След прегласуване и промяна на вота и в крайна сметка с пет гласа "за" вповече парламентът избра вицепремиера Меглена Кунева за министър на образованието и науката. В подкрепа на кандидатурата й гласуваха 104 депутати срещу 99 - 66 "против" и 33 "въздържал се".
Първоначалната подкрепа за Кунева беше 104 гласа "за", 66 "против" и 32 "въздържал се". Независимият депутат Георги Кадиев поиска прегласуване, тъй като според него групите на ДПС и "Атака" не са успели да гласуват. От ДПС гласуваха 21 от общо 30 депутати, а от "Атака" - само петима депутати от общо 11 представители. При прегласуването резултатът беше 106 гласа "за", 66 "против" и 31 "въздържал се".
Единствените двама депутати от Патриотичния фронт, които бяха "за" при прегласуването - Славчо Атанасов и Атанас Стоянов, заявиха, че виновна е електронната система, че не е отчела правилно гласа им, и поискаха вотът им да се приеме за "въздържал се", както и при първото гласуване. И така окончателните гласове са 104 "за", 66 "против" и 33 "въздържал се".
"За" гласуваха всички присъствали 80 депутати от ГЕРБ, 13 от Реформаторския блок, 8 от "Български демократичен център" и трима независими - Ана Баракова, Гюнай Хюсмен и Муса Палев. "Против" бяха всички присъствали 35 депутати от БСП, 21 от ДПС, един от Реформаторския блок - Атанас Атанасов, двама от Патриотичния фронт, петима от "Атака" и двама независими - Георги Кадиев и Велизар Енчев. Шестима депутати от Реформаторския блок, 13 от Патриотичния фронт плюс двамата променили вота си, трима от "Български демократичен център" и 9 от АБВ гласуваха с "въздържал се" кандидатурата на Кунева за просветен министър.
Минути, след като беше избрана, Меглена Кунева предложи в кулоарите на парламента образованието да стане национален приоритет.
"Българското образование трябва не просто да излъчва стабилност, а трябва да има силна тяга напред." Това каза пред журналисти новият министър на образованието и науката Меглена Кунева след избирането й от Народното събрание.
"Ще работя с всички, за да може най-сетне да кажем, че имаме една национална цел. Много пъти съм слушала оттук и оттам изявления, че не можем да се обединим и че при нас нещата не вървят добре, защото нямаме национална цел. Предлагам тази национална цел да бъде образованието, която ще обедини и парламента, и нацията", заяви Кунева.
Тя благодари на всички, които са подкрепили намирането на изход за българското образование.
"В момента всички реформи, свързани с образованието, са въпрос на кураж", посочи Кунева.
"Така го разчитам за себе си. Това е моята стъпка, да поема тази отговорност като вицепремиер", допълни тя.
"Състезаваме се с време, състезаваме се с качество, състезаваме се с Европа, състезаваме се със света. Вече не е въпрос дали един университет или училище в България е по-добро от друго в България, въпросът е да е по-добро от другите в Европа", заяви министърът.
"За мен тази номинация и развитието в сферата на образованието не беше планирана", каза Меглена Кунева и допълни, че се е запознала ударно с проблемите, които са много тесни за сектора. Тя отбеляза, че предстои да представи екипа си.
"Искам да благодаря на всички министри, които са работили дотук, включително и на г-н Танев. Всяко добро направено искам да го умножа и да прибавя още", заяви Кунева. Тя допълни, че иска да каже на българското общество, че ще има силно образование, което означава силна българска нация.
"В момента всички реформи, свързани с образованието, са въпрос на кураж. Така го разчитам за себе си. Това е моята стъпка да поема тази отговорност като вицепремиер. Ако става въпрос за власт, аз по вицепремиер от това няма как да стана и с Министерство на образованието и науката", заяви Кунева.
До избирането на Меглена Кунева се стигна след като премиерът Бойко Борисов поиска оставката на министъра на образованието и науката проф. Тодор Танев и екипа му.
В мотивите си министър-председателят подчерта, че това е станало заради системно проявяващите се проблеми в министерството и сектора и ресорът трябва да бъде поет от друг.
Последният такъв скандал бе, когато МОН публикува проектите за нови учебни програми за II, VI и VIII, които трябва да влязат в сила от 2017/2018, които предизвикаха недоволство у родители и преподаватели.
Според тях "История славянобългарска" отпада от програмата по литература за 6-ти клас. За сметка на това фигурира "Робинзон Крузо" на Даниел Дефо. Произведенията на Добри Чинтулов „Стани, стани, юнак балкански“, „Вятър ечи, Балкан стене" и „Къде си, вярна, ти, любов народна" също отпадат от часовете по литература за шестокласниците.