Европейският главен прокурор Лаура Кьовеши пристигна в София за разговор с премиера Кирил Петков. Двамата дадоха брифинг след срещата си.
„Министерският съвет ще стане контактна точка на Европейската прокуратура и това е ясен сигнал за силен ангажимент на най-високо ниво. Такава ангажираност трябва да бъде повод за вдъхновение“. Това каза европейският главен прокурор Лаура Кьовеши след срещата си с българския премиер Кирил Петков. По думите ѝ това е силен сигнал за политическа воля за борба с финансовите измами. Тя благодари на Петков за решителността и ясната му визия относно борбата с корупцията.
"Споделяме едни и същи приоритети и говорим на един и същ език. Ако няма разкриване за измамите, няма да има разследване. Това е отправната точка", заяви Кьовеши. "Идеята на Кирил Петков да се създаде специална група, която да работи с Европейската прокуратура за гаранция на автономност е нещо, към което трябва да се стремим. Ще постигнем напредък по отношение на измамите и престъпленията, извършени от организирани групи", каза още Лаура Кьовеши.
"Получихме рекорден брой сигнали за възможни нарушения в нашата компетентност. Сега е моментът българските власти да започнат да работят по много чувствителни и сложни случаи заедно с нас", допълни тя.
Кирил Петков благодари на Кьовеши за "изчерпателния разговор в много конструктивен дух и с общата амбиция, че нарушения, корупция и всякакви престъпления, свързани с еврофондове, ще работим заедно, за да сме сигурни, че България не е мястото за такива престъпления".
Мандатът, който има европейската прокуратура, е че всички престъпления след 2017 могат да бъдат обект на разследване, което е свързано с европейски пари, каза още той. По думите му Кьовеши го е уверила, че европейската прокуратура и българското правителство ще работят заедно, за да се постигнат реални резултати.
Кьовеши от своя страна благодари на Кирил Петков за решителността му и визията за борбата с корупцията. "Ние споделяме едни и същи приоритети, говорим на един общ език. Ако няма разкриване на измамите, няма да има разследване", каза тя.
Кьовеши и Петков трябваше да обсъдят приоритетите на правителството за борба с корупцията и за съдебна реформа. Сред темите на разговор е и взаимодействието между двете институции.
Преди седмица министър-председателят Кирил Петков обяви, че Министерският съвет ще стане директна точка за контакт към Европейската прокуратура, така че сигналите от МС ще постъпват директно към европрокуратурата, без да има посредници.
Според Петков тези нови отношения между двете институции ще дадат възможност изключително експедитивно да бъдат изпращани сигнали, свързани с корупция и злоупотреба с европейски средства.
Източници: бТВ, "24 часа", epicenter.bg