Иво Христов: Ако позволим концесията на Летище София, то ще стане второстепенно

 Иво Христов: Ако позволим концесията на Летище София, то ще стане второстепенно
"В Истанбул е построена една от най-големите аерогари в света. Ако допуснем даването на Летище София на концесия, то ще се превърне във второстепенна аерогара". Това заяви пред БНТ кандидатът за евродепутат от листата на "БСП за България" Иво Христов. Той обясни, че всеки българин ще трябва да пътува първо до Истанбул и там да се прекачи. "Кое налага тази концесия? Кое налага едно печелившо предприятие да се отдава на концесия, при това на турска фирма, с ясната идея - какво ще последва?", попита той. По думите му, такива скандали са ежедневни. "Живеем в атмосфера на постоянни скандали и неспиращ грабеж. На това трябва да се сложи край на 26-ти май", категоричен бе Иво Христов.

 

 

Иво Христов обясни, че у нас националният залог на евроизборите е по-силен от европейския. "На 27-ми май ще се събудим в нашата България, с нашата корупция, несправедливост, трафик, хаос, плячкосана природа. За да има движение у нас, трябва да има предсрочни избори. Те могат да дойдат само при победа на листата на "БСП за България", каза още кандидатът за евродепутат.

Той обясни, че ГЕРБ се явяват на тези избори с много сателитни кандидати, чиято единствена цел е да отнемат от резултата на БСП. "Големият залог е ще дадем ли шанс на това прогнило от корупция управление, което затъна в "Апартаментгейт", скандал с къщи за гости, скандал с Порожанов, отново да се укрепи? Ще дадем ли шанс да се случи тази мрачна прогноза на депутата от ГЕРБ Георги Марков, който каза: "Борисов ще ни управлява докато му омръзне?", попита Христов. Той коментира, че ако се примирим с това, значи сме една примирила се нация.

"Не знам кога ще му омръзне на Борисов, но на повечето българи им омръзна. Ако искаме ние да избираме своите управници сега и занапред, трябва да излезем да гласуваме масово и да гласуваме за "БСП за България" с номер 18", каза Иво Христов. По думите му, политическа промяна трябва да има и ако тя не се случи по цивилизован начин чрез избори, има риск да се случи стихийно. "Това няма да е добре за никой, нито за държавата, дори и за управляващите", категоричен бе той. 

По повод на обвиненията от страна на левицата срещу премиера за разходване на държавни средства за кампания и отговора на Борисов, че платформата на БСП са само атаки, Христов заяви: "Нормално е опозицията да атакува управляващите, но да раздаваш парите от държавната хазна от първо лице единствено число и да финансираш своите задължения, като вид благодеяние, това е антиконституционен спектакъл".   

Като основни приоритети на БСП и ПЕС Иво Христов посочи втория социален стълб, който да гарантира защита на социалния статус и социалната държава в Европа. "За да се случи това, са необходими средства", коментира той. Христов обясни, че за да остават нашите пари у нас и с тях да може да се постигне това, левицата ще се бори за законодателство срещу офшорните зони и финансовата транзакции да бъдат таксувани.

Кандидатът за евродептат подчерта, че са изключително необходими минималната европейска пенсия и минимална европейска заплата. "Трябва да се изравни стандартът на живот в Европа, иначе рано или късно ще се разпаднем, защото едни ще живеят прекалено добре и в контраст с други", обясни той. По-думите му, в момента не се доближаваме до ЕС и за това са доказателство и данните, че със сегашния темп на развитие ще ги догоним след 45 години.

 

 

 

Коментари

  • Това е вярно

    11 Май 2019 11:43ч.

    Летище София ще стане нещо от рода на летище Варна. Ще увеличим оборота на турците за наша сметка.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Летящият холандец

    11 Май 2019 12:09ч.

    Летище София и сега е второстепенно. Това е поради ограничените ни финансови възможности. Авиокомпаниите ни са малки, летището е малко, полетите са до средни разстояния. И сега никой не лети през България. Ние сме начална и крайна, не и междинна дестинация. Иво Христов е достатъчно интелигентен за да разбира това. Ние не можем да конкурираме новото летище в Истанбул, както не конкурирахме и старото Ататюрк. Летище София не е дори като летищата в Букурещ, Атина, Будапеща и Белград, също регионални впрочем, населението ни е по-малко. А за директни полети никой няма да пътува с автобус до Истанбул, за да отлети до Берлин или Москва, ще вземе полета от София. Това е същото като при автомобилите, една Дачия не е конкурент на Бентли, клиентите са различни.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • НепротивобайХУЙствателствайте

    11 Май 2019 12:24ч.

