Германия връща военната служба. Армията се отваря и за чужденци без паспорти

Германия връща военната служба. Армията се отваря и за чужденци без паспорти

Следвайте "Гласове" в Телеграм

Германският министър на отбраната Борис Писториус смята края на задължителната военна служба в страната за "грешка", но същевременно не желае да се връща към стария модел, който беше изоставен през 2011 година. Неотдавна Писториус изрази идеята за модифицирана военна служба и за отваряне на армията дори към военнослужещи без германски паспорт.

"Няма да сме първите въоръжени сили в Европа, които ще направят това", заяви министърът на отбраната пред "Тагесшпигел". Представители на Свободната демократическа партия  (СвдП) и на Християндемократическия съюз (ХДС) изразиха подкрепа за тази идея, припомня АРД. Обмисля се дори вариант, при който германски паспорт да се получава по-бързо, ако кандидатът успешно е преминал служба в армията.

Берлин търси образец сред различните армейски модели от други държави, пише и „Франкфуртер Алгемайне Цайтунг“ (ФАЦ). Какви са особеностите на военната служба в шест европейски страни - Швеция, Полша, Литва, Финландия, Австрия и Франция. Какво характеризира тези модели?

Швеция

Близо 110 000 младежи и девойки в Швеция, родени през 2006 г., в момента получават по пощата въпросник, който трябва да попълнят и да отговорят дали се интересуват от военна служба. Всички мъже и жени, които сами се смятат за годни, отиват на преглед пред комисия. През март те ще разберат дали ще бъдат призовани. Обикновено това са по около 5000 до 6000 души годишно. Те служат между 6 и 15 месеца в армията. Но който не е готов да защитава шведската демокрация и свобода, не може да притежава и шведски паспорт.

ФАЦ припомня, че след 1990 г. Швеция значително намали отбранителните си разходи, а през 2010 г. обяви и края на задължителната военна служба. Но след нахлуването на Русия в Крим през 2014 г., шведското правителство преоцени ситуацията и през 2017 г. отново върна задължителната служба, макар че "шведският модел функционира не толкова върху принудата, колкото върху основата на доброволния принцип", пише изданието. А това повишава неговата популярност.

Млади германски военнослужещи, приети в армиятаМлади германски военнослужещи, приети в армията
Германия иска да привлича и повече жени в армиятаСнимка: Boris Roessler/dpa/picture alliance
Полша

Армията в Полша традиционно се радва на добър имидж. След руското нахлуване в Крим към гражданските организации, които се ангажират със защитата на страната, имаше голям приток от нови членове. Национално-консервативното правителство, което до миналата година управляваше страната, се възползва от тази тенденция, за да създаде т.нар. териториална отбрана. Тя се състои от доброволци, които могат да бъдат мобилизирани в случай на война или криза. През септември 2023 бе съобщено, че става дума за 38 000 души.

Друг формат в Полша, въведен след мащабната руска атака от февруари 2022 г., е "доброволната основна военна служба", която обикновено продължава година, информира ФАЦ. На участниците в нея се заплаща еквивалентът на около 1000 евро месечно – приблизително колкото е минималната заплата за професионален войник. За 2024 г. се очаква 35 000 войници да служат по този начин. Проучване през ноември показа, че 44% от поляците са против въвеждането на задължителната военна служба, а едва 27% от тях я подкрепят. Полша е призовавала наборни войници за последно през 2008 година. Предвидено е броят на професионалните войници в страната да нарасне до 250 000 души.

Литва

Балтийската държава, която два пъти е била окупирана от Червената армия, сложи край на задължителната военна служба през 2008 година. След руското нахлуване в Крим правителството поиска от съюзниците си в НАТО по-голямо присъствие в региона. През 2015 г. Литва възстанови и задължителната военна служба. Бързо разрастващите се клубове по стрелба бяха интегрирани в системата на националната отбрана, а известни личности се записаха като доброволци в армията.

Редовната литовска армия се беше свила до по-малко от 10 000 войници, но броят на военнослужещите сега е увеличен до около 20 000 души. 

Финландия

Финландия никога не е отменяла задължителната военна служба, за което беше осмивана в продължение на години. Всеки младеж трябва да отбие военния си дълг, с изключение на оправдани изключения. Службата за жените е доброволна. Разходите за отбрана на страната в момента възлизат на 2,4% от брутния вътрешен продукт (БВП), което надвишава целта на НАТО от 2 процента. По официални данни около 25 000 младежи завършват ежегодно военна служба, която в зависимост от званието им продължава до една година. След това те стават част от резерва. Страната с население от около 5,5 млн. души, разполага с приблизително 900 000 резервисти. Те съставляват и по-голямата част от въоръжените сили.

Във Финландия предстои да се увеличи делът на жените и мигрантите в армията. Максималната възраст за резервистите ще бъде вдигната на 65 г. от сегашните шейсет.

Австрия

Преди 11 години австрийците гласуваха на референдум дали да запазят общата военна повинност. През януари 2013 г. 59,7% от населението подкрепи запазването ѝ и съхранението на алтернативната гражданска служба. В Австрия младите мъже подлежат на военна служба от 17-годишна възраст.

Те получават писмена лична покана за "явяване на служба", информационни материали, въпросник и билет за пътуване.

Всеки, който отхвърля военната служба по морални съображения, има право да откаже. За това е достатъчно и лично заявление. През 2023 г. около 32 000 от приблизително 45 500 млади мъже са били признати за годни или поне за частично годни. От тях 15 544 души са постъпили на военна служба, а 14 630 са изкарали алтернативна гражданска служба. Военната служба продължава шест месеца, а гражданската – девет. ФАЦ пише, че дългосрочно в Австрия в момента служат от около 16 000 професионални войници и около 8000 цивилни служители. Миналата година беше въведена и доброволна военна служба за жените.

Франция

През 2019 г. френското правителство въведе "Service national universel" (SNU) за младежи между 15 и 17 години. Юношите носят униформи и всяка сутрин се събират на обща проверка, при която задължително пеят националния химн. Целта на този тип подготвителна служба е да се насърчи социалното сближаване и гражданското и патриотично съзнание сред младежите. Службата във Франция продължава един месец, като в продължение на две седмици участниците живеят в общежитие – отдалечено от родните им градове. През останалата част от времето те служат в някоя организация с идеална цел, в полицията, пожарната или армията в родното си място.

Програмата през първите две седмици включва курс за оказване на първа помощ, подготовка за изпита по шофиране и изучаване на правила за поведение при терористичен удар. Бойната готовност на въоръжените сили на страната, които могат да бъдат изпращани в чужбина и без одобрението на парламента, играе много по-голяма роля във френския политически живот, отколкото в Германия.

В Германия

Нито един от тези модели не може да се пренесе едно към едно и в Германия. Тъй като преди 13 години задължителната военна служба официално беше само „преустановена“, остава въпросът дали тя може да бъде повторно въведена без усложнения. Открит е и въпросът доколко германското общество е готово да приеме подобна стъпка.

Източник: Дойче веле

 

 

 

Коментари

  • Ето за какво са им били лекарите и инженерите

    23 Яну 2024 15:28ч.

    Обаче това означава край на бундесрепубликата. При това сами ще им сложат оръжието в ръцете. Хитро са го измислили англоезичниците. Интересно какво ще спретнат на другия очакващ довършване стар враг - днешна Френска Еврабия...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Truman

    23 Яну 2024 15:33ч.

    махнахме службата... нарязахаме ракетите.. подарихме танковете... охранихме старите генерали... младите офицери ги пратихме по чужбина...извикахме НАТО.... и сега си чешем Ъдурите и се чудим откъде ще ни онодят... ПЪЛЕН ПОТРЕС... за капак агенти на чужди разузнавания са на министри.. деса коституционалитска... пеевски води държавата.... киро кристала... асеня общата...баце от зайчарника....румен измамения....хахахаха.. разграден двор...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Красимир

    23 Яну 2024 16:10ч.

    Вярно!!! Само се чудя как ще накарат наште внуци да служат в армията?! Майтап Уили, майтап!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Митето

    23 Яну 2024 17:35ч.

    Та те едно време трудоваците бяха по-грамотни от сегашната ни младеж.Сега дори и за да си кашик трябва някаква мисловна дейност да притежават.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Cicero

    23 Яну 2024 15:33ч.

    Едно време римляните отворили армията за германци без паспорт с катастрофален резултат. Сега съдбата ще им го върне на германците?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • А тъй. Добре казано

    23 Яну 2024 16:55ч.

    Днешните "европейци" са потомци на азиатските мигранти, дето съсипаха първия европейски съюз преди 15- 16 века ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Die Russen kommen

    23 Яну 2024 15:46ч.

    Неслучайно често за изразяване на нещо безпринципно събрано от кол и въже в едно използват тая хубава немска дума: сбирщайн.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Хора, бдете! Капитализмът роди отново фашизъм. 9-ти май! Нищо не е забравено, никой не е забравен!

    23 Яну 2024 16:20ч.

    https://ic.pics.livejournal.com/serfilatov/37945564/1228589/1228589_600.png Хора, бдете! Капитализмът роди фашизъм. 9-ти май! Нищо не е забравено, никой не е забравен! Националният състав на военнопленниците в СССР Националност: Общ брой пленници: Немцы 2 389 560 Японцы 639 635 Венгры 513 767 Румыны 187 370 Австрийцы 156 682 Чехи и словаки 69 977 Поляки 60 280 Итальянцы 48 957 Французы 22 120 Югославы (в основном хорваты) 21 822 Молдаване 14 129 Китайцы 12 928 Евреи 10 173 Корейцы 7785 Голландцы 4729 Монголы 3608 Финны 2377 Бельгийцы 2010 Люксембуржцы 1652 Датчане 457 Испанцы 452 Цыгане 383 Норвежцы 101 Шведы 72

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Митето

    23 Яну 2024 17:36ч.

    Не е забравено,затова е в процес на заличаване!Не си ли забелязал какви ги вършат в демократичния и свободен свят?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Супер

    23 Яну 2024 16:29ч.

    Вече няма да берем ягоди клекнали, а ще маршируваме по плаца.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мен

    23 Яну 2024 16:33ч.

    Чудех се за какво са им нужни талибаните без паспорт.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Алиса

    23 Яну 2024 16:34ч.

    Тези, които изковаха от мечовете си рала, сега орат за тези, които запазиха своите мечове

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • руски инструмент

    23 Яну 2024 16:35ч.

    Немска сглобка - https://popgun.ru/files/g/151/orig/6987989.jpg

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • мда

    23 Яну 2024 16:45ч.

    ето ти начин за бързо придобиване на немски паспорт, на нищо не ги научи грешката на меркел, тя ги вкара в страната, сега ще им дават паспорти по бързата процедура, а това че следвали опита на страни като прибалтийските си е истински виц

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • рукола Z

    23 Яну 2024 16:45ч.

    А да и де има орки се цаниха войник да стават ... ???

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Стефан Караджа

    23 Яну 2024 17:15ч.

    Да, точно както писах преди време. Ордите от главорези от ислямска държава и Украйна ще бъдат въоръжени и те ще служат за тотално потискане на демокрацията в Европа.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • У нас 168 000 "украинеца"

    23 Яну 2024 19:45ч.

    но ми се струва, че ако форумните бандеровци успеят някак да излъжат голяма част от тия "украинци" за откровен разговор, ще получат инсулт... Хич, ама хич не са убедени бандеровци, напротив - нормални рускоезични хора, избягали да не стават курбан за Коломойци и Порошенци. Да, бабо Славо Бандеровска! Ти навита ли си за демократа Пеевски и Кире Либерало да ти изтекат червата в някой окоп?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Глупаци

    23 Яну 2024 17:30ч.

    Правете любов, а не война!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Митето

    23 Яну 2024 17:33ч.

    Сега е момента руснаците да превземат Великия/бивш/ Вермахт отвътре!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ефектът на доминото

    23 Яну 2024 18:04ч.

    Мрачна футуристична перспектива в халифатна Еврабия - https://cont.ws/uploads/pic/2024/1/photo_2024-01-19_17-10-15.jpg

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • след нахлуването на Русия в Крим през 2014 г.

    23 Яну 2024 18:30ч.

    "Нахлува" се на чуждо място. Русия си се върна в Крим, защото Крим е Русия.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи