Калфин определи речта на почетния председател на ДПС Ахмед Доган от 17 декември и последвалото сваляне на лидера като "препозициониране": "когато един продукт има нужда от по-ново виждане, той се преопакова".
По думите му в ръководството на ДПС се извършва ритуално действие, което насочва партията.
"Реториката на Доган показва различен вид позиции на ДПС и отваряне към коалиция", посочи Калфин и уточни, че това е личното му впечатление като човек, наблюдавал дълго политиката.
"Нито ДПС, нито г-н Доган, нито г-н Местан са нови в политиката", изтъкна Калфин.
Вицепремиерът на няколко пъти посочи, че Местан дължи обяснение дали е вярно писаното в някои медии (изданията около депутата Делян Пеевски), че Местан се е криел в посолството на Турция в София и припомни, че "в началото на 90-те години в това посолство се носеха едни списъци с разузнавачи". Определи като "абсолютно недопустима" намесата на което и да било посолство във вътрешни проблем.
"Викането на посланика за обяснение в Министерството на външните работи е едно доста сериозно действие", посочи Калфин, според когото външният министър може да направи това.
По думите му за подобна стъпка няма няма нужда от решение на кабинета, тъй като това е един от лостовете на дипломацията.
"Нека да не правим национален проблем. На Министерския съвет не му е това темата", отговори вицепремиерът на въпрос ще повдигне въпроса на утрешното заседание на правителството.
Ивайло Калфин коментира и раздора в коалицията, след като Радан Кънев и ДСБ обявиха, че излизат от управлението. Той все пак посочи, че те са част от Реформаторския блок.
"Онзи ден, когато беше изборът на г-жа Захариева (новият правосъден министър Екатерина Захариева – бел. ред.), съпредседателите на една и съща парламентарна група се оказа, че единият управлява, а другият е в опозиция", каза вицепремиерът.
"Не мисля, че следва драма, но не мисля, че трябва да се подминава без внимание. Когато едно управление е коалиционно е важно да се обръща внимание на управляващите партии", допълни той.