    Турската подлога б.б. е н а ход: Турският посланик у нас Хасан Улусой призова българското правителство да въведе задължително изучаване на турски език, включително и за българите, което щяло да гарантира още по-големи инвестиции у нас от комшиите, предаде Канал 3. ""Разчитаме на българските власти за по-интензивно изучаване на турски език, готови сме да помогнем в тази насока"", заяви турският посланик Улусой на откриването на иновационния център на фирма "Теклас" в Кърджали.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • споко

    11 Май 2019 12:25ч.

    Това ще бъде резервно летище на Истамбулското и врата към Европа на ислямския джихад.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Айде, айде!

    11 Май 2019 12:39ч.

    Преди години имаше предложение от японски инвеститори да построят край Пловдив най-голямото товарно летище, както и да разширят съществуващото гражданско. Иван Костов не разреши. Явно след позвъняване от Турция, там вече са планирали строежът на летище "Истанбул". Но и вътрешната съпротива беше голяма защото летище София нямаше да остане основното за страната, въпреки явните му логистични недостатъци. Днес вече не съществуват никакви възможности българско летище да е сред големите европейски дестинации. Но пък е крайно глупаво да се продава нещо което носи печалба. Логиката на ГЕРБ и на Борисов е следната, колкото по-евтино продадем - толкова по-голяма ще е комисионната!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Летящият холандец

    11 Май 2019 12:47ч.

    Българско летище наистина няма как да бъде сред големите европейски дестинации, нито имаме населението на Турция, нито икономиката на Западна Европа. Пак повтарям, летище зистанбул не ни е конкурент. Но има нещо друго, ако концесионерът може да плаща концесионна такса и пак да е на печалба, защо държавата България да не може да прибира цялата? Не се ли крие нещо друго зад това, както е показал горчивия ни опит от повечето концесии и приватизации?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Helleborus

    11 Май 2019 12:52ч.

    Тезата за минималните заплата или пенсия, как могат да бъдат търсени, без търсенето на общ бюджет? Най-голямата несправедливост в Европа не е загубата на суверенитет, а това, че от обединението печелят едни, а губят други, защото е половинчато и частично. Бизнесът живее така, все едно Европа е федерация, все едно сме една държава, един пазар, обаче работниците и пенсионерите, майките, учащите, живеят с остатъците от разрухата, която се причинява в отделните райони. Защото този икономически принцип, по който живеем, създава неизбежно запустяването на определени региони, защото изисква да има такива центрове и струпване на някакъв бизнес елит, тъй като това струпване генерира още по-големи печалби. Дори в една развита Германия или Франция или Великобритания има райони, които не могат да генерират никакви достойни приходи и няма да оцелеят без солидарния принцип, според който все пак получават същите пенсии и здравеопазване от общия бюджет. Този процес на създаване на мега бизнес локации и оттегляне на кръв от провинцията тече от години навсякъде в Европа, дори вътре в една и съща държава с едно и също управление. Защо се учудваме, че същото се получава неизбежно и с държавите, създават се по-провинциални държави и такива, където е струпан бизнес елита на континента. Това не зависи само от лошото управление бизнесът има такава нужда и склонност да се събира в една точка и тук отново е нужна солидарност към регионите, които остават отвън. Частичното федерализиране в полза само и единствено на бизнеса не е удачно. Нужен е и общ бюджет на Европа, който да гарантира равните права на всички европейци. В една такава федерална Европа, ще остане вече единствено да търсим индивидуалните права на свобода на словото, науката, културата, за да утвърждаваме всеки своите ценности и идентичност. Алтернативата е връщане назад, пълно отделяне и протекционизъм, т.е. да се върнем както е било преди много години, съпътствано с войни и вражди. Но точно този половинчат разкрачен вариант на частично съжителство, при което бизнесът печели, но социумът на много места губи, генерира най-много несправедливост, нито можеш законно да се защитиш от общия пазар, нито си компенсиран за щетите от неизбежното провинциализиране на отделни региони.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • оптимист

    11 Май 2019 13:47ч.

    Продължават да се опитват червените да попречат на концесията, как иначе ще продължат да уреждат родата на работа там. Дано по- скоро изберат победителя и промените по летището да започнат.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Всяка партия в опозиция е против далаверите

    11 Май 2019 15:07ч.

    В които не я допускат да участва.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Требор

    11 Май 2019 15:17ч.

    Интелектуалецът Христов разбирал и от летища!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Песимист

    11 Май 2019 15:35ч.

    Омразният Закон за концесиите е направен за летище София. Срокът на концесията, която е за 35 години, може да се удължава с 1/3 от тези 35 г. и може да стане 35 г+11г и 8 месеца = 46 години и 8 месеца. Вж. Чл. 34. (1) на Закон за концесиите. https://www.lex.bg/bg/laws/ldoc/2137178490 Това е в нарушение на Европейското законодателство, което е за свобода на търговията. Преамбюла на Директива 2014/23/ЕС: “С цел предотвратяване на затваряне на пазара и ограничаване на конкуренцията срокът на концесията следва да бъде ограничен. В допълнение, концесиите с прекалено дълъг срок биха могли да доведат до затваряне на пазара и по този начин да възпрепятстват свободното движение на услуги и свободата на установяване.” (НАЦИОНАЛЕН СЪВЕТ ПП “ДВИЖЕНИЕ ДА БЪЛГАРИЯ” Писмо до Президента за вето на Закона за концесиите) https://dabulgaria.bg/pismo-prezidenta-veto-zakon-kontsesii/. Президентът Радев наложи първото си вето именно върху новия Закон за концесиите, което беше преодоляно от ГЕРБ и компания и дори беше допълнен и поправен във вреда на гражданите и на обществото като цяло. Мотивите на президента Радев за ветото върху новия Закон за концесиите: https://trud.bg/%D0%B2%D0%B8%D0%B6%D1%82%D0%B5-%D0%BC%D0%BE%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B7%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B0-%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B5%D0%B2-%D0%B7%D0%B0/ От Занон за концесиите, "Приложение № 2 към чл. 8, ал. 2 ДЕЙНОСТИ, ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА КОИТО МОЖЕ ДА СЕ ВЪЗЛАГА КОНЦЕСИЯ ЗА УСЛУГИ (СЕКТОРНИ ДЕЙНОСТИ) 4. Дейности, свързани с ЕКСПЛОАТАЦИЯТА НА ГЕОГРАФСКИ РАЙОН С ЦЕЛ ОСИГУРЯВАНЕ НА ЛЕТИЩА и морски или вътрешни пристанища или други терминали на превозвачи по въздушни, морски или вътрешни водни пътища", може да се заключи, че целта на новия поправен Закон за концесиите е да се обслужи летище ИСТАНБУЛ, в чийто географски район (секторна дейност) попада и летище София, като придатък на летище ИСТАНБУЛ. АЧИКА СИ Е НАПИСАНО 1:1. Всяка една от целите в чл. 2 на новия Закон за концесиите е достижима и се реализира и днес, когато летището, не само че не е отдадено на концесия, но е и на сериозна годишна печалба. ЛЕТИЩЕ СОФИЯ Е КЛЮЧОВО ЗА НАЦИОНАЛНАТА СИГУРНОСТ НА Р. БЪЛГАРИЯ. СЛУЖЕБНОТО ПРАВИТЕЛСТВО НА ПРЕЗИДЕНТА РАДЕВ ПРЕКРАТИ КОНЦЕСИЯТА НА ЛЕТИЩЕ СОФИЯ КАТО ОПАСНА ЗА НАЦИОНАЛНАТА СИГУРНОСТ. Ето текста в новия Закон за концесиите, който не можа да бъде елиминиран от ГЕРБ и ДПС: Чл. 24. Не се възлагат концесии при опасност за националната сигурност и отбраната на страната, за живота и здравето на гражданите, за околната среда, за защитените територии, зони и обекти и за обществения ред, както и в други случаи, определени със закон. https://www.lex.bg/bg/laws/ldoc/2137178490 Новият Закон за концесиите отваря широко вратите за корупция на чиновниците в държавата, а в случая с летище София - на държавните служители/вредители от МТИТС, като премахва задължението на МС да бъде концедент на държавната публична собственост и упълномощава за концедент ресорното министерства - МТИТС. Именно МТИТС назначава комисията за определяне на концесионера. Закон за концесиите, Чл. 80. (1) Процедурата за определяне на концесионер се организира от концедента и се провежда от назначена от него комисия за провеждане на процедурата за определяне на концесионер, наричана по-нататък "комисията". И не на последно място, новият Закон за концесиите отваря вратичка пред бъдещия концесионер за неизпълнение на концесионния договор, за сметка на държавата, гражданите, обществото. В чл. 31(2) на новия Закон за концесиите ". Рисковете, свързани с лошо управление, с неизпълнение на договорни задължения от икономическия оператор, както и с непреодолима сила, не се смятат за оперативен риск." Тук, за разлика от чл.31(1) терминът "концесионер" съзнателно е подменен с по-общия термин "оператор", за да лъщи от самолет наложеното приравняване на риска от природно бедствие с риска от лошо управление и неизпълнение на договорните отношения от страна на концесионера ( операторът на когото е дадена концесията). Това означава единствено, че държавата се отказва на законно основание (новият Закон за концесиите, чл. 31, ал.2) да си дири правата в случай на неизпълнение на договора от концесионера и в случай на лошо управление от страна на концесионера. Отговорността на концесионера, която е постановена в чл. 31(7) на новия Закон за концесиите, не важи за случая на отдаване на летище София на концесия, защото концесията се дава едновременно за ползване и за строителство и така се заобикаля чл.31 (7): " При концесия за ползване всички рискове се поемат от концесионера, с изключение на риска от пълно погиване на обекта на концесията." Има едно спасение - сезиране на Европейската комисия на основание на чл. 24, 31(2), 34(1) от създадения специално за концесията на летище София Закон за концесиите, защото концесията е в ущърб на националната сигурност на Р. България, в ущърб на националната икономика и на обществото, в ущърб на свободната търговия и създаваща условия за монопол на Турция в опериране на летищата в географски район Източни Балкани.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • големия

