Любомир Кючуков: За България еврото е участие в бъдещето на ЕС

Любомир Кючуков: За България еврото е участие в бъдещето на ЕС
Това заяви пред форума „Европа отново на път“ Любомир Кючуков – бивш зам.-външен министър и ръководител на Института за икономика и международни отношения. „Кога и как да стане това е въпрос на сериозен икономически анализ за последствията. Дори ако решението в крайна сметка е отрицателно, изборът на страната ни трябва да се направи съзнателно, с отчитане на последствията от състоянието на полуинтеграция“, уточни дипломатът, цитиран от epicenter.bg

 

Пред участниците в дискусията, организирана от лидера на ПЕС Сергей Станишев, Кючуков очерта последствията от развитието на Европа на две скорости. Този сценарий ще се реализира на практика, ако бъде приета и идеята на френския президент Макрон за отделяне на страните от Еврозоната, които ще имат свой парламент, бюджет и финансов министър. „Това ще позволи на група държави да напредват по-бързо и да не се налага да чакат изоставащите, както и легитимното и безконфликтно превръщане на еврозоната в ядро на ЕС.

 

Този вариант обаче поставя и редица въпросителни. На практика ЕС се опитва да тръгне едновременно и в двете посоки: назад към Европа на нациите/национализмите и напред – към повече интергация. Това, че и досега де факто съществува такова разделение е по-скоро част от проблемите, а не път към тяхното разрешаване“, смята Любомир Кючуков.

 

Той очерта и рисковете пред региона: „На практика разширяването се отменя – ако се влиза, то ще е в нещо като квази-Европейски съюз с всички възможни последици най-вече в посока на дестабилизация на Западните Балкани“.


Дипломатът е категоричен, че развитието на Европа на различни скорости (включително чрез засилване на интеграцията на страните от еврозоната) е неблагоприятен за България. Причините:

  • това поставя огромна въпросителна пред конвергентната философия на Европейския съюз и принципа на солидарността
  • създава опасност от загуба на кохезионни средства
  • поставя под въпрос равнопоставеността при вземането на решения – например, решения, които касаят само еврозоната, но имат отражение върху целия ЕС

 

Припомняме, че на форума „Европа отново на път“ взеха участие трима премиери – настоящият Бойко Борисов и бившите министър-председатели Симеон Сакскобургготски и Сергей Станишев. И тримата очертаха новите рискове пред Европа и пред България, която занапред трябва да води активна политика в защита на своите интереси в общото европейско пространство.

 

 

 

 

Коментари

  • OLD

    05 Юни 2017 17:31ч.

    Има ли такова ? Какъв е критерият за това ? Като сегашните 10 години? Скрити "лимонки" са тези наименования наоколо ни. Унгарският Премиер ги различава отдалеч и не пропуска да ги приземи/приводни.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Муйо

    05 Юни 2017 18:12ч.

    Щом и Мадридския крадец се е загрижил за бъдещето на ЕС, работата върви на зле.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Каква Европа, Бе!

    05 Юни 2017 23:33ч.

    Еднодневки! Никакво евро! Няма да стане! След еврото и на латиница ли ще искате да пишем, в името на някаква си Европа, дето ни ни знае, ни ни брои за фактор! Дадем ли си и ЛЕВА, дали сме си духа! Стига с тия игрички, мизерници недни! Костюмирани хлебарки жалки!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи