-православие.

Десислава Панайотова, културно-просветен отдел на Св. Синод:

"Ако има такива, които се притесняват, наистина техните притеснения са неоснователни, тъй като българското училище ще ограмотява по отношение на религиите нашите деца, така че те да познават, а не да бъдат принуждавани да следват някаква религия."

През май промените ще бъдат предложени за обществено обсъждане, а днес Синдикатът на българските учители предварително ги подкрепи.

Янка Такева, председател на СБУ:

"68% от нашите синдикални членове одобряват въвеждането на тази учебна дисциплина и подкрепяме министъра на образованието в тази посока."

От синдиката обаче искат преквалификация на учителите по български език, философия и история, за да могат и те да преподават религия. На 24 април предстои голяма дискусия за изучаването на предмета, която ще трябва да оформи и окончателния му облик.

Промяна в учебните планове по хуманитарните дисциплини обсъди министър Красимир Вълчев с учени от БАН

Визията за цялостна промяна в учебните програми по български език, литература и история обсъди днес министърът на образованието и науката Красимир Вълчев с учени от Института по български език, Института за литература и Института за исторически изследвания на БАН. На срещите присъства и председателят на БАН чл.-кор. Евелина Славчева, която предложи съдействие от страна на Националната академична мрежа за провеждане на обсъждания по визията за промяна в учебните планове в цялата страна. 

„Идеята на промяната, която предвиждаме, е да осигурим на децата по-широка база от знания и умения по хуманитарните и природните науки. По този начин се надяваме да компенсираме слабите резултати, които показват учениците на тестовете за функционална грамотност PISA“, каза министър Вълчев. Той благодари на учените от Института по български език за съдействието им в обучението на преподаватели по български език, както и за работата им по дигиталния речник БЕРОН. В момента учените надграждат и допълват неговите функции.

В Института за литература учените представиха дейността си по Националната научна програма Развитие и утвърждаване на българистиката в чужбина. „Огромен е интересът към българистиката от страна на млади специализанти от целия свят“, обяви директорът доц. Елка Димитрова. Според писателя чл.-кор. Георги Господинов „българистични центрове от Европа канят за срещи и обсъждания съвременни български автори“. По предложение на министър Вълчев писателят ще се включи в кампания за популяризиране на четенето сред българските ученици. 

„Много от учените в Института за исторически изследвания са тясно свързани с проблемите на образованието, тъй като са и преподаватели. Необходими са сериозни промени в учебните програми и ние ще се включим с предложения“, каза директорът проф. Даниел Вачков. Той посочи, че се наблюдава спад в интереса у младите хора към професионално развитие в областта на науката.

 

Източници: БНТ, БТА

 

Коментари

  • Багратион

    07 Апр 2025 18:24ч.

    Добродетелите се формират от семейството, обществото и училището. Ако ще да се учи само този нов предмет и нищо друго - пак няма да има добродетели. Децата ще виждат как е изградено обществото ни, колко е упадъчно и несправедливо и ще копират съответния модел. Променете обществото, започнете със себе си!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Браво !

    07 Апр 2025 19:08ч.

    Браво ! Трябва да се започне пропуснатото от някъде . Това определено ще повлияе на бъдещите семейства и общество. Достатъчно с чалгакултурата и джендъридеолотията, които преобърнаха мисленето на младите хора .

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Въвеждалката ви да не сломи дедо Бахър, досущ

    07 Апр 2025 20:12ч.

    като на ина имамъ.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • бог го иска бог го иска

    07 Апр 2025 21:14ч.

    След ПЛандемията и Нова Света Инквизиция. Игнаций Лойола

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Рени

    07 Апр 2025 23:18ч.

    Какво въвежда този мишо? Гледах предаването "Това го знам". Младежите не можаха да познаят на снимките Никола Вапцаров и Алеко Константинов, но познаха простака Фънки. Нарочно затъпяват младото поколение, за лесното му манипулиране.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • malart

    07 Апр 2025 18:51ч.

    Вероучение, когато е било, е имало силно, многолюдно и здраво семейство

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бахура

    07 Апр 2025 19:10ч.

    Това НЕ Е вероучение. Тук няма да има молебени и литургии. Ще се изучават приликите и разликите между аврамическите религии, какво е епископ и какво митрополит, каква е разликата между католици, протестанти и православни и прочие и прочие. Вие знаете ли?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ганьо

    07 Апр 2025 19:08ч.

    Доколкото мога да чета пише "добродетели и религии", което е далеч от това, което някои си мислят, че ще е християнство. Религии, другарки и другари, е в множествено число. Децата ще ги учат на различните привички в религиите. Ще ги изпитват на това и трябва да запомнят кой какво прави и на какво се кланя. Очаквате от държавната машина, която подкрепя "евроатлантическите ценности", да направи нещо добро за децата ви? Чудя се тогава какво биха нарекли "добродетели". За един приятел питам.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бахура

    07 Апр 2025 19:12ч.

    Няма как да е християнство, защото учениците не са само християни, а и не са длъжни да са вярващи. Познаването на другите религии също е важно и способства за приемането им. Вие например знаете ли, че Исус е четвъртия по ранг пророк в исляма? Знаете ли, че архангел Гавраил се нарича Джибраил в Корана??

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Механа Дървеното, Сухата река - боб по манастирски, агнешка глава в шкембе и др.

    07 Апр 2025 20:16ч.

    Среден (3). Пророците не са ти класация. Иса, син на Мариам, е най-уважавания и на Ахърета ще дойде за прибере жътвата. Джибраил диктува Корана чрез Мохамед, слушателите записват. На хаирлия да е новия предмет.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ...и на какво се кланя

    07 Апр 2025 21:28ч.

    Всички се кланят на Бога и търсят единение с него било чрез молитва, било чрез медитация, било чрез дервишки танц... В катедралата в Пиза, в параклиса, където са мощите на св. Райнерий, има надпис, в който е посочено в кои часове желаещите могат "да се молят и да медитират" (цитат) пред мощите на светеца.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Както и предполагах,

    07 Апр 2025 19:20ч.

    това, което МОН се кани да направи, е различно от часовете по вероучение, което беше искането на богословите и духовенството и което всъщност означаваше да се направи задължителен досегашният факултативно изучаван предмет религия/благонравие. Очаквам да чуя как точно ще се обясняват на първокласници разликите между религиите, дори ако приемем, че ще става въпрос не за догматични различия, а за различни етически принципи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бахура

    07 Апр 2025 19:22ч.

    Какво общо имат етническите различия с религиозните? Няма как вероучение да бъде задължителен предмет, защото предполага участия в молитви и други религиозни церемонии. А учениците имат право да са с произволна религия или атеисти.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател

    07 Апр 2025 19:27ч.

    ВСЯКА религия започва като учение. Ако се придържат към учението, ще е идеално. Ако допуснат попщина, ще е трагедия.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ала за съжаление, в този паднал свят

    07 Апр 2025 19:41ч.

    Всичко, което се институционализира, се бюрократизира и опаразитява. И религията даже не остава извън кръга на засегнатите, а какво да кажем за светската власт.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • mkbg

    07 Апр 2025 20:32ч.

    Ако родителите на децата са диви булгаристанци, които гледат " шоуто на слави" и слушат чалга и пият пърцуца, никакви предмети не могат да спасят децата от духовна деградация......

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • зелен чорап от нато

    07 Апр 2025 21:31ч.

    Точно така е . Около 80% от българските родители също трябва да изучават предмет "" добродетели и религия"'заедно със децата си. Тогава ще има резултат !!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • марксист

    07 Апр 2025 20:59ч.

    Добро средство за антикомунизъм и русофобия, ще е този предмет и учебници. А религията ще е и будизъм и ислям и какво ли не..

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Визията за цялостна промяна в учебните програми по български език, литература и история

    07 Апр 2025 21:10ч.

    Гаче ли малко ги променяха досега... Букърчето щяло да се включва в кампания по популяризиране на четенето... Не ви ли светват лампичките?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ето ти сто евро

    07 Апр 2025 21:16ч.

    И недей да занимаваш господа с глупости

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • това е нищо

    07 Апр 2025 21:17ч.

    Което носи голямо нищо

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Rimpat

    07 Апр 2025 22:12ч.

    Майната и на Конституцията в РБ. А, там е записано, че на "територията" РБ образованието е светско. Църквата е отделена от държавата. И от първи клас ли ще разделяме децата по вероизповедание? Ако, държавата не е способна с нейните светски, управленски структури, съвместно със семейството да осигури възпитанието и образованието на подрастващите - няма да има честване на 1400 г. от създаването на България.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Въвеждат за да измиват очите

    07 Апр 2025 22:27ч.

    А в реалността, антирелигия.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Иван Пеев

    07 Апр 2025 22:54ч.

    На времето учихме "Етика и морал" и "Философия". По-добре е от попските брътвежи. Светско и демократично.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Напълно споделям мнението ви !

    08 Апр 2025 0:08ч.

    Дори да се разказват приказки и предания, за да се извлича мъдрост и добри решения, е много по-смислено за децата, отколкото програми с религии и излишни словоплетеници. Децата нищо не разбират от религиозна материя и ще бъдат длъжни да слушат някой застанал пред тях поне един час, който ще се опитва да манипулира душите и мисленето им. С подобни тиради нищо не се постига. Децата трябва да участват в живи дискусии !!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • bg-to

    07 Апр 2025 23:45ч.

    Защо трябва да занимавате децата с религии от първи клас ?! Вие нормални ли сте ?!Училището трябва да учи децата да мислят, за да се справят с разум в живота. Необходими са дискусии в кръг и обсъждане на реални житейски ситуации. Това ще научи децата да се изслушват, да се изразяват по-добре и най-вече да мислят. Иначе в Корана бихте намерили цитати в контекста на добродетелта, но и такива настройващи човека към мъст и лошотия.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи