Външната ни политика не може да бъде разменна монета за някакви други, не на българите интереси, заяви по-рано в събота председателят на БСП Михаил Миков пред 49-ия Конгрес на партията. "Противопоставяме се на този подход, който превръща България в покорен изпълнител на чужди решения, без да се държи сметка на нашия интерес. Външната ни политика не може да бъде разменна монета за някакви други, не на българите интереси", заяви Миков, цитиран от "Фокус".
"Недопустимо е примирението, с което правителството прие Споразумението между ЕС и Турция без да защити нашия интерес", каза той. По думите му споразумението предоставя европейска солидарност за държава, която не е член на ЕС, докато най-бедната страна членка на Съюза рядко се ползва от нея и то в много скромни размери. "Охраняваме 1300 км външна европейска граница по Шенгенски стандарти и за наша сметка, но не сме част от Шенген“, отбеляза Миков.
Той посочи, че е сгрешена и политиката със съседните ни държави, които в момента са подложени на бежански натиск, който трудно задържат сами. „В тази сложна обстановка са необясними атаките и негативните оценки, които премиерът отправя публично към съседните ни държави. Ние искаме България да възстанови мястото си на стабилизиращ фактор на Балканите, на основен източник на мир и разбирателство в един по-широк контекст в Черноморския макрорегион“, добави Миков.
„Правителството мълчаливо отбягва темата за Трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции. Министрите не дадоха ясни и честни отговори в НС“, каза той и заяви, че единствено БСП има ясно позиция по това споразумение. „Осъждаме опитите за икономическо подчиняване на държави от глобалните корпорации, за занижаване на установените минимални, трудови, социални, здравни и екологични стандарти“, добави Миков и посочи, че опонентите на БСП трябва да си дадат ясна сметка за това. Миков настоя за отмяна на санкциите срещу Русия и възстановяване на контактите между ЕС и Русия, приемане на държавата ни в Шенген, спиране на приема на бежанци без необходимата европейска солидарност, ясна позиция на правителството по Транслантическото споразумение.
Социалната държава се грижи за своите граждани, осигурява основните блага като здраве, образование, сигурност и достойни старини. Тя е активен регулатор и участник в икономиката, осигурява по-справедливо разпределение на богатството и задълженията, изтъкна пред конгреса председателят на БСП. Михаил Миков отчете ниското качество на здравеопазването у нас. „Очевидно грешка се оказа концентрирането на всички средства за здравеопазване в НЗОК. Държавата се лиши от ресурс да изпълнява конституционните си задължения и така абдикира от тях“, заяви лидерът на БСП. Според него е нужна промяна, която БСП да отстоява, за връщането на здравеопазването като право, достъпно за всички, а държавните общински болници да се превърнат в държавни лечебни заведения със специален статут, не по търговския закон, защото там целта не е печалба.
Народната просвета не е останала незасегната от политиките на неолиберализма, продължи Миков. „Когато парите следват ученика, се поставят неравни условия за училищата от малките населени места спрямо тези в големите градове. Формално всички имат достъп до училище, но този достъп е различен, включително и по съдържание“, отбеляза лидерът на БСП. Той посочи, че в кризата повечето държави членки на ЕС са увеличили средствата за образование, а у нас се случва точно обратното, като се премахва патриотичният характер на образованието.
"Системата от преки и косвени данъци и акцизи товари в най-голяма степен обикновените българи. Привидно ниски данъци се допълват от постоянно увеличение от такса за услуги истоки, без които не може“, каза Миков. По думите му натоварването на хората е непрозрачно и нечестно. „Данъците у нас не се използват като средства за прокарване на политики, а само за събиране на пари в бюджета. Подобна система разделя обществото и задълбочава неравенствата“, каза още той.
Михали Миков изтъкна, че БСП има алтернатива на водената политика - данъчната политика да се превърне в силно средство за социално-икономически, културни и други политики. „Тя трябва да дава усещане за общност, солидарност и справедливост“, каза той и отчете, че бедността в България е голям проблем, затова цената на труда трябва да се формира по-справедливо.
Лидерът на БСП засегна и темата за демографската криза. „България се топи. Само за миналата година с 48 хил. души, колкото е един град, колкото Кюстендил, без да броим тези, които мигрираха в страните от ЕС. Тази икономическа и социална несигурност тормози ежедневието на българите и те не свързват бъдещето си с България", обяви Миков.