Следвайте "Гласове" в Телеграм
Председателят на Европейската централна банка Кристин Лагард заяви на пресконференция след днешното редовно заседание на ЕЦБ, че ценовият натиск в еврозоната остава силен и индикаторите за базовата инфлация остават високи, според данните до март.
"Въпреки че повечето измерители за дългосрочните инфлационни очаквания в момента са около 2%, някои индикатори са се повишили и продължават да изискват наблюдение“, предупреди тя.
Същевременно Кристин Лагард подчерта, че е "пределно ясно", че банката "не спира" с повишаването на лихвените проценти.
Лагард каза още, че рисковете за икономическия растеж включват подновените напрежения на финансовите пазари и войната в Украйна, докато "ако се запази неотдавнашното обръщане на шоковете от миналото, свързани с предлагането, това може да насърчи доверието и да подкрепи по-висок от очаквания в момента растеж".
Тя добави, че все още има "значителни възходящи рискове" за инфлацията, включително трайно покачване на инфлационните очаквания над целевата стойност и с оглед на наскоро договорените споразумения за заплатите, "особено ако маржовете на печалбата останат високи". Сред рисковете от инфлация в посока надолу са напрежението на финансовите пазари и по-слабото търсене, отбеляза шефът на ЕЦБ.
Говорейки с репортери по време на пресконференция след днешното последно затягане на лихвите от ЕЦБ, Лагард потвърди, че банката остава решена "да осигури своевременно връщане към целевото инфлационно ниво от 2%".
Тя каза още, че зад днешното решение стои "общ, много силен консенсус". Лагард добави, че въпреки че е имало "разнообразие от гледни точки", като някои членове на ЕЦБ са казали, че е подходящо увеличение на лихвения процент с 50 базисни пункта, а други са сметнали, че е подходящо повишение с 25 пункта, никой от управителния съвет на централната банка не е изразил предположение, че би било подходящо лихвите да не се променят.
Днес Европейската централна банка повиши трите си основни лихви с по 25 базисни пункта. Решението бе очаквано на фона на продължаващите усилия за борба с инфлацията. Ставките вече са на най-високото ниво от ноември 2008 г., припомня БТА.
Лихвата по основните операции по рефинансиране - лихвеният процент, по който търговските банки могат да заемат средства от ЕЦБ за срок от една седмица - се вдига до 3,75 на сто (досега беше 3,50%). Лихвеният процент по депозитното улеснение (който банките получават за депозирането на средства овърнайт при ЕЦБ) се повишава от 3,00 на 3,25%, а ставката по пределното кредитно улеснение (която банките плащат, когато заемат овърнайт средства от ЕЦБ с предоставяне на обезпечение) достигна 4% при 3,75 на сто досега.
Днешното решение е седмо поред за повишение на лихвите, след като инфлацията в еврозоната достигна 7% през април при 6,9% през предходния месец. Последното увеличение - през март, беше с 50 базисни пункта или 0,5 процентни пункта. Същевременно базовата инфлация, която не включва цените на храните и енергията, леко се е забавила до 5,6%.
Източници: БНР, segabg.com