Крум Зарков: НС не може да страни от дебата за действията на прокуратурата

Крум Зарков: НС не може да страни от дебата за действията на прокуратурата
„В последните месеци прокуратурата извърши серия действия, които привлякоха широко обществено внимание, породиха множество въпроси и създадоха притеснения. Бяхме свидетели на безпрецедентни досега случаи на оповестяване на данни и обстоятелства, на показни арести, на нахлувания и изявления на главния прокурор, които не се вписват в Наказателно-процесуалния кодекс. Много от тях създадоха напрежение и са един от поводите за масовите протести в защита на демокрацията, които се случват и сега в този момент пред Народното събрание“. Това каза зам.-председателят на ПГ на „БСП за България“ Крум Зарков от парламентарната трибуна.

 

Причината за това според него се корени и в усещането, че действията на прокуратурата излизат извън процесуалните правила и закрепените в Конституцията основни права и свободи.

Той обясни, че член 84, т. 16 от Конституцията дава право на Народното събрание да изслушва главния прокурор и да приема и други, извън обичайните годишни негови доклади. „Тази правна възможност в момента се превръща в наш общ обществен дълг. Народното събрание не може да стои встрани от този наболял дебат“, категоричен е Зарков.

 

Антон Кутев: Парламентът трябва да реши кои да са червените линии за прокуратурата

 

„В момента има поне три институции, които би трябвало да водят разговора за правомощията на прокуратурата. И улицата, и развитията в държавата ни показват, че има някакъв проблем в това -  какви са те и как се изпълняват. Докладът на главния прокурор няма да приключи този разговор, но е важно това да се състои като част от обществения диалог. Освен Народното събрание, Президентството и Конституционният съд също трябва да имат отношение и да участват в този диалог“. Това заяви народният представител от ПГ на „БСП за България“ Антон Кутев от парламентарната трибуна.

„Ние, като законодателен орган, трябва да стигнем до съгласие кои трябва да са червените линии, които прокуратурата не бива да прекрачва“, каза още той. По неговите думи разговорът за конституционни промени тепърва предстои и ще става все по-актуален. 

 

 

Коментари

  • Наблюдател

    23 Юли 2020 11:24ч.

    Свободна Европа декември 11, 2019 "Президентът Румен Радев обяви, че ще се възползва от конституционното си правомощие и ще внесе в Народното събрание проект за промяна на конституцията във връзка със статута на главния прокурор. Държавният глава съобщи това в студиото на "Лице в лице" по бТВ по повод предложените от Министерския съвет промени в Наказателно-процесуалния кодекс за въвеждането на т.нар. независим прокурор, който да може да разследва главния прокурор. Това бе направено след препоръки от Европейската комисия за демокрация чрез право, т.нар. Венецианска комисия." Няколко дни по-късно, на 18 декември 2019г, Гешев е избран за главен прокурор и започва разследване на Радев. Пита КС дали има право да го обяви за предател.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Helleborus

    24 Юли 2020 10:02ч.

    „Бяхме свидетели на безпрецедентни досега случаи на оповестяване на данни и обстоятелства, на показни арести, на нахлувания и изявления на главния прокурор, които не се вписват в Наказателно-процесуалния кодекс.“ Това е лъжа, както и казаното от Христо Иванов, прокуратура означава обвинение, те няма да са прокуратура, ако не обвиняват, това им е работата и да събират доказателства. Колкото до оповестяването, наистина има текстове, които им позволяват и дори ги задължават да дават информация на обществото, за да го пазят. Когато има сили, които позовавайки се на клевети и внушения радикализират обществото и го манипулират, задължение на прокуратурата е да предостави на общественото внимание каквото знае. Това по никакъв начин не отменя презумпцията за невинност, след като не отменя съда и съдебния процес. И много моля, сякаш не се активизирахте, когато прокуратурата направи онова, за което хората винаги са се молили, да разследва сенчести бизнесмени от прехода, от които КОЙ не е единствения, нито Божков, нито забегналия банкер. Ако карате обществото да брани всеки разследван и да пречи на прокуратурата да събира доказателства, как, прочее, искате да живеете в правова държава и да имате върховенство на закона?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи