Горанов: Не трябва да се финансират научни звена

Горанов: Не трябва да се финансират научни звена
„Не трябва да се финансират структури и научни звена. Бюджетът трябва да финансира проекти, обвързани с нуждите на държавата като цяло, или проекти, които са свързани с необходимостта на бизнеса за някакво развитие”, смята финансовият министър Владислав Горанов. „Има достатъчно пари за наука както по линия на националния бюджет, така и по линия на европейските фондове”, заяви министърът в предаването „Здравей, България” на Нова телевизия.

 

Снимка: Нова телевизия

 

Не приемам срещу мен да се изправи някой, който да каже „Аз съм професор или старши научен сътрудник и трябва да получавам определена сума”, коментира Горанов.

Има стотици милиони средства в европейските фондове и във Фонд „Научни изследвания”, но аз не приемам, че трябва да имаме административна наука. На мен отдавна ми се губи връзката между фундаменталната наука и бизнеса и нейната добавена стойност за обществото. Науката трябва да бъде свързана с бизнеса по начин, по който бизнесът да инвестира в нея, заяви Горанов.

Аз нямам нищо против когато видим нещо добро, да инвестираме в него целево. Такъв беше случаят с циклотрона на БАН, там е около 10 милиона лева общата инвестиция, каза още финансовият министър и добави: Трябва колегите, които имат претенции, че създават продукт, да не са си самодостатъчни в разбирането колко са важни за обществото, а да положат малко повече усилие

Финансовият министър съобщи, че до средата на ноември трябва да приключи проверката на сделката за продажбата на дипломатически клуб "Бояна". Тази част от информацията, която не е данъчно-осигурителна тайна, ще бъде публично оповестена. Това, което ми е известно е, че сделката е реализирана със заемни средства. Въпросът е дали цената, платена за този имот, е справедлива или не, заяви Горанов.

 

Коментари

  • ???

    02 Ное 2016 9:21ч.

    Защо един толкова простоват човек с манталитет на счетоводител е министър? Министър не трябва ли да бъде политик? В никакви научни фондове няма пари за заплщане труда на работещите учени. В Америка учените в университетите са 9 месечни договори и там само могат да си докарват по-сериозни средства от допълнителна работа през трите месеца извън основния им договор. Навсякъде по-света основен инвеститор в наука и висше образование е държавата. Вярно е, че в Бълагрия всъщност има немалко пари за наука, но те се наливат в един нереформира и ужасно крумпиран сектор. Държават просто бе нелае да си свърши работата и да пресече ширещата се там корупция и шуробаданащина, нито основно да реформира сектора. Крещящ пример са и "новите" Закон за висшето образование и Закона за развитието на академичния състав, които, особено втория, са като привнесени от Съветския Съюз от средата на 50-те години на миналия век. Плюс няколко лобисти корупционни добавки. С тези два закона в действие, в България силна наука и адекватно, конкуретно висше образование няма да има скоро.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Иванова

    02 Ное 2016 9:31ч.

    Не съм съгласна с Министър Горанов. Той говори така като ,че ли имаме развита икономика и земеделие. В една мизерна страна не може да се развива наука сама за себе си. Трябва да има стратегия за развитие и да се спазва. Фонд научни изследвания е една корумпиран институция и парите ,които се отпускаха за наука се вземаха от фирми за таксита и близки до шефовете учени. За да се конкурираме с учените от другите страни ни трябват средства- библиотека ,материални ресурси, апаратура и най- важното - човешкия фактор. Как да има млади хора в науката при тези мизерни запрати? Така че , министър Горанов, моля да развиете икономиката и земеделието и тогава да искате да се прилагат знанията и разработките на учените. Ние също искам по- кадърен министър , който да не търси само 16 милиардни заеми, а да бъде кадърен поне колкото Орешарски и да се справя без такива драстични заеми.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • сорос

    02 Ное 2016 9:56ч.

    Фонд научни изследвания финансира САМО фундаментални изследвания! Фундаменталните изследвания не могат да бъдат внасяни директно в практиката, а и фундаментални изследвания не се правят с джуркане на разтвори на ръка в лаборатории.....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • РъбФък от Гербери

    02 Ное 2016 10:29ч.

    Когато изпълняващият длъжността Мин председател е селяндур и галош, какво очаквате от назначените от него министри и чиновници. Те са свикнали само на магураджийски врътки. За тях ученето, учените и науката са досадни излишъци, които час по-скоро трябва да се елиминират или вкарат в бързодоходни бизнеси при които като вкараш 5 лв да получиш 15лв. Каква ти тук фундаментална наука! Всичкото това - философия, астрофизика, култура да се изрине на боклука. Няма да харчат парите на народа зер!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • професор д-р Петров, дфн

    02 Ное 2016 10:56ч.

    Е, това момче се оказва по-глупаво и от Бойко Борисов. Освен, че е некомпетентен, безскрупулен и корумпиран, той е и много прост. Ако не беше чичо му Кирчо Ананиев да го вземе в МФ , сигурно ще щеше да търка ръкави в някоя канцелария.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • бай Янко

    02 Ное 2016 11:01ч.

    Горанов не може дори да се досети какво е НАУКА и Бойко не го знае. То е като образованието даваш пари и не получаваш стока. Но в Свищов не сме го учили....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • факт

    02 Ное 2016 11:29ч.

    "Такъв беше случаят с циклотрона на БАН, там е около 10 милиона лева общата инвестиция" Идиот! Първо лъже, защото значителна част от тези пари идват от американците за изнесеното от бившия реактор гориво. Но това са пари за оборудване, там няма перо заплати. Интересно, как ще се намерят млади хора да работят за минималната работна заплата на този циклотрон.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Влад Гор

    02 Ное 2016 11:42ч.

    Цико....какво!? А, цвеко от Търново.... да го карат!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • no comment

    02 Ное 2016 11:48ч.

    По думите на Бойко Борисов, Горанов заявил, че неговите колеги станали милионери, а той седи „в тази зала за 2000 лева“

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • До no komment

    02 Ное 2016 12:22ч.

    Да, но откакто е станал финансов министър, да сте чули подобни оплаквания от това простовато селско момченце? Не, нали?!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Моника

    02 Ное 2016 13:08ч.

    На този "гениален финансист"не му е нужна наука.Т.нар.ЕС ще предложи "проекти",които ще му гарантират възнаграждение по–голямо от 2000 лв.,които той обяви,че не му стигат за издръжка на семейството му.Сега с каква сума го издържа?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • наблюдател

    02 Ное 2016 16:47ч.

    Идиот. Завършен, кръгъл. Менторът му С. Дянков беше казал, че и да закрие БАН, прогнози за времето ще взема от CNN. Боклук, отивай да си лапаш откраднатото!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мистър

    02 Ное 2016 18:32ч.

    Ужас, ужас, ужас......

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мария

    02 Ное 2016 18:47ч.

    ХУМАНИТАРИСТИКАТА Е НАТИКАНА В ЪГЪЛА. И ПО КАКЪВ НАЧИН ДА БЪДЕ СВЪРЗАНА С БИЗНЕСА, ЧЕ ТОЙ ДА ИНВЕСТИРА В НЕЯ!?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • OLD

    02 Ное 2016 19:38ч.

    Завършен Наглец ! И може би сега трябва да се сетим за една негова "сентенция" казана от трибуната на Народното събрание, без значение повода за това : " Когато искаш да преместиш гробище , не можеш да разчиташ на помощ от вътре. " Много е прав за нуждата от преместването на партията му. Човекът е пророк и дори мисленето му да е счетоводно, тоест не научно и народополезно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Не съм роб - от

    02 Ное 2016 20:03ч.

    За къде без науката, без технологии, бе, ейййййййй, селянДур!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Васил Здравков

    02 Ное 2016 23:15ч.

    Приватизацията на Дипломатическия клуб ми е през оная работа, сергия за семки в сравнение с БТК. Не го казвам аз, казват го хора, които са работили по случая - ако държавата като квазисобственик на КТБ бе платила дълга на банката от пикливи 150 млн. евро към ВТБ, сега щеше да е супермажоритарен собственик на БТК и да я продаде на стратегически инвеститор с 600-700 млн. евро горница. Сега това ще направи подставеното лице Спас Русев и писанията в руски сайтове за едни 50 млн. евро ще се окажат верни.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Не съм роб-от

    02 Ное 2016 23:55ч.

    Боже, боже! Значи, Рокфелер е пълен глупак, щом като има собствени университети и един от тях е Чикагския. Значи, ние ще си изпращаме децата да работят за такива като Рокфелер, защото джоба им е пълен. а ние ще го духаме. И в кои държави не е позволено да има наука? В колониите! Оставете го Сидеров, всеки път уточнявам, че Сидеров е крадец на идеи от форумите и наслагач! България е колония, всеки божи ден нашите пазванти ни го казват! И целият човешки ресурс заминава за Запада и Америка! Това е колосална кражба и не виждам, как да я спрем. Засега надеждата ми е в Путин и китайците да спрат долара.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • време е ГЕРБ да си ходи

    03 Ное 2016 8:40ч.

    Предишният кабинет на ГЕРБ си замина с оставките на министрите Игнатов и Дянков, в резултат на протести на БАН И СУ. Време им е и на тия!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мери

    03 Ное 2016 9:04ч.

    Много ми е трудно да преценя кой от министрите Му е най-отвратителен. Започваме обратното броене....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • €1.7 милиарда

    03 Ное 2016 9:16ч.

    Така се финансира наука. The Max Planck Society for the Advancement of Science (German: Max-Planck-Gesellschaft zur Förderung der Wissenschaften e. V.; abbreviated MPG) is a formally independent non-governmental and non-profit association of German research institutes founded in 1911 as the Kaiser Wilhelm Society[1][3] and renamed the Max Planck Society in 1948 in honor of its former president, theoretical physicist Max Planck. The society is funded by the federal and state governments of Germany as well as other sources. According to its primary goal, the Max Planck Society supports fundamental research in the natural, life and social sciences, the arts and humanities in its 83 (as of January 2014) Max Planck Institutes. The society has a total staff of approximately 17,000 permanent employees, including 5,470 scientists, plus around 4,600 non-tenured scientists and guests. Society budget for 2015 was about €1.7 billion.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Правилното заглавие на статия е:

    03 Ное 2016 20:08ч.

    "Горанов: Не трябва да се финансират научни звена в колониите"

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Камен Стефанов

    04 Ное 2016 10:05ч.

    Как е възможно този невежа и простак да бъде министър?? Или, всъщност, какво толкова. Погледнете шефа му!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • «…да се финансират проекти, обвързани с нуждите на държавата като цяло, или проекти, свързани с необходимостта на бизнеса за някакво развитие…»

    04 Ное 2016 23:02ч.

    Е, каква държава, какви пет лева? Какви нужди на тая несъществуваща държава, какъв бизнес (след като всичко е „offshore“) и какво развитие, след като такова не касае никого в това блато на безхаберието!?…

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи