Последвайте ”Гласове" в Телеграм.
Последиците от войната в Украйна и отражението им върху ценностите и институциите на либералната демокрация обсъдиха представители на неправителствени организации и експерти на дискусия в София, организирана от Българската общност за либерална демокрация (БОЛД) и от Българския хелзинкски комитет (БХК). Политологът и преподавател в Нов български университет Антоний Тодоров, посочи, че се водят две паралелни войни - войната в Украйна и войната срещу либералната демокрация, които се подхранват взаимно. По думите му, либералната демокрация е под натиск и заплаха, свързани с един провалящ се международен ред, основан на човешките права, и яростна антидемократична пропаганда. Тодоров добави, че войната в Украйна е засилила неимоверно този натиск с антидемократична пропаганда.
Антоний Тодоров отбеляза още, че трябва да се говори и за „интимните врагове“ на демокрацията – популистите, като според него трябва да ни стряска случилото се на изборите в Италия и в Швеция. Това са "интимните" врагове, те използват демократичните механизми, за да могат да трансформират либералната демокрация в нещо съвършено различно - в тирания на мнозинството, която е само на "една мъничка крачица" от онова, което наричаме тоталитаризъм, коментира политологът.
Председателят на БХК Красимир Кънев анализира ефектите на войната в Украйна върху правата на човека, както и прокремълската хибридна пропаганда, която се наблюдава. Той също отчете сред негативните ефекти от конфликта надигането на проруски както крайнодесни, така и крайнолеви партии в Европа. Това се наблюдава във Франция, Италия, Швеция, вероятно това ще стане след изборите и в България, както и в няколко други страни, отбеляза Кънев.
Сред позитивните аспекти, според Кънев, е делигитимирането на руската пропаганда сред много хора у нас. Осъзнаването, че Русия се изявява в тази ситуация както чрез войната, така и чрез мерките, които взема вътре в страната като автократична, агресивна държава, управляваща с камшик и затвор, загърбила правата на човека и основни демократични ценности, готова да потисне и най-малките прояви на несъгласие и протести в името на постигането на своите цели, обясни Кънев. Друг позитивен аспект според него е подронването на нагласите на възприемане на Русия като защитник на международния ред, каквато линия на пропаганда има, като все повече хора осъзнават, че тя е един от основните агенти на подронването на този ред.
Източник: БТА