Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм
Киев е обсъдил планираната атака на украинските сили в Курска област със западните партньори, въпреки че много от тях официално са заявили обратното, заяви Михаил Подоляк, съветник на началника на кабинета на Володимир Зеленски, в интервю за британския вестник "Индипендънт".
Подоляк отхвърли твърденията на САЩ и Великобритания, че не са били предварително информирани за нападението. Той заяви, че е имало неща, които е трябвало да бъдат направени "с елемент на изненада", но са били проведени непублични дискусии със западните партньори.
„Има някои неща, които трябва да се направят с елемент на изненада и които трябва да се случат на местно ниво, но е имало обсъждания между партньорските сили, само че не на публично ниво.“
Един от спорните въпроси между Украйна и НАТО е използването на далекобойни оръжия, които са забранени за настъпателни операции срещу Русия.
Подоляк, който определи изборната победа на сър Киър Стармър като „много положителна“, заяви, че Украйна е дълбоко разочарована от това, че не може да използва ракети, като британските ракети с голям обсег на действие Storm Shadow, дълбоко в руската територия.
По време на посещението си на "Даунинг стрий"т през първата седмица от премиерския мандат на Стармър Зеленски поиска разрешение за нанасяне на по-дълбоки удари в Русия, но получи отказ. Британският премиер заяви, че няма да има промяна в политиката. Той не разкри мотивите си, но колебанията на предишния кабинет бяха обяснени с опасения, че това може да провокира Кремъл.
„Не мога да разбера параметрите на тази дискусия“, каза г-н Подоляк. „Украйна или трябва да порази целта при източника, а именно да унищожи базите, откъдето се нанасят ракетните и артилерийските удари, или да може да се защити от земята с противовъздушни оръжия, което ние не можем да направим, защото нямаме достатъчно. Това решение е безсмислено.
В интервюто пред Индипендънт Подоляк за първи път официално разкри част от мотивите за атаката в Курска област.
„Трябва да използваме абсолютно ясни инструменти, за да принудим Русия да преговаря. Един от тях е военният инструмент за принуда. Това означава, че в допълнение към икономическите и дипломатическите инструменти трябва да нанесем значителни тактически поражения на Русия. В района на Курск наблюдаваме оптимизирането на този военен инструмент за принуда, за да принудим Русия да влезе в преговорния процес“, казва Подоляк пред британското издание.
„Трябва да има комплексни, множество инструменти, които да принудят Русия да спре тази война“, каза той. „Едно нахлуване няма да е достатъчно, за да разбере Путин, че войната не си заслужава."
„Руснаците не усещат войната и като цяло се чувстват доста комфортно, защото някъде се води война, някой убива. За тях е интересно да я гледат по телевизията, но когато действията преминат на територията на Русия, те със сигурност се страхуват. Те са шокирани. Това оказва значително влияние върху психологическото състояние на Русия. То е и инструмент за въздействие.“
Американският сенатор Линдзи Греъм, вписан в списъка на Русия като терорист и екстремис, по време на посещение в Киев похвали Украйна за атаката в района на Курск.
Прессекретарят на Белия дом Карин Жан-Пиер заяви, че САЩ не са участвали в нито един аспект от планирането или подготовката на нападението на украинските въоръжени сили срещу Курска област.
Източници: "Индипендънт", "Взгляд", Риа Новости