„От това зависи дали ще има инвестиции и работни места за вас, дали ще има минимална европейска пенсия, минимална европейска заплата, дали ще има младежка гаранция за децата, да дишаме чист въздух и да ядем чиста храна - без двойни стандарти, чиста вода, да плащаме по-малки сметки - ако развием и защитим нашите интереси за ядрена енергетика и газопреносна мрежа. Тези избори са важни, не ги подценявайте. Гласувайте за която партия сте преценили, но бъдете активни“, каза лидерът на БСП пред медиите, след като внесе документите.
Тя обърна внимание, че предстоящите избори са важни, защото могат да сложат началото на промяната в България.
„Не просто една партия да си тръгне и друга да седне във властта и да продължи постарому. Може да започне промяната на модела в последните 30 години. Това зависи от вашата активност. Една партия не може да се справи сама. Това е голяма задача за цялото българско общество и ако искате, можем да сложим заедно началото на 26 май“, каза Нинова.
Документите за регистрация внесоха лидерът на БСП Корнелия Нинова, заместник-председателите на ПГ на "БСП за България" Георги Свиленски и Христо Проданов, депутати и младежи от Младежкото обединение в БСП. Водач на листата на левицата е Елена Йончева. Очаква се цялата листа да бъде наредена на пленум в неделя.
На въпрос дали БСП ще напусне ПЕС, Нинова отговори: "Откъде дойде това?! Нито имаме намерение да напускаме, нито ПЕС има намерение да ни гони!".
Медиите насочиха разговора и към приключилото вчера заседание на КСНС.
Относно коментара на премиера Бойко Борисов, че предложената от президента декларация била "предизборен подарък за г-жа Нинова", лидерът на БСП каза: "Когато премиерът няма аргументи по сериозната тема за размерите на корупцията, обхванала всички нива на управлението в страната, си измисля подобни внушения".
Тя посочи, че антикорупционният закон, който са обсъждали вчера, не е нов, а преди една година е водена същата дискусия. Според левицата председателят на Антикорупционната комисия трябва да се назначава от президентската институция.
„Антикорупционният закон, който предложихме и вчера не е нов. Точно преди една година ние водихме тази дискусия. И тогава, и сега оставаме на същото мнение, че трябва различните власти - президентска институция, изпълнителна и законодателна заедно да имат своите представители там, за да има и взаимен контрол на институциите. Това е принципен и конституционен въпрос. Днес мнозинството в парламента е на ГЕРБ, президент е Румен Радев, утре може ситуацията да е различна. Въпросът е принципен, който и да е на тези места да има взаимно възпиране и разделение на властите, а не едни управляващи да си назначават хората, които да ги управляват. Виждате, че този модел на антикорупционен закон вече даде своите дефекти. Пламен Георгиев, назначен от Цветанов трябва да проверява Цветанов, след като самият Пламен Георгиев е в конфликт“, заяви лидерът на БСП.
Нинова припомни, че и в момента управляващото мнозинство променя закона за КПКОНПИ за специален човек.
"Мнозинството избра Пламен Георгиев и тогава гласувахме против, имахме аргументи - не ни чуха, избраха си го, сега им предлагаме да си го сменят. Вместо обаче това, пристъпват към поредната грешна стъпка - променят закона за КПКОНПИ, като променят условията, на които трябва да отговаря председателят, защото го правят отново за специален човек", заяви Нинова.
Тя каза, че депутатите от левицата няма да влязат в пленарната зала за гласуване на искането за отстраняване на председателя на КПКОНПИ Пламен Георгиев, на което са вносители.
Лидерът на БСП коментира още, че днес Изпълнителното бюро е обсъдило въпроса с имотната проверка на депутата от левицата Валери Жаблянов и помоли да се прави разлика. "Разбира се, за всеки трябва да има проверка, включително и за Валери Жаблянов, и той е готов да съдейства, но огромната разлика в този случай и случаите в ГЕРБ е, че те са придобили тези апартаменти, възползвайки се от властта, става въпрос за търговия с влияние", каза Нинова и отбеляза, че БСП не е в управлението. "Няма защитени априори лица", заяви още лидерът на БСП и посочи, че президент, премиер, депутати, общински съветници - всички са равни пред закона.