    11 Май 2019 15:49ч.

    Момичета и момчета, мога да се включа по темата ,но след като я следя два дни , апелирам да обърнете голямо внимание на коректния и точен анализ на 'Летящия холандец' Ще е от полза за всички.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Морско кръщане

    11 Май 2019 16:32ч.

    И аз обещавам всичко на Нептун, за да не ме оклепат неговите дяволчета с графитна смазка, че трудно се отмива. Обещавам му една каса с уйски, защото знам, че няма да му я дам! Така обещават и концесионерите, защото новият Закон за концесиите, чл. 31(2) им позволява да не си спазят обещанията! За наша сметка! Хай наздраве, големия, с по една чаша солена вода!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • г-жа висок до големия

    11 Май 2019 20:24ч.

    Байно, намали незабавно чекиите пред портрета на Бойко Методиев Борисов. Проявяваш склонност към усамотяване. Не се самолекувай, а потърси помощ от психиатър-специалист.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • големия

    11 Май 2019 21:42ч.

    Моята любима г-жа...гледах мачове, не те видях веднага...но мила, пак успя да се измъкнеш ... но не се притеснявай... ще те намерят...една инжекция ще те успокои...ти си велика...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Джордж Оруел

    12 Май 2019 13:57ч.

    Поредното гнусно престъпление към бъдещето на България .

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Пешо

    12 Май 2019 18:55ч.

    Оказахме се Троянски кон в ЕС не на Русия, а на Турция. Впечатлява фактът, че САЩ енергично саботират всякакви руски инвестиции в България, но нямат против икономическото завладяване на България от Турция. Рано или късно ще махнат от дъската Ердоган и ще остане една експанзионистка и вярна на Вашингтон Турция. А който твърди, че няма значение, откъде идват инвестициите, нека се замисли за американската забрана за Китай да купува щатски хай-тех компании и банки. Парите, оказва се, миришат.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • кой

    12 Май 2019 20:57ч.

    Кой беше този момък?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Гери

    13 Май 2019 6:47ч.

    Дали другаря Станишев споделя казаното от Иво Христов? Няма как да ви повярва човек, че промяната, за която говорите ще се състои с такъв индивид в листите. Станишев прокара най-десните закони. Със свалянето на данъчните ставки за бизнеса и въвеждането на плоския подоходен данък, моловете поникнаха като гъби след дъжд, за да се изперат едни милиарди. Докато БСП не направи оценка на управлението на радетеля на Истамбулската конвенция и не изчисти гюбрето от собствената си кошара, няма как да убедите българите в достоверността на обещанията, които давате. Дали и сред кандидатите на БСП няма сателити на ГЕРБ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • баба мара

    13 Май 2019 10:44ч.

    с двете летища природата на българия е фатално съсипана летище софия ще стане товарен терминал контеинери тирове шум прах олелия гаф след гаф на това правителство

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи