Вероятният следващ канцлер на Германия Фридрих Мерц заяви в понеделник, че е поканил израелския премиер Бенямин Нетаняху да посети страната и ще намери начин това да се случи, без той да бъде арестуван по заповед на Международния наказателен съд, предава Ройтерс.
„Смятам, че е напълно абсурдна идеята израелски премиер да не може да посети Федерална република Германия“, заяви Мерц на пресконференция, ден след като неговата консервативна партия спечели най-голям дял от гласовете на националните избори.
Мерц каза, че е уверил Нетаняху по телефона, че „ще намерят начини и средства“ той да посети Германия и да си тръгне оттам, без да бъде арестуван.
Офисът на Нетаняху съобщи, че израелският лидер е поздравил Мерц за изборната победа. В същото изявление се посочва, че Мерц е казал на Нетаняху, че ще го покани в Германия "в знак на протест срещу скандалното решение на Международния наказателен съд да го обяви за военнопрестъпник“.
МНС, в Хага, издаде заповеди за арест на Нетаняху и бившия му министър на отбраната, както и на представители на Хамас, за предполагаеми военни престъпления в Газа. Всички 27 държави от ЕС, включително Германия, са подписали учредителния договор на съда, който е единственият постоянен международен трибунал за военни престъпления и престъпления срещу човечеството. Това задължава членовете да арестуват заподозрените на своя територия.
МНС подчерта, че държавите имат правно задължение да прилагат неговите решения и че всякакви притеснения трябва да бъдат адресирани директно към съда.
„Не е работа на отделните държави едностранно да преценяват основателността на правните решения на съда“, заявиха от МНС.
Израел отхвърля юрисдикцията на съда и отрича извършването на военни престъпления.
Германия носи специална отговорност към Израел заради наследството на Холокоста, а Мерц ясно се заявява като силен съюзник на еврейската държава. В същото време Германия има утвърдена традиция в подкрепа на международното правосъдие за военни престъпления.
Лявата партия в Германия нарече поканата на Мерц „катастрофа“ и го обвини в „двойни стандарти“.
„Германия винаги е настоявала, че международните заповеди за арест трябва да бъдат изпълнявани“, заяви съпредседателят на Лявата партия Ян ван Акен.
„Ако Владимир Путин дойде в Германия, тогава тази заповед за арест трябва да бъде изпълнена. Същото се отнася и за Нетаняху“, каза Акен, визирайки заповедта на МНС за арест на руския президент заради депортирането на деца от Украйна.
Войната в Газа започна, след като бойци, ръководени от Хамас, извършиха нападение срещу Израел, при което бяха убити 1139 военни и цивилни и бяха пленени над 250 заложници, според израелските данни.
Израелската ответна офанзива е отнела живота на най-малко 48 000 души, според здравните власти в Газа, и е превърнала голяма част от анклава в руини, оставяйки стотици хиляди хора в импровизирани убежища и зависими от хуманитарна помощ.
Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм