Има досъдебно производство за фалшиви бюлетини

Има досъдебно производство за фалшиви бюлетини
Прокуратурата е образувала досъдебно производство по сигнал за отпечатване на фалшиви бюлетини, съобщи прокурор Илона Кръстенякова по време на заседанието на Изборния борд към служебното правителство. Сигналът е свързан с Хасково, уточни шефът на Главната дирекция "Криминална полиция" в МВР Георги Арабаджиев. Там са били намерени 52 негодни за гласуване бюлетини. Всяка от тях била с № 00000 и надпис в горната част „образец“. Прокуратурата подчертава, че тези бюлетини са абсолютно негодни за използване в изборния процес и не може да става дума за "Костинброд-2".
<p><span style="font-size:14px"><span style="color:rgb(0, 0, 0); font-family:arial,verdana,tahoma">В никакъв случай не може да се говори за &bdquo;Костинброд 2&rdquo;, каза Илона Кръстенякова, съобщава &quot;Фокус&quot;</span><span style="color:rgb(0, 0, 0); font-family:arial,verdana,tahoma">. &bdquo;Не смятам, че трябва обстановката да се нагнетява по някакъв начин. Определено няма бомба. Става въпрос за държане на бюлетини, за образци, които по никакъв начин не биха били годни да се използват при гласуване. Става дума за 52 броя, които не биха могли да окажат кой знае какво влияние по принцип като бройка&rdquo;, обясни Кръстенякова.</span>&nbsp;<span style="color:rgb(0, 0, 0); font-family:arial,verdana,tahoma">Тя каза, че няма информация как и къде точно са попаднали бюлетините, както и че не знае подробности за това кога е подаден сигналът.</span></span></p> <p><span style="font-size:14px">До 26 септември са образувани 16 досъдебни производства по сигнали за нарушаване на изборното законодателство.&nbsp;</span><span style="font-size:14px">Едно от тях е за отпечатването на фалшиви бюлетини. Друго е за активен подкуп чрез насилие или измама, който пречи на някого да осъществи активното си избирателно право, четири досъдебни производства са образувани за предлагане или даване на имотна облага с цел склоняване към гласуване за някоя партия, коалиция или кандидат. Девет от досъдебните производства са за организиране, предлагане или даване на някого на имотна облага с цел склоняване към упражняване на избирателното си прави в полза на партия, коалиция или кандидат, съобщава БГНЕС. </span></p> <p><span style="font-size:14px">По думите на <span style="color:rgb(0, 0, 0); font-family:trebuchet ms,verdana,arial,helvetica,sans">Илона Кръстенякова от Върховна касационна прокуратура седем&nbsp;</span></span><span style="font-size:14px">от деветте производства за имотна облага с цел гласуване са от Апелативна прокуратура - Бургас, а две &nbsp;- от Апелативна прокуратура - Пловдив.</span></p> <p><span style="font-size:14px">Георги Арабаджиев съобщи, че е започнало досъдебно производство за лицата, които нахлуха миналата седмица в ЦИК. Той обясни, че засега в страната не са установени нарушения при преференциалния вот. За разлика от него, при корпоративния вот има неправомерна дейност, акцентирана най-вече върху фирмите за чистота. Гражданите, които работят във фирмите за чистота, са най-политически ненасочени и там имало опити за купуване на гласове.</span></p>

Коментари

  • DANZ

    29 Sep 2014 20:34ч.

    Делото цели да изясни дали стотиците хиляди бюлетини, показани по телевизията в деня за размисъл преди изборите на 12 май миналата година, са били годни за употреба, т.е. дали с тях е можело да се подмени вотът на гражданите или не Бюлетините, задържани от прокуратурата в склада в Костинброд, са технологичен брак, защото въпреки, че са изглеждали без дефекти, не са били залепени в кочан по 50, каквото е изискването на закона, каза пред съда Донка Борисова, която е била единствен отговорник за експедицията на годните бюлетини за предишните парламентарни избори. Тя коментира още, че преди да бъдат опаковани и показани, бюлетините са били нахвърляни на земята в една от стаичките в печатницата. Борисова беше категорична, че не е имало как да бъдат изнесени бюлетини и да бъде подменен вотът заради многобройното количество камери и денонощната полицейска охрана. Делото се гледа по съкратената процедура, което означава, че няма да бъдат разпитани част от свидетелите, сред които и Мая Манолова, която внесе сигнала в прокуратурата. На следващите заседания се очаква да бъде призован бившият служебен премиер и настоящ посланик в Рим Марин Райков.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Пилев

    30 Sep 2014 0:32ч.

    Цацров какво стана с аферата Костинброд? Защо я покрихте,защото е на твоите работодатели от ГЕРБ ли? Мръсник дебел!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи