Следвайте "Гласове" в Телеграм
Европейската прокуратура извършва обиски в София по разследване за корупция и злоупотреба със средства на ЕС, съобщават от институцията, ръководена от Лаура Кьовеши.
Става дума за пари, отпуснати за възстановяването на историческия център, включително жълтите павета.
"Пътят на жълтите павета" е кодовото название на разследването, което се ръководи от делегиран прокурор у нас. Щетите са за 3 млн. евро.
От европейската прокуратура илюстрират разследванет ос този колаж от снимки
Европейската прокуратура започва разследването през есента на 2022 г. като се самосезира. В процес на проверката са иззети договори, сключени между Столичната община и две търговски дружества, след проведени обществени поръчки.
Според разследването през 2018 г. е сключен първи договор за възстановяване на централната част на София (включително бул. „Цар Освободител“ и площад „Народно събрание“). Две години по-късно обаче, през 2020 г., когато вече са извършени редица плащания, договорът е прекратен по взаимно съгласие. Посочената причина е несъответствие между условията на договора и инвестиционния проект. Отбелязано е също така, че строителните дейности могат потенциално да нанесат щети на Централния военен клуб в София, построен през 1907 г., който има историческа стойност. Въпреки това около 3 млн. евро са платени на изпълнителя, без неустойки за просрочие.
След прекратяването на този договор общината подписва нов с друг изпълнител при същите условия. Новият изпълнител поискал авансово плащане от около 750 000 евро (1,5 млн. лв.) за възстановяване на вековните жълти павета в центъра на града, които са защитени от Закона за културното наследство. Тази сума засега не е изплатена, докато се проучи ситуацията.
Поисканата от МРРБ техническа експертиза обаче установи, че паветата са лошо положени и има и напукани такива. Лошото качество на рехабилитацията на емблематичните павета, датиращи от 1908 г., заедно с липсата на проверки от страна на градската община, биха могли потенциално да генерират допълнителни разходи, според финансовите документи, предоставени на Европейската прокуратура.
Според разследването от изпълнителите са представени фалшиви документи с невярна информация, удостоверяващи, че работите са извършени в съответствие със спецификациите, което е довело до неправомерни плащания.
Днешните претърсвания и издирвателни действия се извършват от ГДБОП на пет места. За целите на разследването полицията изземва документация и електронни доказателства, свързани с изпълнението на проекта.
Източник: "24 часа"