Иво Христов: Слабото представяне на Войчеховски е тревожно за България

Иво Христов: Слабото представяне на Войчеховски е тревожно за България
Изслушването на кандидата за комисар Войчеховски беше неудовлетворително и поставя под въпрос дали досието „Земеделие“ ще остане в страна с нашите стратегически интереси. Това коментира евродепутатът Иво Христов по повод излушването на полския кандидат за еврокомисар по земеделието Януш Войчеховски в ресорната комисия.


 

Полша е един от най-силните адвокати на изравняването на субсидиите за европейските фермери. България има интерес поляк да оглави ресора. Общата селскостопанска политика е една от най-старите и силно финансирани общоевропейски политики. 77% от територията на ЕС се определя като „селска“. Освен директните плащания, много важен инструмент за инвестициите са програмите за развитие на селските райони. От този бюджет се предвижда да се задели ресурс за мерки за справяне с Африканската чума по свинете у нас, например.

 

За съжаление, в първото си изслушване г-н Войчеховски, въпреки 12-годишния си опит в Европейския парламент, не показа вещ поглед. Имаше добри тези и аргументи – за запазване на малките и средните предприятия в сектора, намаляване на интензивното производство, заяви ангажимент за борбата с измененията в климата. Уви, липсваше конкретика, а по някои теми личеше незапознатост.

 

Самият кандидат призна, че може би не е бил ясен в някои от отговорите си и създаде усещане, че ще направи „Земеделието“ подвластно на ресор „Търговия“ с честите препратки към кандидата за този ресор – Фил Хоган. Ние в агрокомисията на ЕП искаме порочната практика селското стопанство да бъде жертвеният агнец на международните споразумения и търговия да спре. Земеделският комисар трябва да настоява за изключването на земеделието от споразуменията за свободна търговия. Меркосур е ярък пример за това. Други подобни споразумения предстоят.

Дано второто изслушване на 14.10. да бъде по-силно. В български интерес е да имаме ресорен комисар от нашия регион, отговарящ за най-голямото бюджетно перо на Европейския съюз, посочи Христов.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Коментари

  • Светослав Терзиев

    02 Окт 2019 15:12ч.

    „Най-умният ресор“ в ЕК заслужи такива умни отговори Мария Габриел се плъзна гладко по повърхността на брюкселския новоговор https://www.segabg.com/category-observer/nay-umniyat-resor-ek-zasluzhi-takiva-umni-otgovori

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Галина

    02 Окт 2019 16:45ч.

    За Габриел думи нямам...Пълна посредственост и тежък провинциялизъм!!!Няма лошо,че е от село но нищо от градското и европейското не е прихванала.Но по лошото е,че т.н.европейци много я тачат...Това обаче показва що за стока са те самите.Но ни учат на всичко и ние повтаряме ли повтаряме....И като прибавим подкрепата на Й.Дол по линия на съпруга и и всичко е ясно.И там,като тук връзки и пак връзки.От както свят светува.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Милена Бекярова

    02 Окт 2019 16:57ч.

    При нашата Габриел каква конкретика имаше? Само общи бюрократични нищонеказвания. Отношението на ЕС и ЕК към Полша и Унгария е едно, а към България съвсем друго. Защо ли?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи