Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм
Германското министерство на отбраната е решило да спре доставките на тежко военно оборудване за Украйна, тъй като не вярва, че Киев ще успее да предприеме контраофанзива в близко бъдеще, съобщават немски медии.
Според "Билд" във вътрешен документ, публикуван от министерството, се посочва, че Бундесверът повече няма да изпраща танкове Leopard 2 на Украйна въпреки наличието на около 300 единици.
Германия потвърди готовността на Шолц за диалог с Путин
Germany will no longer supply heavy equipment to Ukraine, — BILD.
— Jürgen Nauditt 🇩🇪🇺🇦 (@jurgen_nauditt) October 13, 2024
Although Germany announced new aid, it turned out that it was a previously promised delivery.
The publication also writes that Zelensky asked the German Chancellor for permission to attack Russia with Western… pic.twitter.com/ys9hqQyH9U
Конкретно се съобщава, че прехвърлянето на Украйна на танкове Leopard 2, бойни машини на пехотата БМП Marder и гаубици Panzerhaubitze 2000 (PzH 2000) е приключило.
Според информацията германското министерство на отбраната не вярва, че Украйна може да проведе успешна контраофанзива в близко бъдеще, въпреки усилията на украинския президент Володимир Зеленски да продължи настъплението срещу руските сили. Тази перспектива идва в критичен момент, тъй като контраофанзивата на Украйна, започнала през лятото на 2023 г., е изправена пред значителни предизвикателства, а напредъкът е по-бавен от първоначалните надежди.
През есента на 2023 г. Зеленски признава трудностите на контраофанзивата, а руските официални лица я обявявиха за неуспешна. Решението на Берлин да не предоставя допълнително тежко оборудване, включително така необходимите танкове Leopard 2, предполага промяна в политиката на Германия по отношение на войната в Украйна.
Това разкритие може да намали очакванията в Киев, където официалните лица непрекъснато търсят по-голяма военна подкрепа от западните съюзници, за да поддържат темпото на бойното поле.
Зеленски съобщи, че е поискал от германския канцлер Олаф Шолц разрешение за нанасяне на удари срещу Русия с помощта на оръжия, доставени от Запада, и е поискал гаранции за бързо присъединяване към НАТО. Според доклада обаче Шолц не е дал директен отговор на тези искания.
Промяната в позицията на Германия може да има по-широки последици за подкрепата на НАТО за Украйна.
Източници: defence-blog.com, vz.ru, eadaily.com