Крум Зарков: България е единствената страна в ЕС , която няма закон за личния фалит, а най-много се нуждае от него

Крум Зарков: България е единствената страна в ЕС , която няма закон за личния фалит, а най-много се нуждае от него

България е единствената страна в ЕС, която няма закон за личния фалит, а е страната, която най-много се нуждае от него, доколкото много български граждани са потънали в дългова спирала. Това коментира в ефира на Нова телевизия служебният министър на правосъдието Крум Зарков. 

В края на миналия месец  Министерството на правосъдието повторно публикува за обществено обсъждане проект на Закон за несъстоятелност на физическите лица (закона за личния фалит). След одобряване на първоначалния законопроект от Министерския съвет и внасянето му в 48-ото Народното събрание беше предложено създаване на нарочна уредба на производство по несъстоятелност за физически лица без имущество и доходи. В отговор МП предложи съответни изменения и допълнения в текста на законопроекта. 

"Това е закон, който подпомага, дава глътка въздух и втори шанс на добросъвестните длъжници. Това са хора, които не са се държали  безотговорно, но на всеки може да се случи спънка в живота, тя често не зависи от нас", отбеляза Зарков. Той даде такива примери -  домакинството губи член поради смърт или раздяла, бюджетът се свива рязко, по здравословни причини губиш работа, икономическата ситуация става такава, че трябва да се вземе кредит, който да покрива други разходи и бързо се влиза в дългова спирала. 

Предлагаме, когато ви се натрупат такива задължения и различни кредитори, да можете да се обърнете към съда доброволно, той преценява вашата добросъвестност, за да организира процеса, заедно с вашите кредитори и назначен синдик, да можете да направите погасителен план, чието изпълнение след известно време ще ви донесе бонуси, отбеляза Крум Зарков. По думите му има достатъчно ясни показатели, по които може да се отсее добросъвестен от недобросъвестен длъжник. 

Този закон е един от най-важните, които в момента стоят на дневен ред, заради широтата на проблема, смята Крум Зарков.

Припомняме, че законът, който е за обществено обсъждане, урежда условията и реда за производство по несъстоятелност на физическите лица, в което да бъдат удовлетворени вземанията на всички кредитори. То е изцяло доброволно, образува се по искане на добросъвестния длъжник и цели справедливо удовлетворяване на неговите кредитори. В производството са осигурени гаранции за задоволяване на жизнените потребности на длъжника чрез определяне на издръжка от поне една минимална работна заплата, както и определена несеквестируемост на имуществото му. В производството се заплащат само прости такси, а останалите разноски са дължими в предвидени от закона случаи.

Уредена е възможност за погасяване на задълженията на добросъвестния длъжник след изтичане на 3-годишен срок от одобряване на плана за погасяване или описа на имуществото му, ако той е заплатил разноските и е удовлетворил поне частично вземанията на кредиторите. 

Допълва се, че когато добросъвестният длъжник няма доходи и имущество, съдът спира откритото производство по несъстоятелност спрямо него. То може да бъде възобновено в едногодишен срок по искане на длъжника, ако той докаже, че има секвестируемо имущество, достатъчно да покрие началните разноски в производството и за частично удовлетворяване на исканията на кредиторите. Ако в рамките на една година длъжникът не поиска възобновяване, съдът прекратява производството по несъстоятелност. Тогава неговите задължения се погасяват след изтичане на 5-годишен срок от решението на съда за прекратяване на производството. 

В края на миналата година правната комисия на 48-ото Народното събрание прие на първо четене Законопроекта за несъстоятелност на физическите лица, внесен от Министерския съвет. Тогава омбудсманът Диана Ковачева посочи, че законът трябва да реши проблема с „вечния длъжник“ – добросъвестните, които трайно и обективно не могат да погасяват задълженията си. От Софийския градски съд изразиха отрицателно становище към законопроекта във връзка с правни съображения и проблеми, които ще създаде в правораздавателната дейност на съдилищата. Служебният министър на правосъдието Крум Зарков посочи на заседанието на комисията, че дебат за такъв закон се води повече от десет години и отбеляза, че България е единствената страна в ЕС, която няма такова законодателство. 

Министърът посочи, че тецовете и тяхната дейност са били обект на на внимание на българските институции. Защо не са направили нищо, ако има злоупотреби, е резонен въпрос, допълни той.

Крум Зарков говори и по темата за българските прокурори, делегирани към Европейската прокуратура.  По думите му изборът на български европейски делегирани прокурори, които са български прокурори, но работят за европейска прокуратура, не върви особено гладко. Трябваше да има квота от 15 прокурори, запълниха се 9 места, трима си тръгнаха, отбеляза Зарков. Той уточни, че е в контакт с европейския главен прокурор по въпроса.

Източник: БТА, Нова тв

Следвайте "Гласове" в Телеграм

 

Коментари

  • Това е закон, който предлага данъкоплатецът солидарно да подпомага

    05 Март 2023 13:57ч.

    "добросъвестния длъжник." Всеки глупак може да е добросъвестен длъжник. С приемането на закона всеки глупак/добросъвестен длъжник ще бъде солидарно дундуркан от от добросъвестните изрядни платци, тези които не са тарикати и/или глупави, за да изпаднят в положението на "добросъвестни длъжници". Е такова животно и при социализма не е имало! Ама защо да няма при съвременния сатанински капитализъм? - Нали това не бърка в джобовете на свръх богатите, на оядените банкери хампарцумяни, на корпорациите? Бърка в джобовете само и единствено на солидарните с "добросъвестните длъжници" български данъкоплатци. Да, ама така е в сатанинския запад. Само при нас тази нормалност - длъжникът да е отговорен - все още е останала! Да, наистина вече никой в САЩ не се хвърля от 50-я етаж на небостъргачите, когато фалира. Започва нов "бизнес", нова измама, нова пирамида и ако фалира, данъкоплатците плащат. Защо и при нас да не е така?.. Всичката цинга-манга-фък ще разучи с помощта на НПО "Хелзински комитет" този така нужен им закон и всичките бели индианци ще им плащаме за това, че са "добросъвестни длъжници." Крум-Заркова работа.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Крум ще се погрижи да наваксаме закъснението...

    05 Март 2023 18:33ч.

    И той е кадър на елитен световен университет, сигурно и стипендии е получавал... Няма лошо, а и българските трудолюбиви деца си заслужават успехите, но всяка помощ - задължава. Харвардците, а и Фулбрайтовите стипендианти - Христо Бойкикев, Атанас Пеканов и др. показаха на какво са способни в "борбата с изоставането". Като гледам с каква скорост се "обсъждат" и гласуват всички "поправки в нашето законодателство" за да сме в съответствие с ЕС, няма да вземе много време. Откакто БМБ е слязъл от кормилото до сега - служебни, редовни - всички правителства и всяко НС бързат да се класираме за ERM и еврозоната... Една само партия Възраждане се бори да си запазим 142-годишната национална валута...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • forsvaret

    05 Март 2023 16:04ч.

    Кацамунче, ЧВМ.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи