Бившият държавен секретар на САЩ Хенри Кисинджър каза, че според него членството на Украйна в НАТО би било оправдан резултат от конфликта. Той изрази своята гледна точка във вторник по време на реч чрез видео връзка на специална сесия на Световния икономически форум в Давос, Швейцария, съобщава ТАСС. САЩ и Европа трябва да продължат диалога с Русия до уреждане на конфликта в Украйна, Европа трябва да бъде открита за Русия, "ако са изпълнени необходимите условия за участие в европейските процеси", заяви Кисинджър, без да уточнява за какви условия става въпрос.
„Преди войната се противопоставях на членството на Украйна в НАТО, защото се страхувах, че това ще доведе до точно тези процеси, които виждаме днес. Но сега, когато тези процеси достигнаха сегашното си ниво, идеята за неутрална Украйна при тези условия вече няма смисъл. В края на процесите, които описах, тя трябва да получи гаранции от НАТО, под каквато и форма да ги предостави НАТО. И аз вярвам, че членството на Украйна в НАТО би било оправдан изход", каза Кисинджър.
Същевременно Кисинджър заяви, че е за продължаване на диалога с Русия до уреждане на конфликта в Украйна. "Това е страна, която се простира в 11 часови зони, има ядрени оръжия на своя територия. Ето защо аз вярвам в диалога с Русия, докато войната продължава, докато сраженията приключат, а след това в продължаващия процес на дискусия между Европа и Америка и руски представители за (...) условия, санкции и запазване на други инструменти за натиск до постигане на споразумение“, заяви бившият държавен секретар на САЩ.
САЩ и Китай трябва да приемат сериозно диалога помежду си и да не предприемат стъпки, които ще бъдат тълкувани като подготовка за неизбежен сблъсък, заяви още Хенри Кисинджър по време на видеовръзката със специална сесия на Световния икономически форум в Давос.
"На първо място, за този процес (диалог между САЩ и Китай - бел. ТАСС) е необходима дълбока убеденост и от двете страни, че това не е просто тактически ход, а необходимост на нашето време", каза Кисинджър. Ако двете най-напреднали в технологично отношение сили с възможности в областта на изкуствения интелект и ядрените полета са в състояние на конфронтация и дори военна конфронтация, тогава стабилността и дори оцеляването на човечеството ще бъдат застрашени. Не можем да разглеждаме тези преговори като възможност да се опитаме да спечелим предимство в навечерието на сблъсък. Има редица стъпки, които трябва да бъдат предприети по тесните и конкретни теми пред нас."
„Важно е всяка от страните да избягва стъпки, които другата страна тълкува като подготовка за неизбежен сблъсък“, продължи Кисинджър. Китай трябва да ограничи струпването на военни сили, а САЩ трябва да спрат да се държат така, сякаш се движат към решение на „два Китая“ за ситуацията в Тайван, докато се маскират като политика на „единен Китай“.
Източник: БТА
Следвайте "Гласове" в Телеграм