Опцията за докладване пък се превърна в оръжие - организирани групи от хора бомбардират даден пост с доклади, докато алгоритмите на Facebook не се предадат и не изтрият и най-баналното и невинно съобщение.
Самият Мишев е блокиран, според него, за борбата си с националсоциалистическата пропаганда на Третия Райх и подобната пропаганда на СССР и дълго време не може да публикува. Офис на Facebook в България има, но никой не знае къде е той и как може да се свърже с него и да поиска обяснение.
Офисът в България не отговаря за България
Откритият преди 2 години офис със 150 служители, управляван от аутсорсинг компанията TELUS International, бе част от разширението на Facebook в Източна Европа. Но работниците в него като цяло не отговарят за българското съдържание.
Вместо това те са обучени да модерират постове на руски, турски и казакхски. Пред "Капитал" през 2019 г. от компанията коментираха, че те могат и да помагат на колегите си с български постове, но по-скоро по изключение.
Модераторите, които отговарят за българското Facebook пространство, всъщност работят в офисите в Дъблин, Ирландия - там, където се намира и централата на Facebook в Европа, и Есен, Германия.
Това е обичайна политика на Зукърбърг - да разполага модераторите в държава, различна от тази, която модерират.
Друга обичайна политика е самоличността на модераторите да не се разкрива. Причината - те могат да бъдат заплашвани или дори нападнати от недоволни потребители. В подкрепа на това от социалната мрежа са давали за пример дори смъртни заплахи към модераторите, нещо обичайно в Интернет. През 2017 г. техническа грешка доведе до изпускането на лични данни на 1000 модератори на социалната мрежа до потребители, подозирани в тероризъм. Особено притеснителен бе фактът, че изтекоха данните на 40 души в антитерористичния отдел на компанията в Дъблин.
Цялата статия можете да прочетете тук