Европейското бъдеще на Украйна, Молдова и Грузия са важни приоритети за нас, каза още премиерът
"Това, което ясно беше изразено, че следващата седмица ще има решение на НС. ПП ще гласува за предоставяне на военно-техничка помощ в Украйна. Президентът Зеленски поиска много специфична военно-техническа помощ – да ремонтираме техните военни машини в българските заводи. Така че се надявам, че тази помощ ще може да бъде дадена след решение на НС. А г-жа Нинова като коалиционен партньор вярвам, че няма да напусне коалицията. До този момент въпреки различните мнения по различни въпроси – коалицията продължава да работи и да дава добри резултати". Това заяви премиерът Кирил Петков на брифинг с румънския си колега Николае Чука и еврокомисарят по транспорта Адина Валян в Букурещ във връзка със заявката на соцлидерката Корнелия Нинова, че БСП ще напусне коалицията при предоставяне на военна помощ на Украйна.
"Имаме газова криза, война в Украйна и европейски усилия за преодоляване на възможна продоволствена криза. Ето затова е важно България и Румъния да не са само добри съседи, но и добри партньори", каза още Петков.
По думите му това показва усилената работа, която с румънските партньори имат като предизвикателство. Според него има инфраструктура, която не досега не е оптимизирана напълно – тръбата, която докарва газ през Румъния и България към Турция.
"Сега може да работи в обратната посока. Да купуваме заедно втечнен газ е голяма възможност, защото ценовите нива ще са различни, ако купуваме заедно", допълни той.
"Обсъдихме общи въпроси - влизането в Шенген. Европейското бъдеще на Украйна, Молдова и Грузия са важни приоритети за нас", заяви още премиерът.
Кирил Петков заяви, че още следващата седмица почва работната група, която ще работи по инфраструктурните проекти, чрез които река Дунав да бъде плавателна през цялото време на годината.
"Както и идеята за един мост до Русе, и още 4 допълнителни моста, които могат да свържат нашите страни. Радвам се, че допълнително осъзнахме, че заедно можем много по-силно да противодействаме на рисковете от енергийната криза", каза още министър-председателят. И съобщи, че на 5 май енергийните министри на двете страни ще се срещнат в София.
От своя страна министър-председателят на Румъния Николае Чука заяви, че днешната среща е била продуктивна.
"Разговаряхме за общи интереси и теми, и естествено присъствието на Адина Валян допринесе за дискутирането на основните теми: начинът, по който може да развиваме общите програми за взаимна свързаност. Тръгнахме от контекста на безопасността и сигурност - Кирил Петков дойде в Букурещ след визита в Украйна. Двамата бяхме в Киев и беше много добра възможност да дискутираме инвазията на Русия в Украйна. Потвърдихме подкрепата за суверенитета на Украйна и заедно осъдихме агресията на Русия", каза още румънският премиер. По думите му приемането в Шенгенското пространство с обединени усилия са най-важната цел на двете страни.
Източник: "24 часа"