Илхан Кючюк настоя пред ЕК за спешни мерки за отваряне на ГКПП „Рудозем–Ксанти“: „Шенген не търпи затворени граници!“

Илхан Кючюк настоя пред ЕК за спешни мерки за отваряне на ГКПП „Рудозем–Ксанти“: „Шенген не търпи затворени граници!“

Председателят на Правната комисия в Европейския парламент и български евродепутат Илхан Кючюк официално сезира Европейската комисия относно блокирането на напълно завършения ГКПП „Рудозем–Ксанти“ от страна на Република Гърция.

На фона на факта, че България вече е пълноправен член на Шенгенското пространство от 1 януари 2025 г., евродепутатът постави пред Европейската комисия три ключови въпроса, насочени към бързо намиране на решение за съществуващата транспортна недостъпност между двете държави.

Илхан Кючюк настоява Европейската комисия:

-Да оцени как създадената блокада на новия пътен участък нарушава ангажиментите по Кодекса на шенгенските граници;

-Да анализира пропуснатите ползи за транспортната свързаност, икономическото развитие на региона и пътната безопасност в контекста на стратегическата цел „Визия 0“ за нулеви жертви от пътнотранспортни произшествия до 2050 г.;

-Да предприеме незабавни мерки за отстраняване на физическите пречки и да осигури реална свързаност по оста Рудозем–Ксанти.

„Недопустимо е в обединена Европа и в разширеното Шенгенско пространство да бъдат издигани огради там, където трябва да има мостове на сътрудничество. България е изпълнила своите ангажименти преди месеци. Очаквам от Европейската комисия бързи действия, които да гарантират правото на свободно придвижване на европейските граждани и стоките“, категоричен е Илхан Кючюк.

Граничният пункт „Рудозем–Ксанти“ е договорен между България и Гърция още през 1995 г. като част от усилията за засилване на междурегионалното сътрудничество и развитието на трансевропейските транспортни мрежи. България е изпълнила всички ангажименти по изграждането на своя територия, включително със завършването на подходния път и пункта, докато на гръцка територия вместо пътен достъп са изградени ограда и бетонни препятствия, които възпрепятстват всякакво преминаване.

Коментари

  • марксист

    29 Апр 2025 10:13ч.

    Австрийците плащат 1% от доходите си за църковен данък, искат не искат, това е, задължително е. Нямат вероучение.. А обвинявате НРБ за ергенският данък, който и сега е в развитите страни.. Ето защо Ватиканът и папата е богат. И в тези страни има такива катедрали. Имат защото си плащат, така е с всичко, пътища, за телевизор плащат годишна такса. Ако 5-милиона телевизора плащаха 100 лева годишно, БНТ щеше да има 500 милиона бюджет. Но тогава ще изискваме, и ще има добра телевизия и поп във всяко село, но сме колония - не трябва да прогресираме. Освен това неолибералната държава мисли само за бизнесът, всичко в името на бизнесът. Бизнесът купува държавата, а държавата купува всички, парична диктатура.. ............... Религия 69,0% християнство —57,0% католици —8,7% православни —3,3% други християни 22,0% нерелигиозност 7,9% ислям 1,1% други религии (така има излишни пари и за джамии, значи не е мултикултуролизъм - а заради лакомията на католиците за пари, и няма как да откажат това право и на ислямът - законът си е закон..)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи