По време на посещението на комисаря по разширяването Оливър Вархеи ще бъде обсъдено членството на България в ЕС, подкрепа за действия на правителството, включително с диалога, който се води с РС Македония. Не става въпрос за ускоряване на процедура, а за процедура за преговори, която отчита реални резултати, отговори началникът на кабинета Лена Бориславова на въпрос на БГНЕС.
Позицията на България няма да се променя, а именно двете държави работят съвместно, има подобрен диалог и реално желание за постигане на резултати от двете страни така че да се изчистят натрупани напрежения, каза още Бориславова.
Вицепремиерът Корнелия Нинова потвърди, че снощи е имало Коалиционен съвет при Петков. Имаше Коалиционен съвет и той не е извънредна новина. Ние редовно се събираме. Не сме обсъждали кандидатурите за БНБ, обсъждахме всички текущи въпроси, законодателства, решения на Министерски съвет, не виждам нищо извънредно в това заседание. Темата БНБ не беше обсъждана, каза Нинова. „Да, премиерът Петков ни информира за срещата с премиерите на РСМ, Румъния, как са протекли разговорите, войната в Украйна, нищо извънредно и особено“, посочи още Нинова.
Позицията на правителството на европейско ниво е, че няма да се допусне нарушение на действащите договори с Русия за плащане на газа в евро и долари, но няма и голяма опасност България да остане без доставки. Това посочи още Бориславова.
По думите ѝ на оперативно заседание министърът на енергетиката е посочил, че е водил разговори с Азербайджан, Сърбия, Гърция и Турция по отношение на сигурността на газовите доставки. Други министри от кабинета пък са представили ситуацията на общоевропейско ниво. Тя отбеляза също, че България се захранва по различен път в сравнение с други страни от ЕС.
Текат преговори за междусистемната газова връзка с Турция, а освен това с азерската страна се обсъжда възможността през „Неа Месемврия“ да се подава повече от синьото гориво, от което нашата страна до момента се отказваше заради все още незавършения интерконектор.
Държавата ще отпусне допълнителни финансови средства за семейства, чиито деца не са приети в детски градини, каза още Лена Бориславова.
"От тях 823 000 лева ще бъдат преведени на Столична община и около 4000 лв. на община Пловдив, за да могат те след това да ги разпределят в съответните семейства", уточни Бориславова.
Освен това - до 15 април се удължава срокът за регистрация на украински бежанци, желаещи да се ползват с временна закрила у нас. Актуализиран е и съставът на антикорупционния съвет към правителството. Той вече няма да се оглавява от вицепремиери, а лично от премиера.
Колекторите нямат право да искат по-голяма сума от основното задължение, няма да могат да събират такси и комисионни. Това заяви след правителственото заседание вицепремиерът и министър на икономиката Корнелия Нинова.
"МС прие дългоочаквания закон за колекторските фирми. Вярваме, че с него решаваме дълго отлаган проблем и решаваме въпроса с многогодишния тормоз върху стотици потребители", обяви Нинова.
"Още днес той ще тръгне към НС. Вярвам, че ще бъде приет в НС защото е предваринтелно консултиран с четирите партии от управляващото мнозинство, както и с множество потребителски организации. Имаше много сериозно обществено обсъждане", каза още тя.
„Фирмите, които ще изпълняват тази дейност, вече ще подлежат на регистрация. Ще трябва да имат капитал от 500 000 лева. Ще тряба да имат и застраховка професионална отговорност. В ръководството им трябва да има неосъждани лица или такива, срещу които не се водят дела. Те са длъжни, преди да пристъпят към каквито и да е действия, да уведомят длъжника”, посочи вицепремиерът.
Длъжникът има право да оспори търсенето. Задължени са да не звънят от 8 до 19 ч и в почивни и празнични дни. Колекторите нямат право да искат по-голяма сума от първоначалното задължение - тоест без такси и други суми, които са се начислявали.
Полагаме всички усилия да ви помогнем, обърна се Нинова към хората засегнати от колекторските фирми.
Законът предвижда сериозни санкции и глоби при неизпълнение на задълженията. Глобата за физически лица е от 5 000 до 15 000 лв., а за юридически и еднолични търговци - от 10 000 до 50 000 лв.
Източници: БГНЕС, бТВ, "Епицентър"