Майките могат да избират - да си останат вкъщи, за да гледат детето или да се върнат на работа преди то да навърши една година, и да получават заплата и майчинство наполовина.
От днес майките, които получават обезщетение и са в отпуск за бременност и раждане биха могли да се върнат на работа на 135-ия ден от раждането, поясни министърът на труда Бисер Петков.
Средният размер на майчинството, през миналата година е бил почти 482 лева. Според работодателите, мотивирането на майките да съкратят отпуска си за отглеждане на дете ще реши проблема с недостига на кадри на трудовия пазар. Ще помогне и на жените да не губят квалификацията си.
Работодателските организации приветстваха промяната. Синдикатите смятат, че стимулите дават повече възможности на майките, но се съмняват, че към тях ще има голям интерес. Според Ваня Григорова от КТ "Подкрепа" причината, поради който майките не се връщат на работа, не е защото са мързеливи или защото искат да седят в кухнята, а защото няма къде да дадат децата си, за да се грижи някой адекватно за тях.
През 2016-та е отпуснато майчинство на над 72 хиляди жени. Повече от 1600 са се върнали на работа преди детето им да е навършило една година. Прогнозите са, че заради стимулите през 2017-та броят им ще надхвърли 2 хиляди, а очакваният финансов ефект за НОИ е около 2 милиона и 500 хиляди лева.
Майките, които искат да се върнат на работа по-рано, трябва да подадат декларация при работодателя си след 16-ти юни.