Китай потвърди сериозния си интерес към АЕЦ "Белене"

Китай потвърди сериозния си интерес към АЕЦ "Белене"
Китайската национална ядрена корпорация (CNNC) потвърди инвестиционния си интерес към проекта АЕЦ „Белене“. Това стана ясно по време на провела се днес среща на заместник министър-председателя Томислав Дончев и енергийния министър Теменужка Петкова с представители на компанията.

 

От българска страна беше подчертано, че евентуалната реализация на проекта, ще премине през провеждане на конкурсна процедура за избор на стратегически инвеститор.

„Няма да бъдат предоставяни държани гаранции по проекта или сключвани дългосрочни договори за изкупуване на произведената електроенергия“, заяви вицепремиерът Дончев.

От енергийното министерство обяснили на китайците, че доставеното от Атомстройекспорт оборудване се съхранява съгласно инструкциите на заводите производители.

В изпълнение на решение на Народното събрание от март тази година, в момента работна група в Министерството на енергетика анализира възможните варианти за използване на наличното за проекта „Белене“ оборудване по най-добрия начин, обясни министър Петкова.

Представителите на CNNC са потвърдили намерението си да участват при евентуалното провеждане на процедура за избор на инвеститор във връзка с проекта „Белене“.

 

 

 

 

 

 

Коментари

  • Българина

    10 Май 2018 16:35ч.

    Имам чувството че всеки момент ЕК ЩЕ излезе с решение в наша полза за двата американски теца.....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Helleborus

    10 Май 2018 16:53ч.

    Никой не строи опасна ядрена централа, за да печелят от нея китайци. Ядрените централи крият рискове, при нас е и в сеизмична зона, ако не са лъгали противниците на строежа. Народите поемат този риск само по ЕДНА причина – евтина енергия, ниски сметки. Това става само със собственик държавата, понеже държавата не реализира печалба, тя само заделя за заплати и поддръжка. Но частникът си слага едни големи проценти печалба и не може да бъде принуден да даде ниска цена. Защо китайци да печелят от ядрена централа, която би замърсила българска земя? Нима ни е нужно нейното съществуване сама по себе си, без никаква полза? И ако точно Борисов реши да я строи, не трябва ли да поеме и щетите от спирането на строежа? Как така самоволно спираш проект, в който са инвестирани милиарди, плащаш ги от бюджета, обвиняваш други хора, че проектът е нерентабилен, а после го даваш на китайците?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Дони

    10 Май 2018 17:16ч.

    Въпроса за отработеното гориво е основен за нас българите. Всеки може да построи и да експлоатира АЕЦ особено на 5000км от дома. Къде ще се складира боклука от нея ..... следващите 100 000 години? Бъдещето не е на мегаватовите блокове.... , а на частни ,евтини ,малки локални централи и силна регулация в сектора

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи