Днес се предвижда да се състои процедурата по определянето на временен кмет на Голямата община на Истанбул на мястото на Екрем Имамоглу. На 23 март турското Министерство на вътрешните работи отстрани временно от длъжност Имамоглу от основната опозиционна Народнорепубликанска партия (НРП), след като съдът му определи мярка за неотклонение арест по обвинения в корупция, подкупи и злоупотреба със служебно положение. Арестът на Имамоглу предизвика масови демонстрации в големите турски градове, въпреки че правителството категорично отрече съдебното преследване срещу истанбулския кмет да е с политически мотиви.
Въпреки ареста Имамоглу бе определен за кандидат президент на НРП на състоялите се на 23 март вътрешнопартийни избори, което го направи основен политически съперник на настоящия президент Реджеп Тайип Ердоган.
Едновременно с това днес ще се определи временен кмет и на истанбулския район Бейликдюзю на мястото на арестувания с подобни обвинения Мехмет Мурат Чалък. Очаква се, че временните кметове и на Истанбул, и на Бейликюзю, ще бъдат от опозиционната НРП, защото тя има мнозинство в общинските съвети и в двете общини.
Междувременно 55 души бяха задържани вчера от турската полиция по обвинения в обиди към президента Ердоган и семейството му, нарушаване на забраната за събирания и демонстрации и неподчинение на служител на реда, предаде Анадолската агенция.

Хиляди хора продължиха и снощи да протестират в различни градове на страната срещу ареста на кмета Имамоглу, който бе задържан на 19 март в рамките на разследвания за корупция и тероризъм.
Студенти и преподаватели от множество турски университети за втори ден бойкотираха учебния процес въпреки усилията за възпирането на протестите им от страна на ректорите на учебните заведения, информира опозиционното издание „Биргюн“.
Главната прокуратура на Истанбул съобщи, че започва разследване във връзка с призив за бойкот на работните места и участие в протестите в подкрепа на арестувания кмет, направен от Синдиката на работниците в образователната и научната сфера (EĞİTİM-SEN). В изявление на прокуратурата се казва, че призивът на синдиката може да бъде разглеждан като подбудителство към извършване на престъпление.
Днес окръжната управа на Анкара удължи до 1 април забраната за публични прояви, митинги, демонстрации и др., съобщи турската държавна телевизия ТРТ Хабер. Забраната бе въведена от властите в Анкара първоначално на 21 март - от 14 ч. на същия ден - и изтичаше днес. Валийствата на Истанбул и Измир също наложиха такива забрани на територията на тези окръзи.
С мотив, че са действали в нарушение на Закона за събиранията и демонстрациите, по искане на прокуратурата под арест бяха поставени журналистът на Франс прес Ясин Акгюл, отразявал протестите в Истанбул, заедно с още девет лица, участвали в демонстрациите.
В същото време турски журналистически асоциации и синдикати призоваха на пресконференция задържаните при протестите в Истанбул журналисти да бъдат освободени.
Докато правителството категорично отхвърля обвиненията, че съдебното преследване срещу Имамоглу и сътрудниците му е политическо, лидерът на най-голямата опозиционна сила в Турция - Народнорепубликанската партия (НРП), Йозгюр Йозел отново заяви, този път пред Си Ен Ен, че "ако Имамоглу не беше кандидат за президент, нищо подобно нямаше да се случи".
Самият кмет Имамоглу отправи послание чрез профила си в Екс, в което осъжда обидите срещу президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган и неговото семейство и се обръща към прокуратурата с призив за разглеждане на обидите срещу самия него и собственото му семейство.
Лидерът на основната опозиционна сила в Турция - Народнорепубликанската партия (НРП), призова на свой ред за бойкот на фирмите и заведенията, които неглижират протестите в страната, породени от ареста на Екрем Имамоглу. Ден по-рано Йозел призова и за бойкот на проправителствените медии за това, че не отразяват протестите.
Продължиха и международните реакции във връзка със събитията. Американският държавен секретар Марко Рубио изрази пред турския външен министър Хакан Фидан загриженост във връзка с арестите и протестите в Турция през последните дни, съобщи Държавния департамент на САЩ, цитиран от Ройтерс.
ООН изрази безпокойство от масовите арести в Турция по време на протестите срещу задържането на кмета на Истанбул Екрем Имамоглу и настоя властите да разследват обвиненията за незаконно използване на сила срещу демонстрантите, предаде Франс прес. Съветът на Европа изрази притеснения от непропорционалната употреба на сила срещу протестиращите в Турция, а "Репортери без граници" осъдиха задържането на журналист от АФП в Истанбул.
Източник: БТА
Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм