„В закона е записано, че тези разговори се водят от българското правителство и българското правителство прави избора, а не някой да ни натрапва (...) Двустранният договор минава на ратификация през парламента”, каза в предаването Красимир Каракачанов.
Ананиев обясни, че са водени разговори с Белгия, Холандия, Канада, САЩ, Франция и Италия. По думите му това не е нещо нечувано и съседна Румъния допреди два месеца е имала съвместни патрули с канадските ВВС, а сега там са португалски F-16.
Освен това конкретно с Румъния и Гърция България има споразумения за по-ограничено трансгранично сътрудничество при въздушната охрана от преди законовите промени.
Каракачанов беше категоричен, че вече 25 г. правителствата не могат да решат проблемите на българската авиация заради боричкания от кого да вземат по-голяма комисионна.
Двамата депутати обсъдиха и темата за връщането на наборната военна служба и предлаганото създаване на регистър на всички годни за служба. „От 2008 г. тези мъже нямат военна подготовка. За какво ги записваш – за пушечно месо?”, запита лидерът на ВМРО.
По думите му след конституционните промени от 2007 г., с които се отменя казармата, все още парламентът не е изпълнил ангажимента си да приеме закон, с който да се урежда обучението за защита на отечеството.
Според него военната подготовка трябва да се придобива първо в 10-11 клас в училище, а след това да има шестмесечна наборна служба. Каракачанов цитира и данни от социологическо проучване, според което 81 процента от запитаните подкрепят въвеждането на трудова повинност, като начин младежите от гетата да получат работа и образование.
Ананиев също посочи, че трябва да има обучение за действие в извънредни ситуации, но според него „ако в момента военното министерство обяви доброволчески обучения, ще видите колко хора ще се запишат”. Според него при 35-хилядна армия, поне още 35 хил. души веднага биха се записали на тримесечно обучение.
С уговорката, че у нас все още няма нужното съзнание за масово доброволчество, Каракачанов предложи и въвеждане на френския модел у нас – доброволно служилите в армията да получават предимство при кандидатстване за държавна работа.