Кирил Вътев: Разработваме показатели за продоволствената сигурност

Кирил Вътев: Разработваме показатели за продоволствената сигурност

Следвайте "Гласове" в Телеграм

„Имаме деформиран профил на българското земеделие - мощно зърнопроизводство, но слаби сектори – плодове, зеленчуци и животновъдство. Изнасяме онова, от което правим месо и мляко – зърното, а внасяме месо и мляко и безобразни количества плодове и зеленчуци”. Това заяви новият министър на земеделието и храните Кирил Вътев в ресорната парламентарна комисия при представянето на политическия кабинет на ведомството, цитиран от БТА.

Неговата идея е да се промени досегашния секторен подход, като се премине към работа по продуктови линии - от полето до масата. Така ще се подпомогне най-слабото звено и ще се подсили цялата суровинна база от полето до преработката.

Разработват се показатели за продоволствената сигурност. „Ние ще измерваме нашата съвместна работа с тези показатели, ако те растат – работим добре, ако не растат - ще имаме проблем. Земеделието трябва да стане национален приоритет”, заяви Вътев.

„За мен Фонд "Земеделие" е ключова институция, която ако не работи на светло, не допринася съществено за земеделието и би ми било любопитно да погледнем назад към всички одобрени и изплатени проекти, колко са живи днес, каква е ползата за икономиката ни и земеделието ни”, обясни министърът. Той допълни, че политическият екип на Министерството все още не попълнен, което пречи на бързото изпълнение на задачите. 

Министърът, който идва от частния сектор, призова депутатите да го наблюдават "под лупа" дали не работи в личен интерес.

Комисията гласува Законопроекта за ратифициране на Протокола за изменение на Споразумението за създаване на Международна организация по лозата и виното (МОЛВ), подписано на 3 април 2001 г., заради промяна на седалището на организацията, внесен от Министерския съвет на 13 април. Законопроект бе представен от изпълнителния директор на Изпълнителна агенция по лозата и виното инж. Красимир Коев.

През 2022 г. по инициатива на Франция, предвид дългогодишните традиции на региона в лозаро-винарския сектор, бяха предприети стъпки по преместване на седалището на МОЛВ от Париж в Дижон. В Дижон е единствената международна катедра на ЮНЕСКО "Култура и традиция на виното" там е построен и Международен град на гастрономията и виното, с който МОЛВ ще взаимодейства пряко. България е дългогодишен член на Международната организация по лозата и виното.

Членовете на комисията приеха на първо четене промените в Закона за управление на агрохранителната верига, внесен от Кирил Петков и група народни представители на 26 април 2023 г. С промените се предвижда изпитванията на проби на категории животни и стоки за целите на официалния контрол, извършван на територията на граничните контролно-пропускателни пунктове, да се осъществява единствено в лаборатории на Българската агенция по безопасност на храните. Тези дейности, осъществявани на територията на граничните контролно-пропускателни пунктове, не могат да бъдат превъзлагани. Вносителите на законопроекта посочиха, че с промените се цели "профилактика" на възможността частни субекти да изграждат лаборатории в бъдеще по граничните пунктове.

Членовете на комисията решиха законопроектът да бъде изпратен на Министерството на земеделието и храните за изготвяне на нотификационни документи преди да бъде приет от комисията на второ гласуване.


Източник: NOVA

 

 

Коментари

  • Тарильома

    15 Юни 2023 2:19ч.

    Личи си, че е завършил Националната спортна академия с профил "Свободна борба". Горното са приказки на хартия. С изключение на зърнопроизводството всички останали селскостопански отрасли са се свили 10 и повече пъти в сравнение със социалистическото селско стопанство. И продължават да се свиват. Например овцевъдството- имахме над 13 млн. овце, сега с по 1,1 млн. и продължават да намаляват, както казах. Така е и при другите животни, така е и в растениевъдството и т.н. Така е и със създаването на нови сортове и породи, които като дейности вече не съществуват. При това положение няма как да "се премине към работа по продуктови линии", по-точно няма какво да мине по тези продуктови линии "от полето до масата".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • България

    15 Юни 2023 4:06ч.

    Най ценното на България са десетте процента качествени българи и сто процента от българската земя. Понеже не се продават тези две основни съставляващи компоненти , това дразни враговете на България и ги докарва до бяс. Нека да беснеят , така по бързо ще изгорят .

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • какво могат дилетантите в земеделието

    15 Юни 2023 4:33ч.

    Дали ДФ Земеделие да не наблегне на собствени национални програми, необвързани с ЕС !?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Викт

    15 Юни 2023 5:14ч.

    Този сякаш са го изпуснали от дворец, или се прави на шантав, не знае ли, че от европаТа ни спускат квоти и съответно дотации за това какво и къде да се произвежда. Ако си инвестирал в технология за зърно и имаш хиляди декари, лобираш за това по веригата нагоре, а другото е примерно имаше преди година две една програма, да ти платят, след като си обереш винения сорт грозде на зелено, преди да е узряло.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • дедовия

    15 Юни 2023 7:18ч.

    “Зърнарите” вземат най-дебелите пари (дават, за да вземат). Нищо друго не се дотира. Така ядем домати от Гърция и Македония, чушки от Турция, чесън от Китай и Испания, круши от Холандия, боб от Египет и дедовия от България.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Батко

    15 Юни 2023 7:18ч.

    Да ви е сладко!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи