Следвайте "Гласове" в Телеграм
Китайският външен министър Ван И обвини днес САЩ, че се опитват да потискат Китай, и разкритикува начина, по който Европейския съюз възприема Пекин, предаде ДПА, на която се позова БТА.
В същото време Ван И заяви, че Китай желае да работи с Русия за насърчаване на нови механизми за сътрудничество и за укрепване на приятелството.
А за Тайван - Пекин неизменно стои на твърда основа.
"Ние сме решително против всякаква хегемония и сплашване и твърдо отстояваме суверенитета, сигурността и интересите си", подчерта китайският външен министър.
Пресконференцията на Ван И беше проследена с особено внимание, за да се разбере каква е позицията на Китай по някои важни международни въпроси като войната в Украйна, китайско-американските отношения и отношенията между Пекин и Тайван.
Китай и Западът (САЩ и ЕС)
САЩ не са изпълнили обещанията си и са разширили санкциите си срещу Китай, каза Ван И на пресконференция в кулоарите на сесията на Общокитайското събрание на народните представители (ОКСНП).
Министърът се запита дали, ако Вашингтон вижда в Китай толкова голяма заплаха, САЩ имат самочувствието на световна сила.
Вашингтон би трябвало да си сътрудничи с Пекин за стабилно развитие на отношенията, каза Ван И. Един конфликт между Китай и САЩ би имал "непредвидими последици", допълни той.
Вашингтон неведнъж е налагал санкции на Китай, включително е отрязал достъпа му до най-съвременни технологии в сектора на чиповете. САЩ критикуват китайски компании, заподозрени в нарушаване на човешките права в северозападния китайски Синцзян-Уйгурски автономен район, и подозират Пекин, че доставя на Русия важни технологии, необходими за войната в Украйна.
Китай отговори на западните санкции, като например ограничи износа на редки минерали, които са жизненоважни за производството в технологичния сектор.
На същата пресконференция Ван И обвини ЕС, че има погрешни представи за Китай. Обстоятелството, че Брюксел описва втората по големина икономика в света като "партньор за сътрудничество, икономически конкурент и системен съперник", "не отговаря на фактите", заяви 70-годишният дипломат.
Това ненужно е нарушило развитието на отношенията между ЕС и Китай, допълни той.
През последните месеци продължаващото антисубсидийно разследване от страна на Брюксел на производители на автомобили в Китай значително обтегна отношенията между двата големи търговски партньора, посочва ДПА.
Пекин и Москва
Китай желае да работи с Русия за насърчаване на нови механизми за сътрудничество и за укрепване на приятелството, заяви китайският външен министър Ван И на пресконференция в кулоарите на годишната сесия на парламента в Пекин, цитиран от Ройтерс.
Китай и Русия обявиха партньорство "без граници" през февруари 2022 г., когато руският президент Владимир Путин посети Пекин, броени дни преди да изпрати десетки хиляди войници в Украйна, припомня агенцията.
"Китай и Русия създадоха нов модел на отношения между големи страни, напълно различен от остарелия подход от времето на Студената война, основаващ се на принципите на неприсъединяване, неконфронтация и ненасоченост срещу трети страни", отбеляза Ван И, цитиран от Франс прес и ТАСС.
Министърът каза, че Пекин ще продължи да работи за мира и стабилността в света. "Изправен пред нестабилна и сложна международна обстановка, Китай решително ще бъде сила на мира, стабилността и напредъка в света", увери той.
Китай и Тайван...
Във връзка с Тайван Ван И заяви: "Политиката ни е много ясна - да продължим най-искрено да се стремим към перспективата за мирно обединение. Червената ни линия също е пределно ясна - никога няма да позволим Тайван да се отдели от родината". Той отбеляза, че сигурността в Тайванския проток се диктува от спазването на принципа за "Един Китай".
...и Филипините
Ван И предупреди също, че Пекин ще брани правата си в Южнокитайско море след поредица от инциденти с Филипините в тази обширна морска зона, над която имат претенции няколко държави.
"Ще отстояваме легитимните си права съгласно закона", каза той след нова конфронтация тази седмица между китайските сили и филипинската брегова охрана.
Годишната сесия на Общокитайското събрание на народните представители (китайския парламент) е главното политическо събитие на годината в Китай, което по традиция дава възможност на правителството да представи в основни линии своята икономическа и дипломатическа политика.
Източник: dnes.dir.bg