По думите му, трябва да се направи разлика между благотворителността и хората, просещи заради липсата на избор и организирания бизнес.
„Бизнесът с просенето е организирана незаконна дейност, в която често са въвличани и деца. Тук може да се намесят органите на реда, които да съдействат за връщането на тези деца в България. Мерките са много ясни, свързани със сътрудничество между институциите", каза Ивайло Калфин, цитиран от "Фокус".
Вицепремиерът уточни, че по данни на шведските власти около 5000 са просяците в Швеция, от които около 1000 са от България.
"Тази дейност за хора отишли, за да са част от бизнеса с просенето, е нарушение на закона и има механизми за това. Другите са българи, пътуващи до Швеция, за да работят през лятото, но не са се информирали добре какво ги очаква и са ги изоставили без нищо. Тук можем, правили сме го и ще го направим - да организираме информационна кампания, с която да дадем информация на гражданите, искащи да се включат в пазара на труда на Швеция, какво трябва да направят и какво е необходимо за да постигнат това", добави Калфин.